یکی از موضوعات مهم در سیستم عامل اندروید بحث امنیت و جلوگیری از نصب نرم‌افزارهای مخرب است. در حالی که تلفن‌های هوشمند اندروید نمی‌توانند ویروس‌ها را دریافت کنند اما ممکن است نصب سهوی بدافزارها باعث بهم ریختگی سیستم عامل شود. بررسی بی خطر بودن اپلیکیشن های اندروید به افراد این امکان را می‌دهد که بدون دغدغه اپلیکیشن مورد نظر خود را نصب کنند. باید توجه داشته باشید که گوگل برنامه‌ها را قبل از اضافه کردن به پلی استور، از لحاظ امنیت بررسی می‌کند اما بدافزارهای منتشر شده ممکن است به صورت مخفی به فروشگاه گوگل پلی راه پیدا کنند. ورود بدافزار به گوگل پلی و بالطبع نصب بر روی سیستم عامل باعث بهم ریختگی و تخریب بخش‌های اصلی سیستم عامل شده که این امر می‌تواند مشکلات زیادی را برای عملکرد صحیح گوشی ایجاد کند. در این مقاله قصد داریم تا در مورد بررسی بی خطر بودن اپلیکیشن های اندروید مطالب جالب توجهی را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

بدافزار چیست و چگونه باعث اختلال در عملکرد سیستم عامل می‌شود؟

راه های بررسی امن بودن اپلیکیشن های اندروید قبل از دانلود و نصب

بدافزار به عنوان یک نرم افزار مخرب شناخته می‌شود که تفاوت‌های زیادی با ویروس دارد. همینطور از لحاظ شکل ظاهری به مانند یک اپلیکیشن امن و سالم است که به راحتی بر روی دستگاه دارای سیستم عامل اندروید نصب می‌شود. بدافزار می‌تواند به راحتی در گوشی تکثیر پیدا کند و باعث اختلال در عملکرد سیستم عامل شود. بررسی بی خطر بودن اپلیکیشن های اندروید باعث خواهد شد تا افراد قبل از نصب اپلیکیشن، بتوانند از نصب سهوی بدافزارها جلوگیری کنند. به عنوان مثال در سال‌های گذشته بدافزار سرقت پول Expensive wall توانست در گوگل پلی چیزی حدود 4.2 میلیون بار دانلود شود. این بدافزار بدون هیچ نشانه‌ای توانست در گوگل پلی (مارکت اصلی سیستم عامل اندروید) قرار بگیرد که حساب قربانیان را پس از ورود اولیه در کمترین زمان ممکن هک می‌کرد. انواع بدافزارهای امروزی می‌توانند به صورت مخفیانه وارد گوشی‌ شما شوند؛ پس بهتر است در مورد بررسی بی خطر بودن اپلیکیشن های اندروید اطلاعات خود را افزایش دهید تا دچار مشکلات عدیده نشوید.

 

بدافزارها به چه بخش‌هایی از گوشی نفود می‌کنند؟

اطمینان از امن بودن اپلیکیشن ها قبل از دانلود

به صورت کلی می‌توان گفت که بدافزارهای منتشر شده با توجه به قابلیت‌های مختلفی که در آنها گنجانده شده است می‌توانند اطلاعات کاربران را شناسایی و منتشر کنند. اگر دارای اطلاعات شخصی بر روی گوشی خود هستید باید راه های بررسی امن بودن اپلیکیشن های اندروید قبل از دانلود و نصب را مدنظر قرار دهید. بدافزارهای پیشرفته با استفاده از الگوریتم‌های خاص قادرند تا به بخش‌های زیر دسترسی پیدا کنند:

  • مشاهده تصاویر موجود در گالری
  • دزدیدن اطلاعات مخاطبین و ردیابی محل زندگی
  • خواندن پیامک‌های شخصی
  • مشاهده رمزهای عبور ذخیره شده بر روی گوشی
  • هک رمز سیستم‌های بانکی

 

چگونه می‌توان از بدافزار و ویروس در امان ماند؟

جهت دور ماندن از بدافزار و بررسی بی خطر بودن اپلیکیشن های اندروید باید به نکات کلیدی گفته شده در این مقاله توجه داشته باشید. بهتر است از نصب فروشگاه‌های مختلف (مارکت) خودداری کنید. مراقب نصب برنامه‌های تقلبی و مشکوک باشید و همچنین در هنگام تایید مجوزهای اپلیکیشن، باید وسواس بیشتری به خرج دهید. در این بخش به توضیح هر کدام از موارد گفته شده می‌پردازیم:

 

عدم نصب فروشگاه‌های ثالث

بررسی بی خطر بودن اپلیکیشن های اندروید

برای این که بتوانید نرم‌افزارهای مورد نظر خود را بر روی گوشی نصب کنید بهتر است به فروشگاه پیش فرض قرار گرفته شده بر روی سیستم عامل گوشی خود اکتفا کنید. نصب فروشگاه‌های ثالث خطر آلوده شدن دستگاه شما به بدافزار را افزایش می‌دهد. فروشگاه‌های مطمئن زیادی وجود دارند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به گوگل پلی و آمازون اشاره کرد. نصب نرم افزار خارج از مارکت اصلی گوگل به عنوان یک زنگ خطر برای نصب بدافزار شناخته می‌شود. توجه داشته باشید که با نصب فروشگاه‌های ثالث عملا اقدامات امنیتی را نادیده می‌گیرید که این امر باعث تهدید اطلاعات شخصی‌تان خواهد شد. اگر به دنبال بررسی بی خطر بودن اپلیکیشن های اندروید هستید بهتر است نرم افزار‌های مورد نیاز خود را از مارکت اصلی دانلود و نصب کنید.

 

مراقب نصب اپلیکیشن‌های مشکوک باشید

اطمینان از امن بودن اپلیکیشن ها قبل از دانلود

اطمینان از امن بودن اپلیکیشن ها قبل از دانلود تا حدودی به قدرت تشخیص شما بستگی دارد. با توجه به این که توصیه شده است از مارکت اصلی گوگل (گوگل پلی) استفاده کنید، اما باید بدانید که گاهی، بدافزارها قادرند تا از سرویس امنیت گوگل به صورت مخفیانه عبور کنند. در صورت مشاهده و وجود هرگونه اطلاعات شک برانگیز بهتر است از نصب اپلیکیشن مورد نظر خود خودداری کنید. برای بررسی بی خطر بودن اپلیکیشن های اندروید در این بخش کافی است موارد زیر را قبل از دانلود و نصب نهایی بررسی کنید:

 

توسعه دهنده نرم افزار را بررسی کنید

بررسی بی خطر بودن اپلیکیشن های اندروید

با مشاهده نام توسعه دهنده نرم افزار می‌توانید با یک جستجوی ساده در گوگل، در مورد توسعه دهنده نرم افزار مورد نظر، اطلاعات بیشتری کسب کنید. اگر توسعه دهنده تعداد زیادی برنامه تولید و عرضه کرده باشد به احتمال زیاد قابل اعتماد است.

 

بررسی تعداد دانلود اپلیکیشن

راه های بررسی امن بودن اپلیکیشن های اندروید قبل از دانلود و نصب

با توجه به تعداد دانلود اپلیکیشن مورد نظر می‌توانید تا حدود زیادی به قانونی بودن نرم افزار پی ببرید. به عنوان مثال اگر یک اپلیکیشن حدود 5 میلیون بار دانلود شده باشد به احتمال زیاد امن است.

 

تاریخ انتشار

اطمینان از امن بودن اپلیکیشن ها قبل از دانلود

بررسی تاریخ انتشار برخی از نرم‌افزارهای محبوب می‌تواند نشان دهنده ایمن بودن یا نبودن اپلیکیشن باشد. به عنوان مثال اگر قصد دانلود و نصب فیس بوک مسنجر را دارید باید بدانید که این نرم افزار به تازگی منتشر نشده است و یک نرم افزار قدیمی است.

 

خواندن بررسی دیگران

بررسی بی خطر بودن اپلیکیشن های اندروید

برای بررسی بی خطر بودن اپلیکیشن های اندروید می‌توانید نظرات دیگران را مشاهده کنید. یک برنامه واقعی باید تعداد زیادی نقد و بررسی و امتیاز داشته باشد و نظرات اکثر کاربران در مورد آن اپلیکیشن مثبت باشد.

 

بررسی مجوزهای اپلیکیشن

راه های بررسی امن بودن اپلیکیشن های اندروید قبل از دانلود و نصب

قبل از دانلود و نصب نهایی نرم افزار کافی است در مورد لیست مجوزهای اپلیکیشن اطلاعات بیشتری کسب کنید. با مطالعه این لیست می‌توانید متوجه شوید که نرم افزار برای داشتن عملکرد صحیح به چه اطلاعات و دسترسی‌هایی نیاز دارد. این امر می‌تواند برای تشخیص جعلی بودن یا نبودن یک اپلیکیشن مفید باشد. پس از نصب نرم افزار باید در مورد درخواست مجوزهای مشکوک با وسواس بیشتری عمل کنید. به عنوان مثال نرم افزار اینستاگرام نیاز به دسترسی به گالری شما دارد اما این موضوع در مورد اپلیکیشن Candy Crush صدق نمی‌کند. کنترل و مدیریت دسترسی اپلیکیشن باعث می‌شود تا بتوانید از نصب بدافزار جلوگیری کنید.

 

آیا بخش Google Play Protect برای توقف بدافزارها کافی است؟

اطمینان از امن بودن اپلیکیشن ها قبل از دانلود

همان‌طور که بیان شد گوگل پلی به عنوان مارکت اصلی سیستم عامل اندروید قادر است تا قبل از قرار دادن نرم‌افزارهای توسعه یافته، آن را از لحاظ امنیت بررسی کند. اما گاهی با وجود تبلیغات و تشابه نرم افزار تقلبی با نوع اصلی آن، گوگل قادر به تشخیص این موضوع نیست. اگر بخواهید بررسی بی خطر بودن اپلیکیشن های اندروید را انجام دهید، استفاده از بخش Google Play Protect نمی‌تواند به تنهایی جوابگوی نیاز شما باشد.

 

چه نرم افزارهایی باعث دفع بدافزار می‌شوند؟

سیستم عامل اندروید یک سیستم عامل منعطف است که به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد که بتوانند نرم افزارهای زیادی را توسعه و عرضه کنند. به همین خاطر بسیاری از شرکت‌های معتبر با ارائه بسته‌های امنیتی به کاربران این امکان را می‌دهند که بتوانند ویروس و بدافزارها را قبل از نصب، شناسایی کنند. در این بخش به مهم‌ترین اپلیکیشن‌ها اشاره خواهیم داشت:

 

آنتی ویروس AVG

راه های بررسی امن بودن اپلیکیشن های اندروید قبل از دانلود و نصب

جهت بررسی بی خطر بودن اپلیکیشن های اندروید قبل از نصب APK مورد نظر بهتر است با استفاده از یک آنتی ویروس معتبر نظیر AVG، اپلیکیشن را بررسی کنید. البته این موضوع در مورد نصب نرم افزارهایی که از مارکت ثالث انجام می‌شود دارای اهمیت است.

 

اپلیکیشن App Shield

این اپلیکیشن با داشتن الگوریتم هوشمند قادر است تا نرم افزارهای انتخاب شده را قبل و بعد از نصب به صورت هوشمند بررسی کند. پس از هر بررسی اطلاعات مختصری از امن بودن یا نبودن اپلیکیشن در قسمت اعلان‌ها مشاهده می‌شود.

 

اگر گوشی به بدافزار آلوده شد چه باید کرد؟

بررسی بی خطر بودن اپلیکیشن های اندروید

اگر گوشی موبایل شما به بدافزار آلوده شده است در ابتدا بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید. حفظ خونسردی باعث خواهد شد تا بتوانید یک تصمیم مناسب برای رفع این مشکل بگیرید. نصب بدافزار بر روی گوشی می‌تواند بسیار دلهره‌آور باشد لذا برای رفع مشکل ایجاد شده بهتر است یک آنتی ویروس قدرتمند نظیر AVG نصب کرده و سپس بعد از پاکسازی بدافزار، از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید. بعد از آن بهتر است برای رفع کامل این مشکل، گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید. این امر باعث می‌شود تا در سریع‌ترین زمان ممکن از شر بدافزار خلاص شوید.

 

جمع بندی

با توجه به این که ویروس نمی‌تواند باعث ایجاد مشکلات عدیده در سیستم عامل اندروید شود، وجود برخی بدافزارها مانع عملکرد دقیق سیستم عامل شده که این امر منجر به از دست رفتن اطلاعات شخصی خواهد شد. در این مقاله به بررسی بی خطر بودن اپلیکیشن های اندروید پرداخته شده و راه‌های کلیدی جلوگیری از دانلود و نصب بدافزار بیان شده است. اگر بخواهید امنیت سیستم عامل گوشی خود را افزایش دهید بهتر است از یک آنتی ویروس و فایروال قدرتمند استفاده کنید.