یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های خرید گوشی جدید، داشتن یک باتری قوی و سالم است. همه ما بعد از چند سال استفاده از یک گوشی، با تمام‌شدن سریع شارژ روبه‌رو می‌شویم و ظاهرا این مسئله غیر قابل اجتناب است. اما تا به حال به دلیل این موضوع فکر کرده‌اید؟ چرا این اتفاق رخ می‌دهد و چگونه می‌توان آن را اصلاح کرد؟ در این مطلب قصد داریم کالیبره کردن گوشی‌ها را با هم بررسی کنیم. با کالیبره کردن می‌توان معضل تمام‌شدن سریع شارژ گوشی را بهبود بخشید و حتی آن را رفع کرد. برای انجام این کار روش‌های مختلفی وجود دارد و اگر یکی از محصولات کمپانی اپل را استفاده می‌کنید، در این‌جا با بررسی کالیبره باتری گوشی آیفون مهم‌‌ترین نکات مربوط به آن را با هم مرور خواهیم کرد.

 

کالیبره کردن باتری چیست؟

 

کالیبره گوشی آیفون

 

پیش از اینکه درباره کالیبره باتری آیفون بگوییم، ابتدا باید بدانیم کالیبره کردن گوشی چیست و چگونه انجام می‌شود. باتری‌های لیتیوم-یون پس از مدتی استفاده با کاهش عملکرد مواجه خواهند شد. در این حالت شارژ باتری به‌سرعت تخلیه شده و احتمالا در طول روز به شارژ مجدد آن نیاز خواهیم داشت. علاوه بر این گاهی باتری در درصدهای کمتر، شارژ را کاملا تخلیه کرده و برای مثال از 30 درصد ناگهان به زیر 10 درصد شارژ می‌رسد و سریعا خاموش می‌شود. اما دلیل این اتفاق چیست؟

هنگامی که یک گوشی جدید می‌خریم، باتری آن کاملا قوی و سالم است و می‌تواند با حداکثر ظرفیت خود، انرژی را ذخیره کند. در این حالت بیشترین زمان استفاده را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و سرعت تخلیه شارژ نیز کاملا منطقی است. با هر بار استفاده و هر بار شارژ، باتری دستگاه مقداری از ظرفیت خود را از دست می‌دهد و در طی مدت مشخصی، زمان نگهداری شارژ کمتر شده و سرعت تخلیه نیز افزایش می‌یابد.

از سوی دیگر در یک حالت کلی، سیستم‌عامل میزان شارژ باتری را به کاربر نشان می‌دهد. در ابتدا سیستم‌عامل میزان دقیق شارژ را نمایش خواهد داد؛ اما پس از مدتی استفاده، ممکن است سیستم‌عامل در این بخش با مشکلی مواجه شده و مثلا باتری 80 درصد را با عدد 100 درصد نشان دهد. بدین شکل کاربر احساس می‌کند سرعت تخلیه باتری افزایش پیدا کرده و این یکی از مشکلات شایع انواع گوشی‌های هوشمند است. این عدم هماهنگی بین میزان شارژ واقعی و میزان نمایش‌ داده شده، State Charge Mismatch یا عدم هماهنگی نمایش میزان شارژ نامیده می‌شود که می‌توان با کالیبره‌کردن، آن را اصلاح کرد.

کالیبره کردن باتری، روشی است که میزان ظرفیت باتری را به میزان اولیه (یا نزدیک‌ترین عدد به میزان اولیه) برسانیم. بهتر است این کار را به‌صورت دوره‌ای هر 1 الی 3 ماه و البته پس از هر آپدیت کلی iOS (در حال حاضر ios15) انجام دهید. به همین دلیل اگر سیستم‌عامل خود را آپدیت کرده و با خاموش‌شدن‌های ناگهانی یا افزایش سرعت تخلیه شارژ مواجه شده‌اید، پیش از هر چیزی کالیبره باتری آیفون را انجام دهید.

 

نوع باتری آیفون

 

کالیبره باتری ایفون

 

در گوشی‌های آیفون از باتری‌های Lithium-ion استفاده می‌شود که به نسبت سایر باتری‌ها سریع‌تر هستند و شارژ را به‌مدت طولانی‌تری در خود نگه می‌دارند. تکنولوژی ساخت این باتری‌ها باعث شده که ظرفیت بیشتری داشته باشند ولی وزن آن‌ها بسیار متناسب و در واقع سبک باشد.

در باتری‌های لیتیوم-یون آیفون، سرعت شارژ تا محدوده 80 درصد به‌سرعت انجام خواهد شد و پس از رسیدن به این میزان شارژ، سرعت به‌طرز قابل توجهی کاهش می‌یابد. ممکن است نرم‌افزار گوشی، شارژ بالای 80 درصد را متوقف کند که این مسئله به دستگاه شما و تنظیمات اختصاصی آن بستگی دارد.

توجه کنید که همیشه پیش از رسیدن میزان باتری به زیر 20 درصد، گوشی خود را به شارژر وصل نمایید. این حالت ایده‌آل است و احتمالا همه کاربران نتوانند آن را رعایت کنند. اگر با توجه به تمام نکات مهم مربوط به شارژ باتری، از گوشی خود استفاده کنید، باتری آسیب نمی‌بیند. البته با استفاده از روش‌هایی هم‌چون کالیبره باتری آیفون می‌توان میانگین عمر باتری و زمان استفاده را افزایش داد. سوال مهمی که در این‌جا ایجاد می‌شود، چگونگی دسترسی به آمار میزان سلامت باتری است که در بخش بعد به بررسی آن خواهیم پرداخت.

 

نحوه دسترسی به آمار میزان سلامت باتری

 

کالیبراسیون باتری آیفون

 

برای شروع کار، باید میزان سلامت باتری را بیابیم. در گوشی‌های اندروید انجام این کار از طریق نصب برنامه‌های مختلف امکان‌پذیر است، ولی در گوشی‌های آیفون بدون نیاز به نصب هیچ برنامه‌ای و تنها از طریق تنظیمات گوشی می‌توان به آمار سلامت باتری دسترسی داشت.

پیش از کالیبره باتری آیفون باید به بخش تنظیمات رفته و گزینه Battery را انتخاب کنید. در این بخش انواع اطلاعات راجع به سلامت باتری، میزان استفاده در 10 روز گذشته و 24 ساعت قبلی، وجود دارد. گزینه Battery Health را در این صفحه یافته و انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، به صفحه دیگری خواهید رفت که در آن، عبارت Maximum Capacity وجود دارد. عددی که در مقابل این عبارت نوشته شده است، میزان سلامت باتری گوشی آیفون شما بوده و در یک بازه صفر تا 100 قرار دارد.

معمولا در این بخش عدد 95 درصد یا اعدادی نزدیک به آن خواهید دید. در این صفحه، آیفون پیام‌های مختلفی راجع به میزان سلامت باتری به کاربران نمایش می‌دهد و اگر میزان ظرفیت باتری به 79 درصد برسد، پیام هشدار برای بررسی باتری گوشی و یا تعویض آن نمایش داده می‌شود. در همین صفحه و در بخش Peak Performance Capability، پیام‌های مختلفی ظاهر شده و مهم‌ترین نکات مربوط به باتری را خواهیم دید.

 

میانگین عمر باتری آیفون

 

کالیبره باتری آیفون

 

آیفون تمام تلاش خود را به کار بسته تا میانگین عمر باتری آیفون‌ها را افزایش دهد و این کار را از طریق Performance Management انجام می‌دهد. با استفاده از این گزینه، آیفون کارایی تمام بخش‌ها را به‌گونه‌ای مدیریت می‌کند که کمترین میزان استفاده از انرژی را داشته و تخلیه انرژی باتری در کندترین حالت ممکن باشد. اگر این گزینه را به‌صورت دستی غیرفعال کنید، سرعت تخلیه شارژ افزایش یافته و آیفون کارایی خود را با حداکثر انرژی ممکن ادامه خواهد داد.

برای افزایش میانگین عمر باتری آیفون می‌توانید چندین کار مهم را انجام دهید. با استفاده صحیح، نیاز به کالیبره باتری آیفون کاهش یافته و سلامت باتری گوشی شما تامین خواهد شد.

 • گوشی خود را با استفاده از آپدیت‌های عرضه‌شده، به‌روز نگه دارید. با هر آپدیت، تغییراتی ایجاد خواهد شد که عمر باتری را افزایش می‌دهد؛
 • سعی کنید دمای گوشی بین 16 الی 22 درجه باشد. دمای کمتر یا بیشتر از این محدوده، به باتری لیتیوم-یون گوشی آسیب می‌رساند؛
 • در زمان شارژ، گوشی را از سطوحی که باعث افزایش دما می‌شوند، دور کنید. گوشی در حال شارژ را دائما بررسی کنید و اگر محافظ گوشی یا سطح محل قرارگیری باعث افزایش دما می‌شوند، محل آن را تغییر دهید؛
 • همیشه گوشی را در محدوده شارژ متوسط نگه دارید. تخلیه کامل باتری می‌تواند آسیب‌های زیادی به باتری زده و نیاز به کالیبره باتری آیفون را افزایش دهد؛
 • از گزینه Auto Brightness استفاده کنید. تنظیم نمایشگر بر روی حداکثر روشنایی، باعث تخلیه سریع شارژ و آسیب به باتری خواهد شد؛
 • برنامه‌های اجرا شده در پس‌زمینه را بررسی کنید و از میزان استفاده دقیق آن‌ها مطلع شوید. برخی اپ‌ها به میزان انرژی بیشتری نیاز داشته و باتری را به‌سرعت تخلیه می‌کنند.

میانگین عمر باتری آیفون بسیار متغیر است وتقریبا تمام آن‌ها می‌توانند بین یک روز الی یک روز و نیم دوام بیاورند. بهترین گوشی آیفون از لحاظ باتری مدل iPhone 12 Pro Max است. البته حتی این مدل نیز ممکن است پس از مدتی استفاده، کارکرد فوق‌العاده‌اش کاهش پیدا کند و کاربر به کالیبره باتری آیفون نیاز داشته باشد.

 

کالیبره باتری آیفون

کالیبره باتری آیفون

 

پیش از کالیبراسیون باتری آیفون باید چند مرحله ساده را انجام دهید که در این‌جا به‌اختصار آن‌ها را نام می‌بریم:

 • غیر فعال‌کردن لوکیشن گوشی
 • غیر فعال‌کردن تازه‌سازی (Refresh) در برنامه‌های پس‌زمینه
 • کاهش روشنایی نمایشگر
 • غیر فعال‌کردن به‌روزرسانی خودکار

 

تمام این موارد را در بخش‌های مختلف تنظیمات خواهید یافت و با انجام آن‌ها، می‌توانید کالیبره باتری آیفون را آغاز کنید. انجام این کار به کمی زمان نیاز دارد و تقریبا باید دو دوره شارژ و تخلیه کامل آن رخ دهد تا کالیبراسیون باتری آیفون تکمیل شود.

خوشبختانه برای انجام این کار به هیچ نرم‌افزار و یا ابزار دیگری نیاز ندارید و باید بگوییم همه نرم‌افزارهایی که برای کالیبره باتری آیفون در اپ‌استور می‌بینید، غالبا بدافزار هستند. کالیبره باتری آیفون برای گوشی‌های این برند، آی‌پدها و حتی اپل واچ قابل اجرا است و در این بخش به‌صورت دقیق مراحل آن را شرح خواهیم داد.

 

 

 • گام اول: باتری گوشی خود را به‌صورت کامل تخلیه کنید. برای این کار می‌توانید به شکل عادی از گوشی استفاده کرده تا باتری آن تخلیه شود یا اگر می‌خواهید این پروسه را سرعت دهید، از یوتیوب یک ویدئو طولانی پخش کرده و صدای گوشی را تا حداکثر میزان ممکن افزایش دهید.
 • گام دوم: حتی اگر چند درصد انرژی در باتری وجود داشته باشد، گوشی به‌صورت خودکار خاموش خواهد شد. گوشی‌های آیفون به این شکل طراحی شده‌اند تا در مواقع ضروری اطلاعات حساس شما از بین نرود و وضعیت فعلی اپ‌ها را حفظ کنند. باید باتری به‌صورت کامل و تا آخرین حد تخلیه شود و برای انجام این کار حداقل چند ساعت صبر کنید و سپس گوشی را روشن نمایید. بهترین حالت این است که گوشی را یک شب تا صبح روشن نکرده و پس از آن گوشی را دوباره روشن کنید که انرژی موجود در باتری کاملا تمام شود.
 • گام سوم: در گام سوم باید گوشی را دوباره شارژ نمایید. برای اطمینان از کارایی بهینه و درست، چند اصل مهم را رعایت کنید. از یک سوکت نصب شده بر دیوار استفاده کرده و از سیستم‌های کامپیوتری برای شارژ دستگاه استفاده نکنید. از شارژر خود آیفون استفاده کرده و از اصالت شارژر اطمینان داشته باشید. گوشی را به شارژر وصل کرده و آن را خاموش کنید. شارژ گوشی در حالت خاموش سریع‌تر انجام‌شده و حرارت دستگاه افزایش پیدا نمی‌کند.
 • گام چهارم: پس از حدود سه ساعت برای گوشی‌های جدید و 5 ساعت برای گوشی‌های کمی قدیمی‌تر، در حالی که شارژر هم‌چنان متصل است، دکمه پاور را یک ثانیه فشار دهید و زمانی که لوگوی اپل ظاهر شد، دکمه را دوباره فشار داده و در همان حالت نگه دارید. اگر یک گوشی جدیدتر دارید که دکمه Home فیزیکی بر روی آن وجود ندارد، دکمه افزایش صدا و دکمه Sleep/Wake را هم‌زمان با هم فشار دهید.
 • گام پنجم: حتی با شارژ 100 درصد، به شارژ کردن گوشی ادامه دهید. در سیستم‌عامل iOS، پیش از رسیدن به 100 درصد واقعی، این میزان شارژ به کاربر اعلام می‌شود که از شارژ بیش از حد گوشی جلوگیری کنند. گوشی را هم‌چنان در شارژ بگذارید و پس از مدتی که مطمئن هستید تمام ظرفیت گوشی در حداکثر حالت ممکن شارژ شده و امکان شارژ بیشتر وجود ندارد، کابل شارژر را جدا نمایید.
 • گام ششم: باید تمام این فرآیند را دوباره انجام دهید. دوباره شارژ گوشی را کاملا تخلیه کرده، چند ساعت منتظر بمانید و سپس گوشی را تا حداکثر ظرفیت ممکن شارژ کنید.
 • گام هفتم: اگر تمام موارد را به‌درستی اجرا کردید، پس از شارژ دوم باید تنظیمات گوشی را به حالت سابق بازگردانید. به بخش تنظیمات رفته و تمام موارد را فعال کنید.

کالیبره باتری آیفون باعث می‌شود که باتری با ظرفیت صحیح خود فعالیت کند و میزان دقیق آن نشان داده شود. معمولا با اجرای فرآیند کالیبره، باتری گوشی به حالت بهینه خود باز می‌گردد. اگر با وجود اجرای این فرآیند بهبودی در عملکرد آن دیده نشد، بهتر است باتری گوشی آیفون خود را تعویض کنید.

 

جمع‌بندی نهایی

برخی از منتقدین عقیده دارند تخلیه کامل شارژ و سپس شارژ گوشی آیفون یا هر کدام از ابزارهای این کمپانی برای کالیبره باتری، بیش از اینکه به بهینه‌سازی باتری کمک کند؛ به آن آسیب می‌رساند. در پاسخ باید بگوییم اغلب کاربران به‌صورت عادی این پروسه را روزانه اجرا می‌کنند و اجرای فرآیند کالیبراسیون به‌صورت دوره‌ای هر 1 الی 3 ماه، هیچ آسیبی به باتری نمی‌زند. کالیبره باتری آیفون باعث می‌شود که شارژ سریع تا 80 درصد و کاهش سرعت در پس از آن محدوده، با دقت بیشتری انجام شود و سرعت تخلیه شارژ نیز کاهش پیدا کند.