امروزه کاربرد Data Usage در سیستم عامل اندروید با پیشرفته‌تر شدن گوشی‌ها و دستگاه‌های اندرویدی بسیار بیشتر از گذشته اهمیت پیدا کرده است. استفاده روزافزون از اپلیکیشن‌های آنلاین و به دنبال آن رشد چشمگیر مصرف داده تلفن همراه، مصداق بارز این موضوع هستند. چراکه نیاز کاربران به استفاده از برنامه‌های مختلفی که بر بستر اینترنت کار می‌کنند، بسیار افزایش یافته است. همچنین تمایل بیشتر برای تماشای ویدئوهای آنلاین باکیفیت بالا، نسبت به حالت آفلاین و ذخیره شده، نیاز به مدیریت ترافیک داده را به امری بسیار ضروری تبدیل می‌کند. به همین منظور در این مقاله از ایسل سعی داریم به کاربرد کنترل مصرف داده‌ها در اندروید از راه‌های مختلف بپردازیم.

 

Data usage در اندروید چه مزایا و کارایی‌هایی دارد؟

همان‌طور که گفته شد، تعامل و رد و بدل‌کردن اطلاعات بر بستر اینترنت توسط آپ‌های مختلف به سرعت رو به افزایش است. همه ما روزانه به فراخور حرفه و سبک‌زندگی خود به دانلود فایل‌های مختلف صوتی و تصویری و… می‌پردازیم. حتی گاهی ترجیح می‌دهیم به صورت آنلاین به تماشای برنامه مورد نظرمان بنشینیم و یا موسیقی مورد علاقه‌مان را مستقیما به صورت آنلاین بشنویم. اما همه اینها فقط بخشی از مصرف داده دستگاه اندرویدی ما است. به جز این شکل آشکار از مصرف اینترنت که همگی از آن اطلاع داریم، شکل پنهانی از مصرف داده گوشی موبایل نیز وجود دارد که شاید کمتر به آن توجه داریم.

وجود این موارد کاربرد دیتا یوزیج در اندروید را برجسته‌تر می‌کنند. به عنوان مثال نوتیفیکیشن‌ها و اعلان‌هایی که از برنامه‌های مختلف دریافت می‌کنیم، آپدیت‌های خودکار برنامه‌ها و مواردی از این دست، در پس زمینه مشغول مصرف دیتای اینترنت دستگاه اندرویدی ما هستند. کاربرد کنترل مصرف اینترنت در اندروید علاوه بر جلوگیری از مصرف بی‌رویه و خارج از کنترل داده‌ها در پس زمینه، بلکه افزایش ذخیره باتری و بهبود سرعت در بارگذاری داده‌ها را هم شامل می‌شود. بنابراین بسیار مهم است که راه‌های مختلفی را برای مدیریت و کنترل داده‌های مصرفی تلفن همراه‌مان بیاموزیم.

 

چگونه می‌توان از کاربرد Data usage در اندروید استفاده کرد؟

کاربرد دیتا یوزیج در اندروید

در ابتدا باید میزان مصرف ماهانه اینترنت را بررسی کنید. برای مشاهده و بررسی میزان مصرف داده در هر ماه به صورت کلی و برای هر کدام از برنامه‌ها، به سادگی از قسمت Settings وارد تب Connections شده و با لمس Data usage به صفحه بعدی بروید. در بالای این صفحه مصرف کلی اینترنت همراه شما را در بازه زمانی مشخص نشان داده است. در پایین آن گزینه‌های مختلف دیگری دیده می‌شوند که هرکدام به منظور مدیریت بخشی از دیتای شما در نظر گرفته شده‌اند. از جمله گزینه Data saver، که اگر آن‌را در حالت on قرار دهید، از تبادل دیتای پس زمینه توسط برنامه‌هایی که خودتان مشخص می‌کنید جلوگیری می‌شود. همچنین گزینه Mobile data usage در این صفحه دیده می‌شود، با ضربه زدن روی آن وارد صفحه‌ی جدیدی می‌شوید که میزان مصرف هر کدام از برنامه‌ها را به طور جداگانه مشخص می‌کند.

در اینجا شما می‌توانید ترافیک دیتای هر کدام از برنامه‌ها را به صورت مجزا بررسی کرده و با مدیریت تنظیمات آن عملکرد برنامه را بهبود دهید. گزینه Billing cycle and data warning شما را به صفحه تنظیمات جدیدی هدایت می‌کند. با استفاده از گزینه‌های این صفحه هم می‌توانید تاریخ شروع دوره ماهانه مصرفتان را مشخص کنید و هم با استفاده از set data warning و set data limit حد مورد نظر مصرف داده برای هشدار و حد مربوط به خاموش شدن خودکار را با توجه به نیازتان تعیین کنید.

 

شکل‌های مختلف کاربرد Data usage در اندروید

کاربرد کنترل مصرف داده ها در اندروید (Data Usage)

طبق آنچه گفته شد بخشی از ترافیک دیتای سیستم‌های اندرویدی مربوط به موارد پنهانی است که از نظر ما دور می‌ماند. به منظور مدیریت و کنترل مصرف این داده‌ها راه‌های مختلفی وجود دارد. اولین راه اینکه می‌توانیم طبق مراحلی که گفته شد با دنبال کردن مسیر settings/connections/data usage/mobile data usage به صورت جداگانه به اپ‌ها دسترسی پیدا کرده و همه یا تعدادی از آنها را برای مصرف داده‌ها محدود کنیم. همچنین می‌توانیم با ورود مستقیم به تنظیمات خود اپلیکیشن‌ها ترافیک دیتا را برای هر کدام محدود کنیم. راه دیگر برای کاهش مصرف دیتای پنهان، غیر فعال کردن دریافت نوتیفیکیشن‌های برنامه‌هاست که علاوه بر مصرف داده‌ها منجر به کاهش مصرف باتری گوشی اندروید و البته افزایش طول عمر آن می‌شود. استفاده از گزینه restrict background data از قسمت Data usage هم، جلوی مصرف داده اینترنت توسط برنامه‌ها در زمانی که روی صفحه نیستند را می‌گیرد و بدین ترتیب حجم قابل ملاحظه‌ای از اینترنت مصرفی پنهان را کم می‌کند.

 

از Data usage چه اطلاعاتی را می‌شود کشت کرد؟

کاربرد کنترل مصرف اینترنت در اندروید (Data Usage)

استفاده از نسخه‌های پولی برنامه‌های مختلف به جای نسخه رایگان می‌تواند به طرز چشمگیری مصرف پنهان دیتا را کاهش دهد. چرا که نسخه‌های رایگان با تبلیغات گاه و بیگاهی که روی صفحه موبایل نمایش می‌دهند به طور ناخواسته حجم زیادی از اینترنت ما را مصرف می‌کنند. به همین دلیل بهتر است این برنامه‌ها را از گوشی خود حذف کنیم. یا اگر استفاده از نسخه غیر رایگان فعلا برایتان مقدور نیست به‌کمک یک برنامه Add blocker جلوی نمایش این تبلیغات را بگیرید. همچنین می‌توانیم در مرورگرهای خود مثل کروم از data saver برای کاهش ترافیک دیتا و بالا بردن سرعت بارگذاری استفاده کنیم.

برای جلوگیری از آپدیت های ناخواسته و اتوماتیک توسط داده‌های همراه حتما باید تنظیمات پلی استور را چک کرده و اطمینان حاصل کنیم که auto update apps در حالت over wi-fi only قرار داشته باشد. استفاده از کش(cache) یکی از راه‌های کاهش و مدیریت مصرف داده‌ها در اندروید است. کش در واقع اطلاعات ثابتی است که ما به صورت مرتب از آنها استفاده می‌کنیم. نگه‌داری این اطلاعات توسط دستگاه اندرویدی باعث می‌شود وقتی به آنها احتیاج داریم با سرعت بیشتری نمایش داده شوند و همچنین از دانلود ناخواسته و چندباره اطلاعات جلوگیری می‌کند. در نتیجه از آن‌جایی‌که پاک کردن کش حجم  اینترنت و داده مصرفی را به شدت بالا می‌برد، بهتر است از برنامه‌هایی که این اطلاعات را پاکسازی می‌کنند استفاده نکنیم.

یکی از آن اطلاعاتی که می‌تواند به صورت کش نگهداری شده و در صورت لزوم به آسانی مورد استفاده قرار بگیرد، اطلاعات نقشه در اپلیکیشن‌های نقشه گوگل است. برای این منظور باید زمانی که به اینترنت دسترسی داریم قسمتی از نقشه را که میخواهیم بعدا از آن استفاده کنیم باز کرده و محدوده و مساحت مورد نظر را انتخاب کرده و آن را برای زمانی که ممکن است دسترسی به دیتای همراه نداشته باشیم ذخیره کنیم. در واقع با استفاده از امکان offline mode می‌توانیم آن را با نام مورد نظرمان ذخیره کرده و بعدا به صورت آفلاین و بدون نیاز مجدد به مصرف دیتا از آن استفاده کنیم. این کار هم به طور قابل ملاحظه‌ای  مصرف اینترنت را کاهش می‌دهد.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم با برشمردن مزایا و کاربرد Data usage در اندروید، اهمیت و چرایی آن را برای شما روشن کنیم. از آنجاکه حجم زیادی از اینترنت دستگاههای اندرویدی در اثر بی توجهی به نکات ساده مصرف میشود راه‌های مختلف مدیریت مصرف اینترنت در اندروید را به تفصیل بررسی کردیم. با توجه به موارد گفته شده با تغییراتی جزئی در تنظیمات دستگاه اندرویدتان و بازنگری در برنامه‌های مورد استفاده می‌توانید به کنترل مصرف داده خود بپردازید و تا حد زیادی هزینه‌های اضافی ناشی از تنظیمات نامناسب را کاهش دهید. همچنین با رعایت این نکات از سرعت و عملکرد بهتر گوشی اندرویدتان لذت ببرید و عمر مفید باتری و دستگاه خود را بالاتر ببرید.