معمولاً هنگام خرید گوشی اپل خریداران یک رمز اولیه برای دستگاه خود تعیین می‌کنند. به کمک این رمز عبور افراد می‌توانند در صورت عمل‌نکردن تشخیص چهره (Face ID) یا تشخیص اثرانگشت (Touch ID) همچنان از گوشی اپل خود استفاده کنند و دچار مشکل نشوند. جالب است بدانید که این رمز عبور ثابت نیست و اگر بخواهید، می‌تواند تغییر کند؛ اما چگونه؟ با ما همراه باشید تا به ترتیب مراحل تعویض رمز گوشی اپل را شرح دهیم.

 

نحوه تعیین رمز عبور برای آیفون

تغییر رمز گوشی اپل

تمامی گوشی‌ها با سیستم عامل iOS قفل رمز عبور دارند. این رمز معمولاً چهار رقمی است. البته اگر گوشی آیفون شما iPhone 4 یا مدل بالاتر باشد این قابلیت را دارد که یا رمز چهار رقمی الی شش رقمی یا ترکیب حروف الفبایی با اعداد را انتخاب کنید. قبل از آنکه نحوۀ تغییر رمز گوشی اپل را توضیح دهیم به سراغ قدم قبل از آن یعنی رمزگذاری اولیه می‌رویم. همان‌طور که در بالا اشاره شد با وجود ایجاد روش‌های حفظ امنیت گوشی موبایل در گوشی‌های اپل مانند انتخاب الگو، حسگر اثرانگشت و تشخیص چهره خریداران این محصول برای پایین‌آوردن ریسک، یک رمز عبور هم برای اطمینان تعریف می‌کنند. روش تعیین این رمز عبور به ترتیب زیر است:

 1. وارد بخش تنظیمات یا همان Setting شوید: این گام اول در تمام مدل‌های گوشی‌های اپل یکسان است و حتی برای تعویض رمز گوشی اپل هم باید وارد این قسمت شوید.
 2. Face ID: اگر گوشی اپل شما قابلیت تشخیص چهره دارد باید وارد بخش Face ID & Passcode شوید.
 3. آیفون با دکمۀ فیزیکی: اگر گوشی آیفونی دارید که برای بخش خانه دکمۀ فیزیکی دارد در قسمت تنظیمات گزینۀ Touch ID & Passcode را انتخاب کنید.
 4. Turn Passcode On: با انتخاب این گزینه می‌توانید برای گوشی آیفون خود پسورد تعریف کنید.

 

نحوه تعویض رمز گوشی اپل

تغییر رمز گوشی اپل

حال که با تعیین رمز عبور برای گوشی‌های آیفون آشنا شدید خوب است که نحوه تغییر پسورد گوشی iPhone را هم بدانید. برای تغییر رمز گوشی آیفون انجام مراحل زیر ضرورت دارد:

 1. ورود به بخش تنظیمات: دقیقاً مانند نحوه تعیین رمز برای تعویض آن هم به بخش setting گوشی اپل خود مراجعه کنید.
 2. انتخاب گزینۀ Face ID & Passcode یا Touch ID & Passcode: بنا به مدل گوشی اپلی که دارید یکی از این دو گزینه را خواهید دید. روی آن ضربه بزنید.
 3. واردکردن رمزعبور فعلی: با توجه به مراحلی که در بخش قبل توضیح دادیم شما در گذشته رمز عبوری را تعیین کرده‌اید. در این قسمت لازم است آن رمز را وارد کنید.
 4. Change Passcode: اصلی‌ترین گام تعویض رمز گوشی اپل این قسمت است. پس از واردکردن رمز فعلی، صفحه را تا پایین اسکرول کنید و گزینه Change Passcode را انتخاب کنید.
 5. واردکردن رمز عبور قبلی برای بار دوم: در این قسمت دستگاه دوباره رمز عبور قبلی را می‌خواهد که باید آن را وارد کنید.
 6. نوشتن رمز عبور جدید: پس از اینکه دوباره پسورد قبلی را وارد کردید برای تغییر پسورد گوشی آیفون خود اقدام کنید و رمز جدید مدنظرتان را وارد کنید. قبل از تعیین رمز عبور جدید گام هفتم را مطالعه کنید.
 7. Passcode Options: آنچه به صورت پیش فرض در سیستم عامل iOS تعریف شده کد شش رقمی است ولی اگر شما تصمیم دارید رمزی از نوع دیگر تعریف کنید لازم است Passcode Options را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه سه حالت انتخاب رمز برای شما نمایان خواهد شد:
 8. Custom Alphanumeric Code: انتخاب این گزینه به شما این امکان را می‌دهد که رمزی با ترکیب حروف و عدد را برای پسورد گوشی اپل خود انتخاب کنید. علت تغییر رمز عبور گوشی آیفون برای خیلی از افراد استفاده از همین قابلیت است که در گذشته از آن مطلع نبودند و استفاده نکردند و حالا قصد تعویض آن را دارند.
 9. Custom Numeric Code: این آپشن برای انتخاب اعداد به عنوان پسورد است.
 10. 3. 4-Digit numeric Code: بعضی افراد ترجیح می‌دهند به جای رمز عبور شش رقمی از رمز عبور چهاررقمی استفاده کنند تا به‌خاطر‌سپردن آن ساده‌تر باشد. این گزینه به آن‌ها این امکان را می‌دهد که رمز خود را کوتاه‌تر و در حد چهار رقم تعیین کنند.
 11. 6-Digit Numeric Code: با انتخاب این گزینه در واقع همان پسورد پیش فرض اپل را انتخاب کرده‌اید. این حالت فقط زمانی برای شما به نمایش درمی‌آید که رمز عبور قبلی شما یکی از سه حالت دیگر بوده باشد.

اما به طور کلی چه می‌شود که کاربر اپل تصمیم به تعویض رمز گوشی اپل خود می‌گیرد؟ آیا لازم است که در کوتاه مدت برای گوشی آیفون خود پسورد جدیدی تعریف کنیم؟ اگر رمز اولیه را تغییر ندهیم، امنیت گوشی موبایل به خطر می‌افتد؟ در ادامه به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم.

 

چرا باید اقدام به تغییر پسورد گوشی آیفون کنیم؟

تغییر پسورد گوشی ایفون

این طور نیست که تعویض رمز گوشی اپل وظیفۀ همۀ کاربران باشد. بسیاری از دارندگان آیفون یک پسورد در ابتدای خرید گوشی انتخاب می‌کنند و تا پایان عمرِ آن گوشی تغییری در رمز عبور نمی‌دهند. اما گاهی شرایطی پیش می‌آید که لازم است رمز اولیه تغییر کند. دو موقعیتی که این امر را ضروری می‌کنند عبارت‌اند از:

 1. افشاشدن پسورد: ممکن است هنگامی که برای گوشی خود رمزی تعیین می‌کنید شخص دیگری شاهد آن باشد. به این ترتیب اگر بخواهد به راحتی می‌تواند به گوشی آیفون شما و اطلاعات موجود در آن دسترسی پیدا کند. در این موقعیت توصیه می‌کنیم حتما اقدام به تعویض رمز گوشی اپل خود کنید.
 2. افزایش امنیت دستگاه: امروزه حفظ امنیت گوشی موبایل موضوع مهمی است که تمامی کمپانی‌های ساخت گوشی برای آن ارزش زیادی قائل هستند. اپل هم از این موضوع مستثناء نیست و همین امر باعث شده تا قابلیت انتخاب رمز با ترکیب حروف و عدد را فراهم کند. اگر می‌خواهید رمز گوشی شما مطمئن‌تر باشد بهتر است از این قابلیت استفاده کنید. البته این بدان معنا نیست که بدون تعویض رمز گوشی اپل امنیت آن را خدشه‌دار کرده‌اید اما به هر حال احتیاط شرط عقل است!

در صورتی که رمز عبور شما قوی تعریف شده باشد با مفقودشدن یا سرقت‌شدن آن دیگر نگران ازدست‌رفتن اطلاعات خود نخواهید بود؛ چراکه سارق نمی‌تواند به ایمیل، تقویم، لیست مخاطبان و دیگر اطلاعات موجود در گوشی دسترسی پیدا کند.

 

در چه مواقعی گوشی آیفون از شما رمز عبور می‌خواهد؟

تغییر رمز گوشی ایفون

گوشی آیفون در 6 حالت کلی از شما می‌خواهد رمز عبور یا همان پسورد خود را وارد کنید. این حالت‌ها به شرح زیر خواهند بود:

 1. روشن‌کردن گوشی: اگر گوشی شما خاموش باشد و بخواهید آن را روشن کنید لازم است پس از روشن‌شدن گوشی، رمز عبور را وارد کنید.
 2. ری‌استارت کردن گوشی: اگر در موقعیتی قرار گرفتید که لازم بود گوشی را ری‌استارت کنید هنگام بالاآمدن مجدد سیستم، نوشتن رمز عبور الزامی است.
 3. بازکردن قفل گوشی: وقتی گوشی را قفل می‌کنید بازکردن این قفل فقط با واردکردن رمز عبور امکان‌پذیر است.
 4. به‌روزرسانی برنامه‌ها: وقتی آپدیت نرم‌افزاری برای شما بیاید و بخواهید برنامه‌ای را به‌روزرسانی کنید لازم است رمزعبور را وارد کنید.
 5. بازگشت به تنظیمات کارخانه: گاهی با توجه به موقعیت باید گوشی را به تنظیمات کارخانه ببرید تا مشکل پیش‌آمده حل شود و این امر با ورود پسورد شدنی است.
 6. تعویض رمز گوشی: برای تعویض رمز گوشی اپل لازم است رمز عبور فعلی را وارد کنید در غیر این صورت تغییر پسورد گوشی iPhone شما امکان‌پذیر نخواهد بود.

 

جمع‌بندی

آنچه در این بخش برای شما توضیح دادیم روش‌های تعیین و تعویض رمز گوشی اپل بود. همچنین این که چرا با وجود روش‌های مختلف حفظ امنیت گوشی آیفون، باید یک پسورد هم برای آن تعیین کرد را به تفصیل بیان کردیم. ضرورت افزایش امنیت اطلاعات موجود در گوشی امروزه به قدری اهمیت پیدا کرده که سازندگان گوشی‌ها این موضوع را یک مزیت رقابتی می‌دانند. اپل نیز از این قافله عقب نمانده و با افزایش آپشن‌های انتخاب رمز به کاربران خود این امکان را داده است که برای حفاظت از اطلاعات خود از تمامی این قابلیت‌ها استفاده کنند.