دایورت تلفن یا انتقال تماس یکی از قابلیت‌هایی است که می‌توانید در مواقع ضروری برای از دست ندادن تلفن مهم از آن استفاده کنید. اگر منتظر یک تماس مهم هستید و نمی‌توانید پاسخگو تلفن ثابت خود باشید و  به همین دلیل می‌خواهید دایورت تلفن ثابت به ثابت و همراه را یاد بگیرید در ادامه‌ی این مقاله برای بررسی روش‌های دایورت تلفن ثابت و کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

 

روش‌های دایورت کردن تلفن ثابت

اولین نکته‌ای که در انتقال تماس تلفن ثابت باید به آن توجه کرد این می‌باشد که سرویس دایورت کردن از طرف مخابرات برای شماره‌ی خط ثابت شما فعال شده باشد. در گام بعدی باید مطمئن شوید که تلفن شما سرویس Tone را داشته باشد زیرا این قابلیت فقط برای تلفن‌های ثابتی که دارای سرویس Tone باشند امکان پذیر می‌باشد و در تلفن‌های قدیمی که دارای این ویژگی نباشند، انتقال تماس از آن قابل اجرا نمی‌باشد. برای دایورت تلفن ثابت از یک خط تلفن ثابت به خط تلفن ثابت شهری یا موبایل، کافیست از خط ثابتی که می‌خواهید انتقال تماس پیدا کند کد دستوری # شماره مقصد * ۲۱ * را اجرا کنید. برای این کار ابتدا ستاره، بعد عدد ۲۱ را وارد می‌کنید و سپس مجدد کلید ستاره را لمس می‌کنید. در گام بعدی باید شماره‌‌ تلفنی که می‌خواهید خط شما به آن انتقال پیدا کند را وارد کنید و در نهایت کلید مربع را شماره‌گیری نمایید. پس از انجام مراحل گفته شده، تلفن ثابت شما زنگ نمی‌خورد و تمام تماس‌ها به شماره‌ای که انتخاب کرده‌اید دایورت می‌شود.

 

انواع  انتقال تماس از تلفن ثابت با استفاده از کد دستوری

دایورت تلفن ثابت به تلفن ثابت وگوشی

برای دایورت تلفن ثابت علاوه بر این‌که می‌توان تمام تماس‌ها را منتقل کرد، چند سرویس دیگر نیز در نظر گرفته شده است که هنگام مشغول بودن تلفن همراه و عدم پاسخگویی انجام می‌شود تا تماسی را از دست ندهید.

 

انتقال تماس از تلفن ثابت برای سرویس انتظار مکالمه

اگر زیاد با تلفن حرف می‌زنید و نگران از دست رفتن تماس مهمی هستید، یکی از سرویس‌های دایورت تلفن ثابت که برای شما کارایی دارد سرویس دایورت تماس انتظار مکالمه است. بوق ضعیفی که هنگام مکالمه می‌شنوید بیانگر این می‌باشد که شخص دیگری با خط شما تماس گرفته و منتظر پاسخ شما است. در تمامی تلفن‌های دیجیتال، دکمه‌ی Flash وجود دارد که با فشردن آن‌، تماس شما موقتا با شخصی که مکالمه می‌کردید قطع می‌شود و می‌توانید با فردی که با شما تماس گرفته صحبت کنید. برای برگشت به مکالمه‌ی اول کافیست دوباره دکمه‌ی Flash را فشار دهید.

 

انتقال تماس از تلفن ثابت در صورت مشغول بودن به خط دیگر

در برخی از مواقع، نیاز دارید که فقط در صورت اشغال بودن تلفنتان، دایورت تلفن ثابت به خطی دیگر اتفاق بیافتد. در این مواقع اگر شخصی با شما تماس بگیرد و تلفن ثابت شما اشغال باشد، تماس این فرد به صورت خودکار به یک خط دیگر انتقال پیدا می‌کند. برای فعال کردن این سرویس کافیست کد # شماره مقصد * ۴۳ * را شماره‌گیری نمایید تا در صورت مشغول بودن تلفن، تماس فرد در صورت مشغول بودن خط شما به شماره‌ مقصدی که تعیین کرده‌اید دایورت شود.

 

انتقال تماس از تلفن ثابت در صورت عدم پاسخگویی

اگر به هر دلیلی قادر به جواب دادن تلفن نباشید و سرویس دایورت تلفن ثابت در صورت عدم پاسخگویی برای شما فعال باشد، بعد از پاسخگو نبودن تماس به شماره‌ای که انتخاب کرده‌اید انتقال می‌یابد. کد دستوری دایورت در صورت جواب ندادن تلفن # شماره مقصد * ۶۵ * می‌باشد که با تعیین شماره مقصد، شماره‌هایی که پاسخگو آن‌ها نباشید در نهایت با شماره مقصد تماس خواهند گرفت.

 

رایج‌ترین مشکلات انتقال تماس تلفن ثابت

گاهی اوقات با وجود استفاده از کد‌های گفته شده، سرویس انتقال تماس تلفن ثابت برای شما فعال نمی‌شود. ممکن است به چند دلیل متفاوت این اتفاق افتاده باشد که در ادامه به ‌آن‌ها می‌پردازیم:

 

فعال نبودن سرویس انتقال تماس از طرف مخابرات

یکی از عمده‌ترین مشکلات دایورت تلفن ثابت، فعال نبودن این سرویس برای خط شما می‌باشد. برای فعال کردن این سرویس باید به مخابرات نزدیک محل خود بروید و فعال شدن انتقال تماس خط خود را درخواست نمایید. این نکته قابل توجه است که قبل از درخواست مطمئن باشید تلفنی که این سرویس را برای آن فعال می‌کنید، قابلیت تون را داشته باشد در این صورت نهایتا پس از دو روز کاری انتقال تماس از تلفن ثابت برای خط شما فعال می‌شود.

 

لغو تمامی سرویس‌های اضافه توسط صاحب اصلی خط

اگر همه‌ی کارهای مورد نیاز برای دایورت تلفن ثابت مثل فعال کردن سرویس انتقال تماس و درست وارد کردن کد‌های دستوری را رعایت کرده‌اید اما نتوانستید تماس‌های خط خود را انتقال دهید، امکان دارد خط به نام شخص دیگری به غیر از شما باشد و آن فرد درخواست غیر فعال سازی تمامی سرویس‌های اضافه بر روی خط را ارائه داده باشد.

 

مشکلات مخابراتی

هنگامی که مطمئن هستید تمام مراحل را درست انجام داده‌اید و در صورتی که سرویس دایورت تلفن ثابت را فعال کرده باشید اما این خدمات برای شما کار نکند، احتمالا این مشکل مربوط به مخابرات منطقه‌ی شما باشد و پس از چند روز حل شود‌‌.

 

غیر فعال کردن انتقال تماس از تلفن ثابت

دایورت تلفن ثابت به تلفن ثابت و موبایل

همان‌طور که گفته شد، احتمالا دلیل استفاده‌ی شما از دایورت خط تلفن ثابت، برای از دست ندادن یک تماس مهم است. زمانی که نمی‌خواهید از این سرویس بیشتر استفاده کنید و قصد لغو کردن آن را دارید تنها با شماره‌گیری کد # ۲۱ * این سرویس برای خط شما غیر فعال می‌شود. اگر خدمات دیگر مانند دایورت هنگام اشغال بودن و یا عدم پاسخگویی را فعال کرده‌اید، برای لغو سرویس دایورت تلفن ثابت زمانی که خط مشغول است کد # ۴۳ * را وارد کنید و برای لغو سرویس انتقال تماس در صورت عدم پاسخگویی کد # ۶۵ * را شماره‌گیری کنید. در صورتی که پس از شماره‌گیری این کد‌ها بوق مخصوص را شنیده باشید، باید تلفن را قطع کنید و دوباره وصل نمایید. اکنون تلفن شما از حالت دایورت خارج شده است.

 

کد دایورت خط ثابت به خط موبایل

دایورت تلفن ثابت به خط موبایل، مانند انتقال تماس تلفن ثابت به ثابت می‌باشد. برای فعال شدن این سرویس کافیست همان کد‌هایی که برای انتقال تماس خط ثابت استفاده می‌کردید را بگیرید. یعنی برای انتقال تماس کد # شماره مقصد * ۲۱* و برای دایورت تماس هنگام مشغول بودن کد # شماره مقصد * ۴۳ * و برای فعال سازی انتقال تماس در صورت عدم پاسخگویی کد # شماره مقصد * ۶۵ * را شماره‌گیری نمایید‌. فقط این موضوع را مد نظر داشته باشید که تمامی هزینه‌ها‌ تا زمانی که انتقال تماس فعال است، برای خط تلفن شهری شما محاسبه می‌شود.

 

مزایای استفاده از انتقال تماس از تلفن ثابت

دایورت تلفن ثابت به ثابت و همراه

اولین و مهم‌ترین مزایای دایورت تلفن ثابت، از دست ندادن تلفن‌های مهم و ضروری می‌باشد‌. این‌گونه شما می‌توانید در مواقع ضروری، با استفاده از کد‌های گفته شده ‌تماس‌های ورودی به تلفن خود را بر روی خط موبایل یا خط ثابت دیگر منتقل کنید‌. از مزیت‌های دیگر انتقال تماس این می‌باشد که این کد‌ها برای تمامی اپراتور‌های تلفن همراه قابل استفاده می‌باشند و می‌توانید تماس‌های دریافتی تلفن ثابت خود را به همه‌ی خط‌ها منتقل کنید. دسترسی نامحدود به تماس‌های تلفن ثابت بدون وجود محدودیت زمانی و مکانی از دیگر ویژگی‌های استفاده از دایورت خط تلفن ثابت است. تعرفه‌ها و هزینه‌های مناسب و امکان استفاده بدون محدودیت از دیگر ویژگی‌های خوب استفاده از سرویس دایورت خط تلفن ثابت به ثابت و همراه می‌باشد.

 

در هنگام انتقال تماس از تلفن ثابت هزینه مکالمه به عهده چه کسی می‌باشد؟

زمانی که از انتقال تماس استفاده می‌‌کنید، هزینه‌های مکالمه در دایورت تلفن ثابت به تلفن ثابت و موبایل، بر عهده‌ی خط تلفنی است که آن را دایورت کرده‌اید‌. به طور واضح‌تر زمانی که شما از این سرویس استفاده می‌کنید هزینه‌ی تمامی مکالمات انتقال یافته بر روی قبض تلفن ثابت شما حساب می‌شود.

 

هزینه‌ی انتقال تماس تلفن ثابت به ثابت

میزان هزینه‌های پرداختی در صورتی که از سرویس دایورت خط تلفن ثابت به ثابت استفاده کنید، برعهده‌ی خط اول می‌باشد و مطابق تعرفه‌های مخابراتی برای خط ثابت اول محاسبه می‌شود‌‌. در صورتی که خط ثابت خود را به یک خط بین المللی انتقال داده باشید، هزینه‌ی تماس باز هم با خط ثابت اول است نه کسی که تماس می‌گیرد. برای همین بهتر است قبل از دایورت تلفن ثابت خود هزینه‌ها و تعرفه‌های دایورت تماس را پیگیری کنید.

 

هزینه‌ی انتقال تماس از تلفن ثابت به تلفن همراه

دایورت تلفن ثابت به تلفن ثابت وگوشی

هزینه‌ی تماس از خط ثابت به خط ثابت کم‌تر از تعرفه‌ی تماس از خط ثابت به همراه است‌. پس در صورتی که شخصی با خط ثابت شما تماس بگیرد و تلفن شما بر روی خط همراه دایورت شده باشد، شخصی که تماس گرفته فقط هزینه‌ی تماس با خط ثابت را می‌پردازد و باقی هزینه‌ بر عهده‌ی شماست. اگر هم خط ثابت بر روی موبایلی که در خارج از کشور است منتقل شده باشد، هزینه‌ی رومینگ بر عهده‌ی خط اول می‌باشد‌. پس بهتر است قبل از دایورت تلفن ثابت، هزینه‌های به‌روز انتقال دایورت خط ثابت به همراه را بررسی نمایید.

 

جمع‌بندی

در این مقاله به توضیح درباره‌ی چگونگی دایورت خط تلفن ثابت پرداختیم و روش‌های دایورت تلفن ثابت به تلفن ثابت و گوشی را بیان نمودیم. اگر به هر دلیلی نیازمند دایورت تلفن ثابت خود هستید، با استفاده از کدهای دستوری ذکر شده می‌توانید در کم‌ترین زمان و بسیار راحت انتقال تماس خط خود را فعال کنید و در زمان‌هایی مانند پاسخگو نبودن، مشغول بودن یا در حالت کلی تمامی تماس‌های خط خود را دایورت کنید.