اگر بهترین گوشی موبایل هوشمند و با بالاترین ظرفیت باتری را خریداری کنید، باز هم در گذر زمان و شارژ مداوم، باتری آن فرسوده می‌شود. جلوگیری از کاهش عملکرد باتری گوشی در گذشت زمان یک امر اجتناب‌ناپذیر است. با این حال خراب شدن و کارکرد نادرست باتری تلفن همراه با مشکلات جدی همراه خواهد بود. خوشبختانه روش‌های زیادی برای تست سلامت باتری موبایل وجود دارد.

نظارت و تست سالم‌بودن باتری گوشی اندروید به شما در تشخیص و رفع برخی از مشکلات گوشی کمک می‌کنند. ما در ایسل همیشه همراه شما هستیم و در این مطلب تصمیم داریم به شما نشان دهیم که چگونه سلامت باتری گوشی موبایل خود را بررسی کرده و از این طریق به حفظ عمر مفید آن کمک کنید.

 

چرا تست سلامت باتری موبایل مهم است؟

امروزه سازندگان گوشی‌های تلفن همراه از باتری‌های لیتیوم استفاده می‌کنند. زیرا از طول عمر و دوام بالایی برخوردار هستند. البته این باتری‌ها بعد از چند سال استفاده دیگر مثل روز اول توانایی نخواهند داشت و خیلی زود ظرفیتشان خالی می‌شود. بسته به نحوه استفاده و میزان کارکرد گوشی، عمر مفید باتری می‌تواند متغیر باشد. همانطور که می‌دانید کاهش ظرفیت باتری و داغ‌شدن آن با مشکلاتی همراه خواهد بود. در اینطور مواقع نیاز به تعویض باتری گوشی موبایل دارید.

تست سلامت باتری گوشی موبایل به شما کمک می‌کند به‌درستی تشخیص دهید که باتری گوشی چقدر از توان و ظرفیت اولیه خود را از دست داده است. اطلاعات دقیق از میزان استهلاک باتری به شما کمک می‌کند تا در مصرف باتری صرفه‌جویی کرده و در صورت نیاز به تعویض باتری به موقع اقدام کنید.

 

چگونه بررسی وضعیت سلامت باتری گوشی را انجام دهید؟

تست سلامت باتری گوشی اندروید

تست سلامت باتری گوشی کار پیچیده‌ای نیست و بدون نیاز به دانش فنی خاص می‌توانید در منزل آن را انجام دهید. در گوشی‌های آیفون به راحتی می‌توان از طریق تنظیمات و گزینه باتری وضعیت سالم بودن باتری را چک کرد. در تنظیمات IOS گوشی آیفون در بخش Battery Health اطلاعات مفیدی درباره ظرفیت و عملکرد باتری دستگاه ارائه شده است. برای آشنایی بیشتر با نحوه انجام این کار می‌توانید مقاله‌ای که درباره کالیبره باتری آیفون در مجله ایسل گذاشته است را مطالعه کنید.

اما در گوشی‌های اندروید گزینه‌ Battery Health در تنظیمات آن وجود ندارد. البته ناگفته نماند که در بخش تنظیمات باتری و در قسمت Battery Usage اطلاعات خوبی درباره میزان استفاده برنامه‌های مختلف از شارژ باتری آورده شده است. در صورت نیاز می‌توانید برنامه‌ها و اپلیکیشن‌هایی را که بیش از حد از باتری استفاده می‌کنند، به حداقل برسانید.

با این حال نگران نباشید زیرا روش‌های دیگری برای تست سالم‌بودن باتری گوشی اندروید سامسونگ، شیائومی، هواوی و دیگر برندها وجود دارد که در ادامه این بخش به آنها اشاره می‌کنیم.

 

کدهای اندروید برای رسیدن به قسمت تست سلامت برای انواع برند

اندروید به واسطه چند کد مخفی به شما اجازه می‌دهد تا به منوهای تست، دسترسی پیدا کنید. با استفاده از کد تست باتری اندروید می‌توانید اطلاعات مفیدی درباره سلامت باتری دستگاه خود به دست بیاورید. البته کدهای اندروید برای همه مدل‌ها کارایی ندارند. در این صورت برای تست سلامت باتری گوشی خود می‌توانید از روش‌های دیگر استفاده کنید. برای بررسی سالم بودن باتری با استفاده از کدهای اندروید به شیوه زیر عمل کنید.

ابتدا کد *#*#4636#*#* را شماره‌گیری کنید. بعد از آن به صفحه اطلاعات باتری دستگاه خود هدایت می‌شوید. در صفحه مشکی نمایش داده شده یک سری توضیحات درباره باتری گوشی خود مشاهده خواهید کرد. در پایین آن صفحه گزینه Quick Start را خواهید دید، بهتر است روی آن کلیک نکنید. اگر این کد برای گوشی شما عمل نکرد، کدهای زیر را می‌توانید برای تست سلامت باتری موبایل خود شماره‌گیری کنید.

 • کد # 0228 # * مناسب برای تست سلامت گوشی سامسونگ
 • کد * # * # 2846579 # * # * مناسب برای تست سلامت گوشی هواوی
 • کد * # * # 6485 # * # * مناسب برای تست سلامت گوشی شیائومی
 • کد * # * # 7378423 # * # * مناسب برای تست سلامت گوشی سونی

 

تست سلامت باتری موبایل از طریق نرم‌افراز

استفاده از نرم‌افزار روشی دقیق و ساده برای تست سالم‌بودن باتری گوشی است. برنامه‌های زیادی برای بررسی وضعیت سلامت باتری موبایل وجود دارد. نرم‌افزار AccuBattery یکی از بهترین برنامه‌های تست سلامت باتری گوشی موبایل اندورید است که به دلیل سهولت استفاده و ویژگی‌های قدرتمند مدیریت سلامت باتری در این بخش درباره نحوه کار با آن صحبت می‌کنیم.

 

تست سلامت باتری گوشی اندروید با برنامه AccuBattery

تست سلامت باتری موبایل

ابتدا در گوگل پلی یا بازار برنامه AccuBattery را پیدا کرده و بعد از دانلود آن را نصب کنید. سپس گزینه Open را بزنید تا برنامه تست سلامت باتری موبایل اجرا شود. اجازه دهید پیکربندی برنامه به طور کامل انجام شود. اکنون برنامه، باتری گوشی شما را کالیبره می‌کند و نام و مدل سازنده را نشان می‌دهد. پس از آن به بخش داشبورد برنامه وارد خواهید شد. دقت داشته باشید که بلافاصله بعد از نصب و اجرای برنامه AccuBattery از وضعیت سلامت باتری مطلع نخواهید شد. باید چند روز صبر کنید و اجازه دهید باتری گوشی چند مرتبه شارژ شود.

برای اینکه برنامه نتایج دقیق را به شما نشان دهد باید حداقل ده تا 20 بار چرخه شارژ باتری را تکمیل کنید (یک چرخه شارژ کامل برابر با شارژ صفر تا 100 درصد باتری است). البته هر چه تعداد چرخه‌های شارژ بیشتر باشد، AccuBattery اطلاعات دقیق‌تری نشان می‌دهد. علاوه‌بر تست سلامت باتری؛ میزان شارژ، دشارژ یا تخلیه و دمای دستگاه را نیز اندازه‌گیری می‌کند که در این موضوع روی آنها تمرکز نمی‌کنیم.

برای تست سالم بودن باتری گوشی موبایل، چند روز بعد از نصب برنامه AccuBattery، آن را اجرا کرده و تب Health را انتخاب کنید. در این بخش اطلاعاتی در مورد سلامت باتری اندروید، ظرفیت فعلی و ظرفیت اصلی را مشاهده خواهید کرد. همچنین نمودارهایی وجود دارد که نشان‌دهنده فرسودگی باتری هستند.

 

کالیبره باتری؛ راه حل موثر برای افزایش عمر باتری

تست سلامت باتری گوشی موبایل

گاهی اوقات ممکن است احساس کنید عددی که میزان شارژ باتری گوشی را نشان می‌دهد با شارژ واقعی یکسان نیست. به عنوان مثال روی صفحه نمایش گوشی خود 80 درصد شارژ را مشاهده می‌کنید، در حالی که شارژ واقعی باتری کمتر از آن مقدار است. در این‌طور مواقع برای حل مشکل باید گوشی خود را کالیبره کنید. کالیبره باتری کمک می‌کند که سیستم عامل گوشی اطلاعات شارژ باتری را درست نشان دهد. چند روش برای کالیبره کردن باتری گوشی وجود دارد. در این بخش روش کالیبره باتری با استفاده از کد دستوری # ۰۲۲۸ # * را توضیح می‌دهیم.

 

نحوه کالیبره کردن باتری با کد دستوری

ابتدا قفل صفحه گوشی را غیرفعال کنید و اجازه دهید باتری گوشی به 100 درصد شارژ برسد. سپس کد #۰۲۲۸#* را شماره‌گیری کنید. در پایین صفحه نمایش اطلاعات، گزینه QUICK ST ART را مشاهده خواهید کرد، روی آن کلیک کنید و OK را بزنید. برای چند ثانیه صفحه گوشی شما سیاه شده و مجدد روشن می‌شود. در صورتی که میزان شارژ باتری کمتر از 100 درصد نشان داده شود، عمل کالیبره باتری به طور صحیح اجرا شده است. سپس گوشی را به شارژر وصل کنید تا به 100 درصد شارژ برسد.

چنان‌چه بعد از فشردن گزینه QUICK START و روشن شدن صفحه نمایش عدد 100 درصد شارژ را مشاهده کردید، این عمل را چند بار تکرار کنید تا درصد شارژ را کمتر از 100 درصد نشان دهد. بعد از آن دوباره گوشی را به شارژر وصل کرده تا شارژ باتری به 100 درصد برسد. اکنون کالیبره باتری به درستی انجام شده است.

 

نکات مهم برای جلوگیری از کاهش عملکرد باتری گوشی

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم، فرسوده شدن باتری در گذشت زمان یک امر طبیعی است و راهکار تضمینی برای جلوگیری از کاهش عملکرد آن وجود ندارد. اما با رعایت چند نکته مهم، این امکان وجود دارد که عمر مفید باتری اندروید خود را افزایش دهید:

 •       در هنگام شارژ گوشی از نگهداری آن در مکان‌های گرم خودداری کنید.
 •       گوشی خود را روی حالت ذخیره‌سازی انرژی تنظیم کنید.
 •       قبل از به صفر رسیدن شارژ باتری، گوشی را به شارژر وصل کرده و اجازه دهید تا 80 درصد شارژ شود.
 •       برای شارژ گوشی از کابل و شارژر اصلی آن استفاده کنید.
 •       گوشی خود را از شب تا صبح در حالت شارژ نگذارید.
 •       در صورت عدم استفاده از وای‌فای و بلوتوث آنها را روشن نگذارید.
 •       در صورت امکان به جای استفاده از موبایل دیتا از اینترنت وای‌فای استفاده کنید.
 •       در صورت خالی شدن سریع شارژ و داغ شدن گوشی اندروید خود، آن را تعویض کنید.
 •       روشنایی صفحه نمایش را روی حالت حداکثر تنظیم نکنید.
 •       در صورت امکان اپلیشکیشن‌هایی را که در پس زمینه گوشی فعال هستند، حذف کنید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد روش های تست سلامت باتری گوشی اندروید صحبت کردیم. خراب شدن باتری به طور تدریجی اتفاق می‌افتد و به همین خاطر ممکن است تا ظاهرشدن علائم خرابی باتری متوجه آن نشوید. فرسودگی باتری می‌تواند آسیب جدی به گوشی موبایل وارد کند و باعث اختلال در کارکرد آن شود. البته لازم نیست زیاد استرس خراب شدن آن را داشته باشید، زیرا در صورت استفاده عادی تا چند سال دوام می‌آورد. تست سالم‌بودن باتری گوشی از طریق نرام‌افزار یا کد دستوری تست سلامت باتری، در هر زمانی قابل استفاده است و به شما این آگهی را می‌دهد که وضعیت باتری چگونه است. همچنین در مورد روند شارژ و تخلیه اطلاعات واضحی ارائه می‌دهند. بنابراین به طور مداوم با استفاده از روش‌های گفته شده در این مقاله وضعیت باتری دستگاه خود را بررسی کنید.