ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در صورت شارژ دیتای گوشی به‌ سرعت شاهد تمام شدن آن باشید و برایتان سؤال باشد علت آن چیست؟ راه‌های بهینه‌سازی مصرف اینترنت و تأثیرات آن در مصرف دیتا کدامند؟ و بسیاری از سؤالات دیگر در این زمینه که به دنبال آن هستید. در این مطلب قصد داریم نحوه توقف دیتا اپلیکیشن های موبایل اندروید یا همان غیرفعال کردن مصرف اینترنت اپلیکیشن‌های اندروید را به شما آموزش بدهیم.

 

روش‌های بهینه سازی مصرف اینترنت و تأثیرات آن در مصرف دیتا

قطع دسترسی برنامه های اندروید به اینترنت

داده گوشی موبایل یک منبع ارزشمند برای گوشی‌های موبایل است. اساساً دیتای موبایل یکی از قراردادهای مبتنی بر دنیای موبایل است که همچنان محدودیت‌هایی دارد و اگر آن را کنترل نکنیم می‌تواند بسیار گران تمام شود. برخی از اپلیکیشن‌ها بدون آنکه شما از آنها استفاده کنید به اینترنت داده شما متصل هستند و موجب هدر رفتن و مصرف دیتای شما می‌شوند و ممکن است شما بخواهید با روش‌هایی باعث محدود کردن این برنامه شوید و از مصرف سریع دیتا جلوگیری کنید.

 

قطع دسترسی برنامه‌های اندروید به اینترنت

توقف دیتا اپلیکیشن های موبایل اندروید

یک راه حل اساسی برای توقف دیتا اپلیکیشن های موبایل اندروید این است که بدانید هر اپلیکیشن چقدر از اینترنت گوشی استفاده می‌کند و سپس راه‌هایی برای محدود کردن آن بیابید. در واقع برخی از اپلیکیشن‌ها بدون آنکه به شما اطلاع دهند می‌توانند بخشی از دیتای اینترنت شما را مصرف کنند. این اتفاق حتی زمانی که یک اپلیکیشن باز نیست نیز می‌تواند اتفاق بیافتد. برخی برنامه‌ها حتی در زمان خاموش بودن صفحه گوشی نیز می‌توانند به استفاده از اینترنت سیم کارت شما ادامه دهند اما نگران نباشید چون در ادامه به بررسی چند راهکار مفید برای کنترل دیتای مصرفی گوشی موبایل می‌پردازیم.

 

توقف دیتای اپلیکیشن‌های موبایل اندروید با Data Hogs

قطع دسترسی برنامه های اندروید به اینترنت

گام نخست برای غیرفعال‌کردن مصرف اینترنت اپلیکیشن های اندروید، تشخیص برنامه‌هایی است که بیشترین استفاده را از دیتا موبایل می‌کنند. برای انجام این کار لازم است مراحل زیر را دنبال کنید: به قسمت تنظیمات گوشی بروید، سپس مسیر Network & Internet > Data usage را دنبال کنید. سپس گزینه App data usage را انتخاب کنید تا میزان مصرف دیتا برنامه‌ های اندرویدی که اخیراً استفاده کرده‌اید را به شما نشان دهد. در لیست نمایش داده شده به دنبال اپ‌هایی باشید که بیشترین دیتا موبایل را مصرف کرده‌اند زیرا همه برنامه‌ها به یک اندازه اینترنت مصرف نمی‌کنند و برنامه‌های پرمصرف باعث اتمام سریع بسته اینترنتی می‌شوند. برای مسدود کردن برنامه‌های اندروید پرمصرف متصل به اینترنت در گوشی گزینه Background data را خاموش کنید.

 

Android Data Saver روشی برای مسدود کردن دسترسی برنامه های اندروید به اینترنت گوشی

توقف دیتا اپلیکیشن های موبایل اندروید

از دیگر گزینه‌های بهینه سازی مصرف اینترنت برای جلوگیری مصرف اپلیکیشن‌ها از دیتای گوشی و وصل نشدن برنامه‌ها به اینترنت استفاده از Android Data Saver است که مخصوص اندروید است. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

Settings> Network & internet> Data Saver> Use Data Saver> On

به‌کارگیری روش فوق، استفاده از داده پس زمینه را برای بسیاری از برنامه‌های شما محدود می‌کند، اگرچه همیشه می‌توانید روی گزینه «داده‌های نامحدود» ضربه بزنید تا هر برنامه‌ای که می‌خواهید شامل این محدودیت نشود را جدا کنید.

 

قطع دسترسی برنامه‌های اندروید به اینترنت در مرورگر

 مسدود کردن برنامه های اندروید از دسترسی به اینترنت در گوشی

حتماً برای شما هم اتفاق افتاده است که در هنگام بررسی استفاده از داده پس زمینه متوجه شده‌اید که مرورگر Chrome یا هر مرورگر اندرویدی دیگری که استفاده می‌کنید درصد بالایی از حجم دیتای شما را هدر می‌دهد. برای کنترل مصرف دیتای اندروید یا قطع دسترسی برنامه به اینترنت باید طبق مسیر زیر نسخه‌ی لایت Chrome را فعال کنید.

Chrome menu> Settings> Lite mode

استفاده از قابلیت ذکر شده به کاربران کمک می‌کند، تعداد دفعات بارگیری تصاویر غیرضروری و همچنین تبلیغات و سایر عناصر پرحجم صفحه که حجم زیادی از اینترنت را مصرف می‌کنند را کاهش می‌دهد. حالت لایت مرورگر کروم به این صورت عمل می‌کند که صفحات مورد نظر کاربر را قبل از ارسال، برای گوگل می‌فرستد و سپس به‌ صورت لایت به دست کاربر می‌رساند. از نظر فنی، بارگذاری صفحه می‌تواند در چنین شرایطی کمی کندتر باشد، اما در عوض از دیتای کمتری نیز استفاده می‌کند.

وقتی حالت لایت را فعال می‌کنید، می‌توانید میزان داده‌های ذخیره شده را ببینید و از آن لذت ببرید. همچنین از این طریق نگران امنیت نباشید، زیرا رمزگذاری دو جهته است. مرورگرهای دیگری مانند Edge و Firefox از ویژگی Save Data مانند Chrome برخوردار نیستند. اگر به دنبال یک مرورگر اندروید سبک هستید که به طور خودکار مقادیر زیادی از عناصر صفحات وب را که باعث مصرف زیاد دیتای گوشی می‌شوند را مسدود کرده و باعث صرفه‌جویی در حجم اینترنت شما می‌شود، به شما برنامه‌های Opera Mini یا Brave را پیشنهاد می‌کنیم.

 

اپلیکیشن محدودکننده مصرف دیتای موبایل

توقف دیتا اپلیکیشن های موبایل اندروید

راه دیگر برای غیرفعال‌کردن داده‌های تلفن همراه برای جلوگیری از دسترسی برنامه‌ها به آن، استفاده از نرم افزار شخص ثالث NetGuard است. این اپلیکیشن می‌تواند دسترسی اپلیکیشن‌های مختلف به اینترنت را مسدود کند و امنیت لازم را برای گوشی شما فراهم کند. به کمک این نرم افزار علاوه بر عدم دسترسی برنامه به داده‌ها، از اتصال آنها از طریق وای فای نیز جلوگیری می‌کند. NetGuard تمامی اپلیکیشن‌های گوشی شما را به ترتیب حروف الفبا نمایش می‌دهد و در کنار هر کدام دکمه‌های برای فعال یا غیرفعال‌کردن وای فای و دیتا وجود دارد که می‌توانید آن را به دلخواه تنظیم کنید.

برای دسترسی به کنترل‌ها و ویژگی‌های بیشتر، روی پیکان کشویی در کنار هر برنامه ضربه بزنید. گزینه‌ها شامل توانایی محدودکردن یک برنامه فقط هنگام رومینگ است. از طرف دیگر، می‌توانید به هر برنامه‌ای که می‌خواهید اجازه دهید از داده تلفن همراه استفاده کند در حالی که سایر برنامه‌ها قفل هستند. این برنامه به شما اجازه می‌دهد تا Wifi یا داده تلفن همراه را برای همه برنامه‌ها به‌طور پیش‌فرض غیرفعال کنید. همچنین وقتی صفحه نمایش روشن است، می‌تواند به‌طور خودکار به اینترنت دسترسی پیدا کند.

 

غیرفعال‌کردن آپدیت برنامه‌ها هنگام استفاده از دیتای موبایل

غیر فعال کردن اپدیت برنامه ها

یکی از راهکارهایی که باعث صرفه‌جویی در مصرف اینترنت موبایل می‌شود این است که به بخش تنظیمات Google Play بروید منوی سمت چپ را باز نموده و در بخش تنظیمات، گزینه Auto-update apps را انتخاب کنید و در صفحه باز شده آپدیت خودکار برنامه‌ها را غیرفعال کنید و این کار باعث توقف دیتا اپلیکیشن های موبایل اندروید می‌شود.

 

کدام برنامه‌ها بیشترین مصرف دیتا را دارند؟

مسدود کردن برنامه های اندروید از دسترسی به اینترنت در گوشی

در بین اپلیکیشن‌ها، یوتیوب، اینستاگرام، گوگل کروم و توییتر بیشترین میزان مصرف داده را دارند. به‌طور کلی برنامه‌هایی که با محتوای صوتی و تصویری سروکار دارند جزو پرمصرف‌ترین اپلیکیشن‌ها هستند. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به اپلیکیشن پخش موسیقی Spotify اشاره کرد. در بین اپلیکیشن‌های پیام رسان، اپلیکیشن‌های اسنپ چت، تلگرام و واتس اپ بیشتر از سایرین از اینترنت استفاده می‌کنند.

 

آیا روشن بودن نوتیفیکیشن‌ها تأثیری در میزان دیتای مصرفی دارد؟

غیرفعال کردن مصرف اینترنت اپلیکیشن‌های اندروید

در جواب این سؤال باید بگوییم بله! یکی دیگر از ترفندهای کاهش مصرف دیتای موبایل این است که Notification آن برنامه را غیر فعال کنید. برای این کار می‌توانید به قسمت تنظیمات اپلیکیشن مورد نظر بروید و نوتیفیکیشن آن را غیرفعال کنید.

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم برخی از مهم‌ترین راهکارهای توقف دیتای اپلیکیشن های موبایل اندروید و راه‌های بهینه‌سازی مصرف اینترنت را به شما دوستداران موبایل و تکنولوژی معرفی کنیم. امیدواریم با استفاده از آن‌ها بتوانید باعث توقف دیتای اپلیکیشن‌های موبایل اندروید شوید و از هدر رفتن دیتای گوشی پیشگیری کنید.