سبک استراتژی یکی از قدیمی‌ترین سبک‌های بازی‌های ویدیویی است. در حقیقت قدمت آن حتی به قبل از وجود خود کانسپت بازی‌های ویدیویی باز می‌گردد. هنگامی که بازی‌های رومیزی و تخته‌ای میزبان این سبک از بازی‌ها بوده‌اند. با این وجود طی تمامی ادوار هیچ‌گاه محبوبیت این سبک بازی‌ها کم نشده. بلکه برعکس، طی زمان به واسطه ایجاد گزینه‌های بیشتر برای تجربه این سبک از عناوین، محبوبیت آن‌ها بیشتر نیز شده است. یکی از این گزینه‌ها، گوشی‌های تلفن هوشمند است. یک نمایشگر لمسی با دقت بالا می‌تواند یکی از بهترین ابزار کنترل برای یک بازی ویدیویی در سبک استراتژی باشد و تقریبا تمامی گوشی‌های هوشمند این روزها از همچین قابلیتی برخوردار هستند. به همین دلیل بازی‌های استراتژی روی گوشی‌ها به سرعت و به شدت معروف شدند و سازندگان زیادی برای پلتفرم اندروید شروع به ساخت بازی در این سبک کردند و طبق معمول با افزایش تعداد بازی‌های هم سبک روی یک پلتفرم، پیدا کردن بهترین بازی‌های موبایل سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. با ایسل همراه باشید تا بهترین بازی های استراتژی برای اندروید را به شما معرفی کنیم. لازم است تاکید کنم این لیست در مورد بازی های اندروید بوده و تضمینی نیست که عین این بازی‌ها روی سیستم عامل iOS نیز در دسترس باشند یا خیر. همچنین، لیست زیر هیچ ترتیبی نداشته و بر هیچ اساسی رتبه بندی نشده است.

 

معرفی بهترین بازی های استراتژی برای اندروید

بهترین بازی های استراتژیک آفلاین و آنلاین اندروید

 

Civilization VI

بهترین بازی های استراتژیک برای اندروید

وقتی نوبت به بازی‌های استراتژی می‌رسد مهم نیست در مورد چه زمان و چه پلتفرمی صحبت کنیم. اسم Civilization به عنوان یکی از عمیق‌ترین، لذت بخش‌ترین و بهترین آثار این سبک همیشه آن‌جا می‌درخشد. نسخه اندروید ششمین شماره از این سری ارزشمند نیز پورت فوق‌العاده‌ای است که همان Civilization VI محشری که روی PC در سال 2016 عرضه شده بود را در گوشی کوچک شما فشرده کرده و به شما هدیه می‌دهد.

البته در نظر بگیرید Civilization VI یک بازی استراتژی نوبتی غنی و عمیق است که خیلی سریع می‌تواند شما را در خود غرق کند و کاری کند درک از جریان زمان را از دست دهید و ساعات طولانی مشغول آن باشید. بنابراین آن چنان بازی ماهیت «چند دقیقه بازیش کن و بذارش کنار» را ندارد. دو مشکل عمده این بازی، اول سخت افزار سنگینی است که برای اجرای روان خود می‌طلبد و دوم سیستم پرداختش است که می‌توانید بازی را مجانی دانلود کنید ولی از یک تعداد معین نوبت به بعد باید نسخه کامل بازی را خریداری کنید که ممکن است به تجربه تان لطمه بزند. تعدادی از کمپین‌های بازی نیز پشت پرداخت‌های درون برنامه‌ای حبس شده‌اند که تا حد زیادی ماهیت F2P بودن این بازی را زیرسوال می‌برد. ولی خب، هنوز این بازی Civilization VI است پس نمی‌توانیم آن را از این لیست بیرون بگذاریم. برای دانلود این برنامه می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

 

Bad North: Jotunn Edition

بهترین بازی های استراتژیک آفلاین و آنلاین اندروید

گول تم کارتونی و فضای ساده این بازی را نخورید، وگرنه یکی از بهترین بازی های استراتژی برای اندروید را با سرعت از دست می‌دهید. در Bad North: Jotunn Edition شما باید از جزیره خود در مقابل مهاجمان با چنگ و دندان دفاع کنید. نوع چینش لشگر شما در این جزیره کوچک تعیین کننده‌ترین فاکتور برای شکست یا پیروزی شماست. تلفیق المان‌های سبک Tower Defense و Roguelike با سبک استراتژی باعث خلق یکی از بهترین بازی‌های استراتژیک برای اندروید شده. برای دانلود این برنامه می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

 

Mini Metro

Mini Metro

ایده Mini Metro خیلی ساده است. ولی در همان سادگی یک عمق و جذابیت عجیبی وجود دارد که شما را وابسته به جادوی آن می‌کند. ایده اصلی بازی این است که شما یک نقشه دو بعدی دارید و وظیفه تان کامل مشخص است. خطوط مترو را جوری بچینید که سیستم قطار شهری به مشکل نخورد. به محض چیدن خطوط اولیه، علامت گرافیکی قطارها به صورت کوچکی روی این نقشه ظاهر می‌شوند و آدمک‌های مسافر را از این سوی خط به آن سوی خط می‌برد.

زمان که می‌گذرد خطوط متروی شما گسترده‌تر و پیچیده‌تر می‌شود و همراه با این قضیه انتخابات شما نیز عمیق‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. گزینه‌های مختلف، پیامدهای مختلف به ارمغان می‌آورند و طولی نمی‌کشد که شما تا کمر در این نقشه دو بعدی غرق شده اید. آن جاست که متوجه می‌شوید Mini Metro عجب بازی لذت بخشی است و چرا یکی از بهترین بازی های استراتژی برای اندروید به شمار می‌رود. برای دانلود این برنامه می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

 

Hitman GO

Hitman GO

سری بازی‌های GO، بازی‌های موبایل کوچکی در سبک استراتژی هستند که فرنچایزهای محبوب اسکوئر انیکس را در قالب مهره‌های بامزه یک بازی تخته‌ای در مقابل معمای سختی قرار می‌دهد که بازیکن باید با ذکاوت خود آن‌ها را حل کند. Hitman GO اولین بازی از این سری است که سال‌ها پیش عرضه شده و هنوز نیز بهترین این سری است. ترکیب قاتل محبوب، کچل و بی رحم دنیای Hitman، مامور 47 با فضای میمنالیستیک یک بازی رو میزی که در آن باید به صورت نوبتی مهره‌های حریف را حذف کنید، ترکیبی است که اصولا نباید جواب بدهد ولی طراحی بی نظیر معماهای بازی این کار را ممکن می‌کنند. برای دانلود این برنامه می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

 

Card Thief

بهترین بازی های استراتژیک آفلاین و آنلاین اندروید

Card Thief شما را در نقش سارق ماهری قرار می‌دهد که باید با نقشه چینی حرفه‌ای گنج هر عمارت را دزدیده، تمام نگهبانان را دور زده و با موفقیت از آن‌جا خارج شود. ایده بازی ساده است ولی وجود المان‌های بازی‌های کارتی در بازی با آرت استایل کارتونی اما تیره و تار اش، باعث می‌شود Card Thief یکی از خاص‌ترین بازی‌های استراتژیک در میان کوهی از بازی‌های اندروید باشد. بازی به صورت مجانی در دسترس است اما باید دو دلار خرج کنید تا نسخه کامل بازی آزاد شود. برای دانلود این برنامه می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

 

Chess

بهترین بازی های استراتژیک برای اندروید

هیچ توضیحی لازم نیست. نوبت به بهترین بازی های استراتژی برای اندروید و حتی غیر اندروید که می‌رسد نمی‌توان چیز بدی در وصف شطرنج گفت. منتها نرم افزارهای شبیه ساز شطرنج زیادی روی اپ استورها وجود دارد. ما به شما نرم افزار شطرنج شرکت A.I Factory Limited را پیشنهاد می‌کنیم که جدا از مجانی بودن، پر از انواع مدهای مختلف، بخش آنلاین و موارد مختلف دیگری است که کمک می‌کند به روش‌های متنوعی بتوانید از شطرنج لذت ببرید. برای دانلود این برنامه می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

 

The Escapists 1 & 2

The Escapists 1 &amp

مثل یک زندانی نمونه برخورد کنید، منابع خود را مدیریت کنید، محیط و افراد پیرامون خود را بررسی کنید و سپس نقشه‌ای برای فرار بکشید. دو بازی سری Escapist هر آن چیزی است که یک بازی استراتژی باید داشته باشد بدون این که بیش از حد پیچیده شود. ظاهر کارتونی The Escapists باعث می‌شود بدون این که بخواهید زیادی آن را جدی بگیرید، بتوانید از زمانی که پای بازی می‌گذارید لذت ببرید. بین دو نسخه The Escapists از نظر مکانیک‌ها و گرافیک آن چنان تفاوتی وجود ندارد. ولی ابعاد زندان‌ها، تعداد راه‌های فرار و سناریوهایی که در نسخه دوم وجود دارد پیشرفت واضحی به نسخه اول دارد. ولی برای آشنایی با جریان بازی، بهتر است با نسخه اول بازی شروع کنید. برای دانلود این برنامه می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

 

Reigns

بهترین بازی های استراتژیک آفلاین و آنلاین اندروید

یکی از محبوب‌ترین و بهترین بازی های استراتژی روی اندروید که ظاهر الهام گرفته اش از بازی‌های کارتی، جنبه کمدی بی نظیرش و اتفاقات غیرمنتظره و ذات رکورد محور اش حسابی طی این سال‌ها باعث شده این بازی را بتوان روی گوشی‌های بیشتری پیدا کرد. ایده Reigns ساده است. شما پادشاه یک کشور قرون وسطایی هستید و باید از منابع مالی، رضایت مردمی، قدرت نظامی و سلامت روانی خودتان به عنوان یک پادشاه محافظت کنید. منتها کار شما برای مدیریت این موارد آن چنان سخت نیست. کافی است هر اتفاقی که در کشورتان می‌افتد و به شما گزارش می‌شود، شما برای حل آن یکی از دو گزینه ممکن را انتخاب کنید؛ ساده ولی اعتیاد آور. هر انتخاب شما منجر به یک نتیجه خاص و بالا و پایین شدن یکی از 4 موردی می‌شود که باید محافظت کنید. کافی است یکی از این 4 مورد در اثر انتخابات شما خالی شود تا کشور شما از هم فروپاشیده و مجبور شوید بازی را از ابتدا آغاز کنید. Reigns یک نسخه مجزا با شخصیت‌ها و المان‌های سری بازی تاج و تخت با نام Reigns: Game of Thrones دارد. چنانچه به آن سری علاقمند هستید حتما این نسخه از بازی را امتحان کنید که پر از شخصیت‌های این سری و اشارات به اتفاقات داستان آن است. برای دانلود این برنامه می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

 

Freeways

بهترین بازی های استراتژیک آفلاین و آنلاین اندروید

کار شما در Freeways ساده است. باید با ابزارهای جاده سازی که در اختیار شما گرفته مسیرهایی بسازید که منجر به کمترین ترافیک ممکن شود. بازی تمرکز زیادی روی سرعت و یادگیری براساس آزمون و خطا دارد و کمی طول می‌کشد تا واقعا بتوانید متوجه شوید چه سیستم‌های رها سازی‌ برای مدیریت ترافیک بهتر هستند. مشابه Mini Metro این سادگی درطراحی بصری و عمق پشت مکانیک‌های بازی است که Freeway را به همچین بازی اعتیاد آوری در سبک استراتژی تبدیل می‌کند. برای دانلود این برنامه می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

 

Supercell Games

بهترین بازی های استراتژیک برای اندروید

چه کسی است که روی گوشی موبایل خود به صورت جدی بازی کند و بازی‌های کمپانی Supercell را نشناسد؛ مخصوصا وقتی بحث سر بهترین بازی‌های استراتژی برای سیستم عامل اندروید باشد؟ Supercell خالق جمعی از بهترین و محبوب‌ترین بازی‌های اندرویدی با المان‌های استراتژی است. اما میان آن‌ها دو بازی Clash of Clans و Boom Beach همواره یکی از در حال رشدترین، عظیم‌ترین و انقلابی‌ترین بازی‌های استراتژی است که بعد از تمامی این سال‌ها میزبان تعداد بسیار زیادی از بازیکنان فعالی است که برای غارت گنجینه‌های شما با تاکتیک‌های متفاوت به شما حمله می‌کنند و این شما هستید که با هوش و ذکاوت‌تان در زمینه چینش موانع دفاعی قلعه‌تان امنیت منابع خود را تعیین می‌کنید. فرمول ساده‌ای که هنوز که هنوز هست، به هیچ وجه کهنه نشده.

 

This War of Mine

بهترین بازی های استراتژیک آفلاین و آنلاین اندروید

یکی از عمیق‌ترین بازی‌های استراتژی-بقا که از رایانه‌های شخصی به سیستم عامل اندروید پورت شده و جزو معدود بازی‌های این لیست است که به جای آرت استایل کارتونی یا مینیمالیستیک، به سراغ یک فضای واقع گرایانه، تیره و تار و کابوس‌وار رفته و هیچ تعارفی در رودرو کردن شما با وقایع تلخ داستانش ندارد. جریان بازی نیز در یک دنیای پساآخرالزمانی جنگ زده رخ می‌دهد، جایی که شما باید از 4 آدم معمولی در یک آپارتمان متروکه و مخروبه محافظت کنید. نگذارید از گرسنگی و خستگی بمیرند. نگذارید مهاجمان به آن‌ها آسیب برسانند و منابع محدودشان را مدیریت کنید. وظیفه‌ای که در ترکیب با داستان گویی به شدت واقع گرایانه بازی حسابی تجربه زیبایی را برایتان خلق می‌کند. برای دانلود این برنامه می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

 

Enyo

بهترین بازی های استراتژی برای اندروید

برای توضیح Enyo کافی است بگوییم که انگار دارید یک شطرنج جذاب‌تر را تجربه می‌کنید. طی هر نوبت شما باید با شخصیت خود دشمنان خود را در صفحه شطرنجی شکل بازی از پای درآورید. ایده ساده است اما مسئله این جاست که این زمین شطرنجی پر از موانع محیطی است. از دیوارهای مزاحم تا حوضچه‌های مواد مذاب که به محض لمس شدن شما را کامل می‌سوزانند. این که دشمنان شما از این موانع محیطی به ضرر شما استفاده کنند یا شما از آن‌ها به نفع خودتان استفاده کنید موضوعی است که تمام بنیان استراتژی بازی را تشکیل می‌دهد و بازی را درون این لیست می‌آورد. برای دانلود این برنامه می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

 

Fire Emblem: Heroes

فایر امبلم یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های تاکتیکال در تاریخ بازی‌های ویدیویی است که عمری بیش از 30 سال دارد. نسخه Heroes اما نسخه‌ای است که علی رغم حفظ اکثر مکانیک‌های کلیدی این سری، تمامی شخصیت‌های مختلف از 16 بازی دیگر سری را دور هم جمع می‌کند تا با یک کنترل بهینه شده برای صفحات لمسی، تجربه سری فایر امبلم را به گوشی‌های اندرویدی بیاورد. شما در نقش شخصیتی به نام احضارگر قرار دارید که باید با احضار قهرمانان مختلف از دنیاهای موازی به نبرد نظامی با تهدیدات پیش رو بپردازید. میزان فوق‌العاده بالای محتوا، تعداد زیاد شخصیت‌ها و داستان جذاب این بازی مواردی هستند که Fire Emblem: Heroes را به یکی از محبوب‌ترین بازی‌های استراتژی روی اندروید تبدیل کرده. برای دانلود این برنامه می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

 

Gwent

هیچ چیزی بهتر از یک کارت بازی کلاسیک نمی‌تواند روحیه بازی‌های استراتژی را در یک فرد بیدار کند. Gwent یکی از بهترین نمونه‌های همچین مدل بازی است. این بازی کارتی که نسخه توسعه یافته و پیچیده‌تر یکی از مینی گیم‌های The Witcher 3: Wild Hunt است شما را وارد دنیای رقابتی بازی کارتی‌ای می‌کند که در آن باید با چیدن کارت‌های خود در سه ردیف نزدیک زن، دورزن و ماشین آلات جنگی شروع به رویارویی به حریفان خود کنید و سعی کنید کارت‌های آن‌ها را از میان بردارید. رقابتی که پر از کارت‌های متنوع، قوانین گوناگون و جذاب و در کنار آن اتمسفری دل انگیز است که اشارات مختلف اش به دنیای ویچر، آن را دوست داشتنی‌تر نیز می‌کند. چنانچه به سری ویچر 3 علاقمندید از Gwent غافل نشوید که به راحتی یکی از بهترین بازی های استراتژی برای اندروید است. برای دانلود این برنامه می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

 

XCOM: Enemy Within

بهترین بازی های استراتژی برای اندروید

دوباره، یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های تاکتیکال تاریخ بازی‌های ویدیویی که توانسته راه خود را به گوشی‌های اندرویدی باز کند. فرنچایزی که در آن شما در نقش یک جوخه نظامی باید در مقابل هجوم موجودات فضایی دفاع کنید. گیم پلی تاکتیکال به شدت عمیق است که حسابی به ریسک و خطر کردن جایزه می‌دهد و البته به شدت هر خطای بازیکن را نیز مجازات می‌کند در کنار داستان، گرافیک به شدت زیبا، و این حقیقت که این بازی یک تجربه کامل داستانی با آغاز و پایانی شکوهمند است، باعث می‌شود XCOM: Enemy Within یک جواهر ارزشمند برای دوستداران این سبک روی پلتفرم اندروید باشد. برای دانلود این برنامه می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

 

سخن پایانی

چه سبک از بازی‌های استراتژی مورد پسند شما هستند؟ بازی‌های تاکتیکال و نوبتی؟ یا بازی‌های کارتی و رقابتی؟ شاید هم بازی‌های استراتژیک ریل تایم که سرعت عملکرد شما را نیز به امتحان می‌گذارند؟ هر کدام که هست امیدوارم از میان بهترین بازی ‌های استراتژی برای اندروید که این‌جا معرفی کردیم شما بتوانید بازی‌های مطلوب خود را پیدا کنید.