معرفی انواع لنز دوربین گوشی موبایل

لنز دوربین گوشی

با افزایش یافتن استفاده از فضای مجازی توسط کاربران، اهمیت لنز دوربین گوشی برای ثبت تصاویر با کیفیت و زیبا بسیار بیشتر از گذشته شد. در همین راستا شرکت‌های سازنده گوشی‌های موبایل و برندهای مختلف سعی کردند تا لنزهای دوربین مختلفی روی گوشی‌ها تعبیه کنند تا مجبور به بیشتر کردن میزان پیکسل گوشی نباشند. به همین خاطر امروزه شاهد وجود چند دوربین روی اکثر گوشی‌ها هستیم.

اپل و HTC از پیشگامان تولید گوشی با دو دوربین (Dual camera) بودند. در حال حاضر بیشتر گوشی‌های تولید شده در شرکت‌های مختلف مجهز به دوربین‌های مختلف هستند که لنزهای متفاوتی در آنها استفاده شده است. همین امر باعث شده تا کیفیت عکاسی با گوشی بسیار بالاتر رود و امکان تجربه حالت‌های مختلف عکاسی برای کاربران فراهم شود.

لنزهای دوربین هر کدام ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به فردی دارند و عکاسی در حالت‌های مختلف از جمله: پرتره، زوم اپتیکال، سه بعدی و دیگر حالت‌ها را امکان پذیر می‌کنند. در ادامه این مطلب همراه ما باشید؛ چرا که به بررسی انواع مختلف لنز دوربین گوشی‌ها و کارایی آنها خواهیم پرداخت.

 

انواع لنز دوربین گوشی موبایل

انواع لنز دوربین گوشی

انواع دوربین موبایل یا به اصطلاح لنزهایی که در دوربین‌ گوشی‌ها استفاده می‌شوند باعث شده‌اند تا عکاسی با موبایل بسیار راحت‌تر و باکیفیت‌تر از گذشته انجام شود. هر یک از لنزهای استفاده شده در گوشی‌ها یک سری کارایی‌ها و قابلیت‌های خاص خود را دارند و همین موضوع باعث جذابیت هر چه بیشتر گوشی‌های چند دوربین شده است.

برای آشنایی با ترفندهای عکاسی با گوشی موبایل  می توانید به مقاله‌ای مرتبط در مجله ایسل مراجعه کنید.

انواع مختلفی از لنز دوربین گوشی‌ وجود دارد که هر کدام از آنها را معرفی و بررسی خواهیم کرد تا با عملکرد و کارایی آنها آشنا شوید. از جمله لنزهای استفاده شده در برخی گوشی‌های موبایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لنز دوربین واید  (Wide)
  • لنز دوربین اولترا واید (Ultrawide)
  • لنز دوربین ماکرو (Macro Camera)
  • لنز دوربین پریسکوپ (Periscope)
  • لنز دوربین تله فوتو (Telephoto)
  • لنز عمق سنج (Depth Sensor)

 

بررسی لنز دوربین واید (Wide)

لنز دوربین واید

همانطور که گفتیم در گوشی‌های دارای چند دوربین، لنزهای متفاوتی قرار داده شده است؛ اما در این بین لنز کارآمد و به اصطلاح اصلی دوربین معروف به لنز واید (Wide) است. زمانی که شما به طور معمولی از دوربین گوشی بهره می‌برید و هیچ کدام از حالت‌های عکاسی را فعال نکرده‌اید در واقع لنز واید یا عریض در حال تصویربرداری است.

فاصله‌ی کانونی در این نوع لنز دوربین گوشی تا حدی زیاد است و به همین علت برای گرفتن عکس‌های معمولی با فضای بزرگ‌ بسیار پرکاربرد و مناسب است. لنز واید در بین سایر لنزهای دوربین گوشی (اسمارت فون‌ها) از وضوح و کیفیت تصویر بالاتری بهره‌مند می‌باشد.

برای آشنایی با مفهوم فاصله کانونی دوربین گوشی به مقاله‌ای که اخیرا در مجله ایسل در این باره نوشته شده اشت مراجعه کنید.

 

لنز دوربین اولترا واید (Ultrawide)

لنز اولترا واید

لنز اولترا واید یکی دیگر از لنزهای به کار رفته در گوشی‌های چند دوربین است. این نوع لنز با توجه به اینکه زاویه دید به اصطلاح زیاد و بازی دارد می‎‌تواند برای عکاسی از طبیعت بسیار مناسب باشد. همچنین ثبت لحظات خانوادگی، دوستانه و دسته جمعی نیز با استفاده از لنز اولترا واید یا فوق عریض بسیار باکیفیت‌تر و بهتر اتفاق می‌افتد.

این نوع لنز دوربین گوشی که با نام Wide Angle Lens هم شناخته می‌شود به دلیل اینکه پوشش بیشتری روی حالت افقی دارد می‌تواند عکس‌های دسته جمعی یا مناظر طبیعی را بسیار بهتر از سایر لنزها ساپورت کند. البته لنز اولترا واید تفاوت چندانی روی کیفیت عکس‌های ثبت شده با لنز دوربین واید ایجاد نمی‌کند.

 

لنز دوربین ماکرو (Macro Camera)

لنز ماکرو

یکی دیگر از لنزهای کاربردی که در برخی گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود، لنز ماکرو است. این لنز کیفیت و وضوح بالایی دارد در واقع به نوعی روی تصاویر زوم انجام می‌دهدو جزئیات بیشتری از سوژه را به نمایش می‌گذارد.

این نوع لنز دوربین گوشی برای عکسبرداری از فاصله نزدیک بسیار مناسب است. به عنوان مثال، برای عکسبرداری از اجسام و حشرات کوچک یا برای عکاسی از لوازم آرایش و زیبایی گزینه‌ی خوبی محسوب می‌شود؛ چرا که جزئی‌ترین قسمت‌ها را با بزرگنمایی و کیفیت بالا به نمایش در می‎آورد.

اگر دوربین گوشی لنز ماکرو هم داشته باشد شما برای عکاسی در حالت عادی دچار مشکل نخواهید شد و هیچ تاثیر بدی روی کیفیت تصویر ایجاد نخواهد شد. با قرار دادن دوربین روی حالت ماکرو می‌توانید عکسبرداری دلخواه خود را انجام دهید.

 

لنز دوربین پریسکوپ (Periscope)

لنز پریسکوپ

لنز دوربین پریسکوپ یکی دیگر از لنزهای مورد استفاده در دوربین برخی گوشی‌ها است. لنز پریسکوپ در میان انواع لنز دوربین گوشی از قابلیت بزرگ‌نمایی یا زوم بسیار بالایی بهره‌مند است. به طوری که می‌تواند اجسام را 5 الی 10 برابر بزرگ‌نمایی کند.

برای اینکه نحوه کار لنز پریسکوپ برایتان قابل درک باشد، باید بگوییم که این لنز عملکردی شبیه به دوربین زیردریایی دارد. در دوربین زیردریایی از منشور و آیینه‌های مختلفی در آن تعبیه شده است که پدیده شکست نور در آن اتفاق می‌افتد.

لنز پریسکوپ با توجه به قدرت بزرگ‌نمایی که دارد برای عکسبرداری از فاصله‌های دور بسیار مناسب است؛ چرا که با توجه به زومی که انجام می‌دهد کیفیت تصویر چندان دچار تغییر نمی‌شود. به عنوان مثال تصویر برداری از ماه را می‌توان به کمک این لنز دوربین انجام داد.

 

لنز دوربین تله فوتو (Telephoto)

لنز تله فوتو

لنز دیگری که در بین انواع لنز دوربین گوشی به آن خواهیم پرداخت، لنز تله فوتو است. این نوع لنز بی‌شباهت به لنز پریسکوپ نیست؛ یعنی بیشترین کارایی این نوع لنز مربوط به بزرگ کردن تصویر است. البته میزان بزرگ‌نمایی این لنز از لنز پریسکوپی کمتر است. همچنین لنز دوربین تله فوتو به دو صورت دیجیتال و اپتیکال قابلیت زوم دارد.

زوم دیجیتال حالتی از بزرگ‌نمایی است که با استفاده از آن در حین بزرگ شدن تصویر کیفیت و وضوح آن کمتر می‌شود؛ اما زوم اپتیکال حالتی است که با انجام عمل بزرگ‌نمایی وضوح و کیفیت تصویر چندان دستخوش تغییرات قرار نمی‌گیرد، در واقع زوم اپتیکال جلوی کم شدن کیفیت تصویر را تا حد زیادی می‌گیرد.

از این نوع لنز دوربین گوشی می‌توانید برای عکسبرداری با فاصله نسبتاَ زیاد از سوژه را انجام دهید؛ چرا که فاصله کانونی در آن زیاد است و با دو برابر زوم تقریباَ هیچ افت کیفیتی در تصویر ایجاد نمی‌شود. مزیت لنزهای تله فوتو زوم اپتیکال آنها است که امکان عکاسی با فاصله دور و زوم عکس بدون افت کیفیت را برای کاربر فراهم می‌کنند.

 

لنز عمق سنج (Depth Sensor)

لنز عمق سنج

احتمالا تا به حال مشاهده کرده‌اید که در برخی عکس‌ها و تصاویر قسمتی از تصویر که سوژه اصلی است بسیار با کیفیت و واضح است در مقابل قسمت‌های دیگر تصویر وضوح چندانی ندارند و تار هستند.

چنین عکس‌هایی با استفاده از لنز عمق سنج به ثبت می‌رسند. در واقع با استفاده از این لنز عکاسی در حالت پرتره (Portrait Mode) امکان پذیر می‌شود.

شما با مشاهده عکسی که با لنز عمق سنج گرفته شده است متوجه خواهید شد که قسمت اصلی عکس کیفیت بالایی دارد و از قسمت تار تصویر تفکیک داده شده است. این نوع لنز با اینکه روی عکاسی با لنز واید یا اصلی اثر نمی‌گذارد اما برای پرتره گرفتن گزینه‌ی بسیار خوبی محسوب می‌شود.

 

نکات کلی و جمع‌بندی پایانی در رابطه با لنز دوربین گوشی

با پیشرفت تکنولوژی و ارتقا سطح کیفی گوشی‌ها قسمت‌ها و اجزای مختلف آنها نیز دستخوش تغییرات قرار می‌گیرند و کیفیت بهتری پیدا می‌کنند. افزایش تعداد دوربین گوشی‌ها هم در همین راستا اتفاق می‌افتد؛ یعنی به این صورت نیست که بدون هیچ دلیلی و تنها برای زیبایی از چند دوربین در گوشی موبایل استفاده شود.

تمامی دوربین‌های تعبیه شده در گوشی‌ها دارای لنزهای متفاوتی هستند که از نظر کارایی و کیفیت با هم فرق دارند. در قسمت‌های قبلی این مقاله انواع مختلف لنز دوربین گوشی را معرفی  کردیم و عملکرد  و کاربرد تمام آنها را مورد بررسی قرار دادیم.

البته تمام لنز‌های معرفی شده به صورت یکجا در گوشی‌های موبایل وجود ندارند و شرکت‌های سازنده گوشی‌های هوشمند برخی از این لنزها را با توجه به نوع گوشی‌ها و بنا به نیاز مشتری مورد استفاده قرار داده‌اند و روی گوشی‌های خود نصب کرده‌اند.

 نوع لنز دوربین گوشی و کیفیت عکاسی آن همواره یکی از مهم‌ترین چالش‌ها برای انتخاب و تهیه گوشی موبایل محسوب می‌شود، پس طبیعی است که با افزایش کیفیت و کارایی دوربین‌ گوشی‌ها میزان فروش و رضایت از محصول افزایش پیدا کند.

پیش از خرید گوشی موبایل سعی کنید با سرچ و جستجو اطلاعاتی از کیفیت عکاسی دوربین، میزان پیکسل، تعداد لنز، نوع لنز و موارد دیگری از این قبیل را مورد آنالیز قرار دهید، تا بتوانید بهترین انتخاب را بر اساس نوع نیاز خود انجام دهید.

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.