زندگی می‌تواند غیرقابل پیش بینی، طاقت فرسا و یا بسیار دشوار باشد. اغلب یافتن تعادل، سخت و از دست دادن تمرکز آسان است. همانطور که می‌دانید امروزه زندگی پر مشغله‌تر از گذشته است و به همان اندازه نیز حواس‌پرتی‌ها و عدم تمرکز افزایش پیدا کرده است که می‌تواند منجر به استرس، نگرانی و اضطراب شود و زمینه را برای بروز انواع بیماری‌ها فراهم کند. در حقیقت تسلط بر استرس، امری دشوار است، اما امروزه به لطف فناوری و برنامه نویسان، برنامه‌های مدیتیشن زیادی تولید شده‌اند که به شما کمک می‌کنند با روش‌های گوناگونی بتوانید استرس خود را مدیریت کنید و با تمرین منظم، می‌توانید یاد بگیرید که سر و صدای زندگی مدرن را کنار بگذارید و بدون نیاز به سفر کردن و تنها با یادگیری روش‌های کنترل استرس آنها را کنترل و بر آنها غلبه کنید. حال ممکن است برایتان سؤال باشد مدیتیشن چیست؟ چگونه می‌توانیم استرس خود را با اپلیکیشن‌های مدیتیشن کاهش دهیم؟ با ما همراه باشید تا در این نوشته لیستی از بهترین برنامه‌ های مدیتیشن برای گوشی را به شما عزیزان معرفی کنیم.

 

 

مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن به معنای تمرکز ذهن بر بدن است که در آن فرد نگاه، تمرکز و توجه خود را به درون محدود می‌کند و به آرامش جسمی و روحی دست می‌یابد. در حقیقت مدیتیشن باعث افزایش تمرکز، آرامش و همچنین کاهش بیماری‌ها و افزایش سلامتی انسان می‌شود. به‌عبارتی دیگر مدیتیشن راهکاری برای دور کردن ذهن از مشغله و گرفتاری‌ها برای رسیدن به آرامش است.

 

 

بهترین برنامههای مدیتیشن برای اندروید و ios

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و رشد اپلیکیشن‌ها و گوشی‌های هوشمند، برنامه‌هایی به بازار معرفی شده‌اند که با تمرینات، آهنگ‌ها و دستورالعمل‌های خود به شما کمک می‌کنند تا به آرامشی عالی دست پیدا کنید. این اپلیکیشن‌ها برای هر موقعیتی و در هر زمانی از شبانه روز خاص و مؤثر هستند. با این نرم افزارها دیگر بهانه‌ای برای نگرانی‌ها و تنش‌های پایان‌ناپذیر و آزاردهنده خود نخواهید داشت و بدون شک در دراز مدت، تأثیر زندگی بدون استرس را بر سلامت جسم و روح خود خواهید دید. در ادامه به معرفی 12 تا از بهترین برنامه‌ های مدیتیشن برای گوشی موبایل می‌پردازیم.

 

 

اپلیکیشنHeadspace

 

بهترین برنامه های مدیتیشن برای اندروید و iOS

 

Headspace جزو یکی از پرطرفدارترین و بهترین اپلیکیشن‌های مدیتیشن برای گوشی موبایل است که هدف اصلی آن افزایش آرامش جسمی، روانی و کاهش استرس و نگرانی است. میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان از تکنیک‌ها و استراتژی‌های این برنامه برای کنترل حالات درونی خود و رسیدن به آرامش بهره می‌برند. استفاده از برنامه مدیتیشن Headspace کاملاً رایگان است و رابط کاربری ساده‌ای دارد و هر شخصی امکان استفاده از آن را دارد، البته به شرطی که تا حدودی با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید، زیرا این برنامه خدمات خود را با زبان انگلیسی در اختیار کاربران قرار می‌دهد و کاربر با دیدن و گوش‌‌‌‌دادن به آنها می‌تواند هر آنچه را که برای غلبه و کنترل بر اضطراب لازم است اجرا کند، برای نمونه با پخش موسیقی آرام بخش می‌توانید ذهن و روان خود را در این موقعیت‌ها قرار دهید و بر استرس و حالات درونی خود غالب شوید. به‌طور کلی نرم افزار Headspace خدماتی رایگان به نام Weathering the Storm را ارائه می‌دهد که هدف آن ارائه تکنیک‌های مراقبه و مدیتیشن حرکتی، شناسایی دلایل از دست‌دادن تمرکز، مراقبت‌های جسمانی و آموزش تغذیه سالم و غیره برای از بین بردن استرس، اضطراب و حفظ آرامش است.

 

 

اپلیکیشن Insight Timer

Insight Timer از دیگر برنامه‌های موفق و فوق‌العاده کاربردی در زمینه کنترل استرس است که بیش از 45 هزار مدیتیشن رایگان ارائه می‌دهد و یکی از برترین مزایای آن نسبت به بقیه نرم افزارها داشتن مقدار زیادی محتوای رایگان است. شما می‌توانید از بین هزاران برنامه مختلف چند مورد را بر اساس سبک زندگی خودتان مرتب و دسته بندی کنید و با آن‌ها جلو بروید. همچنین می‌توانید در گروه‌های تخصصی درباره‌ی مدیتیشن و مراقبه بحث کنید و از ده‌ها آهنگ آرامش‌بخش و زیبای آن برای آرامش بخشیدن به خود و تعمیق خواب خود استفاده کنید. این اپلیکیشن دارای یک دوره هفت روزه رایگان است.

 

 

برنامه مدیتیشن Calm

 

اپلیکیشن Insight Timer Insight Timer از دیگر برنامه‌های موفق و فوق‌العاده کاربردی در زمینه کنترل استرس است که بیش از 45 هزار مدیتیشن رایگان ارائه می‌دهد و یکی از برترین مزایای آن نسبت به بقیه نرم افزارها داشتن مقدار زیادی محتوای رایگان است. شما می‌توانید از بین هزاران برنامه مختلف چند مورد را بر اساس سبک زندگی خودتان مرتب و دسته بندی کنید و با آن‌ها جلو بروید. همچنین می‌توانید در گروه‌های تخصصی درباره‌ی مدیتیشن و مراقبه بحث کنید و از ده‌ها آهنگ آرامش‌بخش و زیبای آن برای آرامش بخشیدن به خود و تعمیق خواب خود استفاده کنید. این اپلیکیشن دارای یک دوره هفت روزه رایگان است.

 

اگر به دنبال استراتژی‌ها یا ویژگی‌هایی هستید که ممکن است تمرکز شما را بهبود بخشد، برنامه مدیتیشن Calm می‌تواند کاربردی باشد. این برنامه دارای دو نسخه رایگان و پولی می‌باشد. این اپلیکیشن که برای دو سال متوالی عنوان بهترین اپلیکیشن آیفون و اندروید را از آن خود کرده است. این برنامه علاوه بر تمرینات مدیتیشن متعدد، از کتاب‌های صوتی آرامش بخش و صداهای آرامش بخش موجود در طبیعت برای آرامش استفاده می‌کند. در حقیقت این برنامه با مدیریت استرس، ارائه راهکارهای افزایش تمرکز، بهبود اعتماد به نفس و داشتن داستان‌های خواب با موزیک پس زمینه و مجموعه‌ای از آهنگ‌های آرام بخش شما را به آرامشی دست نیافتنی دعوت می‌کند. زمان اجرای این برنامه از 3-25 دقیقه متغیر است و شما می‌توانید برنامه‌تان را متناسب با نیاز و زمان خود تنظیم کنید تا از متد و استراتژی‌های آن نهایت استفاده را ببرید.

 

 

برنامه مدیتیشن Medito

چنانچه به دنبال راهی برای کنترل و افزایش آرامش هستید مدیتو را به شما پیشنهاد می‌کنیم در واقع مدیتو نیز در فهرست بهترین اپلیکیشن‌های مدیتیشن برای گوشی است که دارای تمرین‌هایی است که شما را در رسیدن به اهدافتان از جمله: بهبود استرس، افسردگی، افکار منفی و مشغله‌های ذهنی راهنمایی و کمک می‌کند. برنامه مدیتو از دو سطح مبتدی و متوسط تشکیل شده است. دوره مبتدی مناسب برای افرادی است که به‌تازگی به دنیای مدیتیشن وارد شده‌اند و شامل ویپاسانا، مدیتیشن روزانه، داستان‌های روزانه، روش‌های آگاهانه زیستن، اصول مراقبه،، صداهای آرامش‌بخش قبل از خواب، دوری از احساسات منفی و جلوگیری از قضاوت است. اما دوره متوسط برای افرادی پیشنهاد می‌شود که اصول و مبانی اولیه مدتیشن را گذرانده‌اند و شامل تمرینات تمرکز حواس و جلوگیری از حواس پرتی، مدیریت استرس، تمرینات تنفسی و مواردی از این دسته است.

 

 

برنامه مدیتیشن Aura

 

بهترین اپلیکیشن های مدیتیشن برای گوشی

 

برنامه Aura مدیتیشن شخصی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن (یعنی سه دقیقه در روز) ارائه می‌دهد و باعث می‌شود مدیتیشن به راحتی در برنامه روزانه شما ادغام شود. به‌عبارت دیگر تنها با صرف سه دقیقه در روز با این اپلیکیشن می‌توانید به‌تدریج بر استرس خود غلبه کنید و به آرامش برسید. به بیانی ساده‌تر این اپلیکیشن به بهبود سلامت عاطفی استفاده کنندگان و رفع استرس و نگرانی آنها کمک می‌کند.

 

 

نرم افزار کاهش اضطراب Breethe

Breethe یکی از بهترین نرم افزارها یا اپلیکیشن‌های مدیتیشن و کنترل اعصاب است که اگر فقط 5 دقیقه در روز از آن استفاده کنید، به‌طور کامل یاد خواهید گرفت که چگونه خودتان یک مربی مدیتیشن باشید و بر اعصاب و روان خود مسلط باشید و آنها را به بهترین شیوه کنترل کنید. مجموعه مدیتیشن‌های تخصصی، مکالمات الهام‌بخش و کلاس‌های تمرکز حواس لین گلدبرگ در این برنامه به شما کمک می‌کند تا از پیچ و خم دشوار زندگی عبور کنید، همچنین لیست‌های پخش موسیقی، صداهای طبیعت و داستان‌های رویایی موجود به شما کمک می‌کند از خوابی عمیق و آرام لذت ببرید.

 

 

اپلیکیشن کاهش اضطراب Simple Habit

 

بهترین اپلیکیشن های مدیتیشن برای گوشی موبایل

 

این برنامه در فهرست بهترین اپلیکیشن‌ها برای مدیتیشن اندروید و آیفون است که برای خلاص شدن افراد پرکار و فعال از استرس‌ها و نگرانی‌های روزمره طراحی و کدنویسی شده است. برای استفاده بهینه از این برنامه کافیست روزانه حدود 5 دقیقه از زمان خود را به آن اختصاص دهید تا با غلبه بر هیجان و استرس، تمرکز و اعتماد به نفس خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید و خوابی آرام را تجربه کنید و از شر بیماری‌های زیادی که به خاطر استرس و نگرانی به وجود می‌آیند در امان باشید.

 

 

نرم افزار پیشرفته Prana Breath برای کنترل نگرانی

Prana Breath یک برنامه مدیتیشن برای گوشی است که قابلیت‌های بسیار کاربردی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و استفاده از آن بسیار ساده است، ما در عین سادگی تمرین‌های زیادی را در مدت زمانی که از آن استفاده می‌کنید در اختیار شما قرار می‌دهد تا به کمک آنها حافظه خود را تقویت کنید، از شر بیماری‌ها در امان باشید، استرس‌ها را کنار بزنید. همچنین این برنامه دارای روال‌های مدیتیشن برای ترک سیگار می‌باشد.

 

 

برنامه مدیتیشن فارسی آرامیا برای کنترل اضطراب

آرامیا بهترین برنامه مدیتیشن برای گوشی موبایل است که به شما کمک می‌کند تا هر روز آرامش، تمرکز و لذت بیشتری را با تمرینات ذهن آگاهی و مدیتیشن تجربه کنید. با اپلیکیشن آرامیا، آرامش درونی، کنترل مؤثر بر زندگی را به‌دست آورید و با تکیه بر علم بیشترین بهره را ببرید.

 

 

اپلیکیشن MyLife Meditation

 

بهترین برنامه های مدیتیشن برای گوشی موبایل

 

این اپلیکیشن یکی دیگر از موفق‌ترین برنامه‌های مدیتیشن برای کنترل و کاهش استرس است و برای افرادی که بیشتر از این مدیتیشن‌ها برای کنترل عواطف و احساسات خود استفاده می‌کنند کاربردی است. از نقاط قوت این برنامه می‌توان به داشتن تمرین‌های ویژه بر اساس روحیه و حالت ذهنی کاربران اشاره کرد.

 

برنامه مدیتیشن استودیو

همه افراد از نظر روحیات، عواطف و احساسات در درجه یکسانی نیستند و در واقع هر شخص اپلیکیشن‌های مدیتیشن گوشی را برای اهداف خاصی نصب و استفاده می‌کند، اما نرم افزار استودیو، طیف گسترده‌ای از تمرینات مدیتیشن را برای اهداف مختلفی نظیر: سلامتی، مهربانی، شادی، کنجکاوی یا به‌طور کلی آرامش را در یکجا فراهم کرده است.

 

 

برنامه مدیتیشن iZen

 

بهترین اپلیکیشن ها برای مدیتیشن اندروید آیفون

 

این برنامه آفلاین یکی از موفق‌ترین اپلیکیشن‌ها در زمینه آموزش و تمرین مدیتیشن است که دارای سه حالت مراقبه، تنفس و شنوایی است که به شما کمک می‌کند تا حضور در لحظه را تجربه کنید. به‌عبارتی دیگر این برنامه با داشتن تکنیک‌های شنوایی مؤثر، صدای آرامش‌بخش طبیعت، تمرینات تنفسی آسان و کاربردی و مدیتیشن و هدایت ذهن به کاربران کمک می‌کند که بر تنفس خود تمرکز داشته باشند و میزان آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهند.

 

 

نتیجه گیری

در این نوشته از ایسل به معرفی بهترین برنامه‌ های مدیتیشن برای گوشی پرداختیم و فهمیدیم که هیچ‌گاه آخر راه نیست و همیشه راه‌هایی برای رهایی از استرس و اضطراب وجود دارد، پس اگر شما هم می‌خواهید با ساده‌ترین امکانات و تنها با بهره‌گیری از گوشی موبایلتان بر درون خود غلبه کنید و سلامت خود را بهبود بخشید می‌توانید با توجه به سلیقه و نوع نیاز خود اپلیکیشن مدیتیشن مناسب را نصب و استفاده کنید.