یکی از پیام‌رسان‌هایی که به علت سادگی و راحتی کار کردن در دنیا بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، واتساپ می‌باشد. واتس‌اپ هم ‌اکنون در حدود ۲ میلیارد مخاطب در جهان دارد و این نشان ‌دهنده‌ی محبوبیت آن است. با این وجود، بسیاری از مخاطبین از ویژگی‌هایی مانند نمایش آخرین بازدید و وجود تیک آبی هنگام خواندن متن این پیام‌رسان ناراضی هستند و اکثرا به دنبال راهی برای مخفی کردن تیک آبی واتساپ و در نتیجه حریم خصوصی بیشتری می‌باشند. در ادامه برای اطلاع از چگونگی غیر فعال کردن تیک ابی در واتساپ همراه ما باشید.

 

معنای هر تیک در اپلیکیشن واتس اپ

قبل از این‌ که به راه‌های غیر فعال کردن تیک ابی در واتساپ بپردازیم، باید بدانید که هر تیک در این اپلیکیشن به چه معنایی می‌باشد‌.

 

یک تیک تیره در کنار پیام

این تیک در واتساپ به این معنا می‌باشد که این پیام ارسال شده اما هنوز به گوشی مخاطب نرسیده زیرا آنلاین نیست و گوشی آن به اینترنت متصل نمی‌باشد.

 

دو تیک تیره رنگ در کنار پیام

این حالت به این معنا می‌باشد که مخاطب شما پیام را دریافت کرده و به ایشان رسیده اما هنوز پیام شما را نخوانده است.

 

دو تیک آبی در کنار پیام

هنگامی که دو تیک آبی در کنار پیام خود مشاهده کردید، یعنی مخاطب پیام شما را مشاهده کرده است. به عقیده‌ی برخی از کاربران این مرحله در واقع مانع از داشتن حریم خصوصی در محیط واتساپ می‌شود به همین علت ممکن است به دنبال راهی برای غیر فعال کردن تیک ابی در واتساپ می‌باشند.

 

قابلیت برداشتن تیک

چند سال پیش، واتس اپ قابلیتی‌ به نام Read Receipts یا رسید خوانده شدن را به پیام‌رسان خود اضافه کرد که موجب راحتی بیشتر کاربران برای پیگیری پیام‌های فرستاده شد‌ه‌ی آنان شد. با این قابلیت وقتی پیام به مخاطب می‌رسید، تیک پایین دوتا می‌شد و در صورتی که توسط کاربر خوانده می‌شد تیک به رنگ آبی در می‌آمد. با این وجود کاربرانی که به حریم خصوصی خود اهمیت می‌دادند از این اتفاق ناراضی به نظر می‌رسیدند برای همین در آپدیت‌های بعدی، غیر فعال کردن تیک آبی در واتساپ هم به تنظیمات اضافه شد. نکته‌ی قابل توجهی که در برداشتن تیک آبی واتساپ وجود دارد این می‌باشد که با غیر فعال کردن آن، خودتان هم قادر به دیدن تیک‌های آبی برای پیام‌هایی که به مخاطبینتان ارسال می‌کنید نخواهید بود.

 

مراحل غیر فعال کردن تیک آبی در واتس اپ از طریق خود برنامه

مخفی کردن تیک ابی واتساپ

برای این‌ که کسی نفهمد شما پیامش را خوانده‌اید یا نه، باید مراحلی را از طریق خود برنامه انجام دهید که موجب غیر فعال کردن تیک ابی در واتساپ شود‌. برای خاموش کردن تیک آبی واتساپ مراحل زیر را انجام دهید:

 1. برنامه‌ی واتس اپ را باز کنید و از طریق سه نقطه‌ی بالای صفحه، وارد آخرین گزینه یعنی تنظیمات (Setting) شوید.
 2. پس از وارد شدن به تنظیمات، گزینه‌ی حساب کاربری (Account) را انتخاب کنید.
 3. حال در این مرحله باید وارد بخش حریم خصوصی (Privacy) شوید.
 4. اکنون می‌توانید از طریق خاموش کردن گزینه‌ی رسید خواندن (Read Receipts) به غیر فعال کردن تیک آبی در واتساپ بپردازید. در اینجا پیامی زیر گزینه وجود دارد که اخطار می‌دهد با خاموش کردن رسید خواندن، رسید‌های خواندن را ارسال و یا دریافت نخواهید کرد‌. البته در ادامه‌ی متن ذکر شده است که این رسید‌ها برای گفتگو‌های گروهی همیشه فرستاده می‌شود و فقط برای صفحه‌ چت‌های شخصی کاربرد دارد. با همین روش آسان می‌توانید با غیر فعال کردن تیک آبی در واتساپ از فهمیدن افراد درباره‌ی خوانده شدن پیامشان توسط خودتان جلوگیری کنید. این مراحل برای گوشی‌ها با سیستم عامل اندرویدی و ios مشابه می‌باشد و تفاوت چندانی با هم ندارند.

 

استفاده از برنامه‌های دیگر برای برداشتن تیک آبی واتس اپ

برداشتن تیک ابی واتساپ

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن به غیر فعال کردن تیک ابی در واتساپ بپردازید، استفاده از برنامه‌های جانبی و مشابه واتس اپ اصلی مانند واتساپ GB می‌باشد که امکان شخصی سازی بیشتری به نسبت نسخه اصلی دارد و امکانات متفاوت‌تری با متصل کردن واتساپ اصلی به این برنامه بدون متوجه شدن مخاطبین خود در اختیارتان قرار می‌دهد.

اگر از برنامه‌ی GB واتساپ استفاده می‌کنید، به این روش می‌توانید موجب غیر فعال کردن تک آبی در واتساپ شوید.

 1. وارد منوی این برنامه شوید.
 2. گزینه GB Settings را لمس کنید
 3. حال گزینه Privacy and Security را انتخاب کنید.
 4. در  قسمت Chats گزینه Contacts را انتخاب کرده و Hide Blue Tick را فعال کنید.

اکنون دیگر مخاطبین شما از خواندن پیام‌هایشان مطلع نمی‌شوند‌. غیر فعال کردن تیک آبی در واتساپ در این برنامه (برخلاف واتس اپ اصلی) برای چت گروه‌ها نیز امکان پذیر می‌باشد که برای این کار  از طریق  Chats گزینه Groups را انتخاب کنید و بر روی Hide Blue Tick بزنید.

توجه کنید که این برنامه مخصوص تلفن‌های اندرویدی می‌باشد و نسخه‌ی ios ندارد.

 

فعال بودن ویجت واتساپ

با فعال بودن ویجت برنامه‌ی واتس اپ در موبایل، بدون غیر فعال کردن تیک ابی در واتساپ می‌توانید پیام‌هایی که مخاطبین شما ارسال می‌کنند را در نوار اعلان‌ها مشاهده نمایید‌. البته باید در نظر داشته باشید که تصاویر، ویدیو‌ها، برخی از ایموجی‌ها و استیکر‌ها را نمی‌توانید در این روش بدون وارد شدن به صفحه چت مخاطب ببینید.

 

ترفند‌های دیگر برای مخفی کردن تیک آبی در واتساپ

مخفی کردن تیک ابی واتساپ

شما می‌توانید از راه‌های دیگری برای غیر فعال کردن تیک ابی در واتساپ استفاده نمایید اما نمی‌توان خیلی به این روش‌ها اعتماد کرد.

 

مخفی کردن تیک آبی پیام با استفاده از فعال کردن حالت‌پرواز (Airplane Mode)

یکی از روش‌های جالبی که می‌توانید بدون غیر فعال کردن تیک آبی در واتس اپ در مواقع نیاز از آن استفاده کنید، حالت پرواز می‌باشد که با آن می‌توانید تیک آبی واتساپ را در موقع استفاده مخفی کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را انجام دهید.

 1. هنگامی که پیامی در واتساپ برایتان آمد، آن را باز نکنید.
 2. از محیط واتساپ خارج شوید و اینترنت خود را به‌صورت خاموش کنید.
 3. حالت‌ پرواز موبایل را فعال کنید.
 4. وارد برنامه‌ی واتساپ شده و پیام مورد نظر را بخوانید.
 5. پس از خواندن پیام، به‌طور کامل از واتساپ بیرون آمده و برنامه را ببندید. اکنون حالت‌پرواز را خاموش کنید.

با این ترفند خواهید دید که پیام شما جزو پیام‌های نخوانده حساب می‌شود‌.

 

حذف تیک دوم واتساپ در هنگام روشن بودن اینترنت

مخفی کردن تیک ابی واتساپ

اگر علاوه‌ بر روش غیر فعال کردن تیک ابی در واتساپ به ترفند دیگری برای ‌دو تیک نشدن پیام‌ها زمانی که اینترنتتان روشن است نیاز دارید، دو روشی که در ادامه شرح می‌دهیم برایتان موثر خواهد بود. روش اول موجب حذف تیک دوم واتساپ برای همیشه و روش دوم برای برداشتن تیک دوم فقط یکبار کارایی دارد.

 

حذف تیک دوم واتس اپ دائمی

شاید به خاطر دلایلی بخواهید هنگامی که اینترنت شما روشن است پیام‌های واتساپ را دریافت نکنید و برای مخاطبینتان تیک دوم خاکستری نمایش داده نشود. به همین منظور شما می‌توانید با بستن دسترسی واتس اپ به اینترنت، این کار را انجام دهید. البته این روش متفاوت از غیر فعال کردن تیک ابی در واتساپ می‌باشد.

واتساپ و سایر برنامه‌های تلفن همراه، عمل آپدیت در پس زمینه‌ی گوشی را انجام می‌دهند و در نهایت اینگونه پیغام‌هایتان را در صورتی که حتی وارد برنامه‌ی واتساپ نشده باشید، دریافت خواهید کرد. اما اگر مراحل زیر را انجام دهید، برای دریافت پیام‌های جدید واتساپ باید ابتدا اینترنت را روشن کنید و سپس وارد برنامه واتساپ شوید تا پیام ها را مشاهده کنید.

 1. وارد تنظیمات تلفن همراه خود شوید.
 2. گزینه‌ی Apps را انتخاب کنید.
 3. برنامه‌ی واتس اپ را لمس کنید.
 4. بر روی گزینه‌ی moble data ضربه بزنید.
 5. در این مرحله باید گزینه‌ی Allow background data usage را غیرفعال نمایید.

 

غیر فعال کردن تیک دوم واتساپ به صورت موقت

برداشتن تیک ابی واتساپ

اگر قصد دارید تا به جای غیر فعال کردن تیک آبی در واتساپ فقط برای یکبار در زمانی که اینترنت شما روشن است تیک دوم خاکستری در کنار پیام‌هایی که مخاطبین برای شما ارسال می‌کنند ظاهر نشود، از این روش می‌توانید استفاده کنید. توجه داشته باشید که این روش موقت است و نیامدن پیام هنگامی که اینترنت گوشی موبایل شما روشن است تا زمانی ادامه خواهد داشت که شما وارد واتساپ نشوید‌. برای حذف تیک دوم واتساپ به صورت موقت به روش زیر عمل کنید.

 1. اینترنت و دیتای گوشی همراه را خاموش نمایید.
 2. تمام برنامه‌ی باز از جمله واتساپ را ببندید.
 3. وارد تنظیمات تلفن همراه شوید.
 4. گزینه‌ی Apps را از منو تنظیمات انتخاب کنید.
 5. برنامه‌ی whatsapp را پیدا کرنید و وارد آن شوید.

در پایین صفحه قسمت راست، گزینه‌ی Force Stop را خواهید دید. این گزینه را انتخاب کنید. بعد از لمس این گزینه‌، می‌توانید اینترنت را روشن کرده و هیچ اعلانی از واتساپ برای شما نیاید.

 

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی غیر فعال کردن تیک ابی در واتساپ پرداختیم. دلایل مختلفی وجود دارد که برخی از کاربران علاقه به استفاده از راه‌های مختلف ذکر شده برای برداشتن تیک آبی واتساپ دارند اما اصلی‌ترین علت افراد برای انجام این کار را حفظ حریم شخصی می‌توان به حساب آورد. نظر شما راجع به غیر فعال کردن تیک آبی در واتس اپ چیست؟