امکان تنظیم خودکار نور گوشی اندروید یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در تجربه کاربری و میزان رضایت کاربران در استفاده از دستگاه‌های اندرویدی است. از آن‌جا که نور مناسب گوشی، با توجه به محیطی که در آن هستیم متفاوت خواهد بود، اما امکان تنظیمات دستی و خودکار روشنایی صفحه در موقعیت‌های مختلف برای گوشی‌های اندرویدی فراهم شده است. بدین ترتیب کاربران می‌توانند در محیط‌های نور با بالا بردن روشنایی صفحه امکان مشاهده واضح‌تر تصویر را داشته باشند. از طرفی با کم کردن نور در محیط‌های کم نورتر می‌توانند از خستگی چشم و آسیب نور زیاد گوشی در امان بمانند.

 

 

چرا باید از تنظیم خودکار نور گوشی اندروید استفاده کنیم

همانطور که گفته شد نور متناسب صفحه گوشی موبایل با محیطی که در آن قرار داریم می‌تواند تجربه رضایت بخش‌تری در استفاده از گوشی اندرویدی به همراه داشته باشد. اما با توجه به تغییر مکان‌های متعدد در طول روز ممکن است انجام این تنظیمات به صورت دستی برای بعضی کاربران امری پر زحمت و زمان‌بر باشد؛ از طرفی سهل انگاری در این امر می‌تواند موجب بروز خستگی و دیگر مشکلات چشمی شود.

از این رو امکان تنظیم نور خودکار صفحه گوشی اندروید، یکی از امکانات مهم گوشی‌های هوشمند است که عملکرد درست آن نقش به‌سزایی در رضایت کاربران دارد. با قرار دادن تنظیمات روشنایی صفحه نمایش روی حالت خودکار شما قادر خواهید بود با خیال راحت و بدون نگرانی از خستگی چشمی در مکان‌های مختلف از نور مناسب گوشی خود لذت ببرید.

همچنین اگر در هنگام شب مشغول استفاده از گوشی همراهتان هستید، تنظیم خودکار نور گوشی اندروید می‌تواند شما را در برابر بی‌خوابی‌های شبانه محافظت کند. چراکه کار کردن با این صفحات نورانی در طی شب باعث به هم خوردن ریتم کورتیزول و هورمون‌های خواب در بدن می‌شود؛ در این صورت اگر نور مناسب شب را برای این زمان استفاده نکنید احتمالا با به هم خوردن چرخه طبیعی خواب خود مواجه می‌شوید.

از سوی دیگر تنظیمات خودکار گوشی اندرویدی به طرز محسوسی مصرف باتری را کاهش داده و به این ترتیب موجب افزایش طول عمر باتری و همچنین گوشی شما می‌شود. همچنین عملکرد گوشی هوشمند شما نیز در اثر استفاده از تنظیمات مناسب به مراتب بهبود پیدا می‌کند.

 

 

روش تنظیم خودکار نور گوشی اندروید

 

روش تنظیم خودکار نور گوشی اندروید

 

حال که با اهمیت استفاده درست از این تنظیمات آشنا شدیم، بهتر است چگونگی استفاده از این عملکرد کاربردی در گوشی‌های اندرویدی را نیز بیاموزیم. برای این منظور می‌توانیم از طریق برنامه تنظیم خودکار نور گوشی اندروید که از امکانات خود گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شود و یا نرم افزارهای جانبی استفاده کنیم.

 تنظیم خودکار نور توسط خود گوشی اندروید به دو طریق زیر قابل انجام است:

  • روش اول از طریق نوار اعلان‌های بالای صفحه است که برای اکثر گوشی‌های دارای سیستم عامل اندروید 11 به شکل زیر انجام میشود:

فعال کردن گزینه Auto Brightness  یا Adaptive Brightness از قسمت Brightness level در نوار اعلان.

  • روش دوم از طریق تنظیمات گوشی اندرویدی است که با دنبال کردن الگوی زیر قابل انجام است:

Setting—display—brightness level—automatic brightness (Adaptive Brightness)

 

 

تنظیم نور خودکار صفحه گوشی اندرویدی چگونه انجام می‌شود

گوشی‌های اندرویدی به صورت هوشمند کار می‌کنند و این به معنی وجود سنسورهای مختلف برای کاربردهای گوناگون است. یکی از این سنسورها، سنسور تشخیص نور محیط است. این سنسورها نور محیط را برآورد کرده و نور صفحه را بر اساس آن تنظیم می‌کنند. به این شکل از تنظیم که توسط خود گوشی انجام می‌شود و در واقع حالت پیش فرض دستگاه است، همان تنظیم خودکار نور گوشی اندروید می‌گویند.

 

 

استفاده از نرم افزار تنظیم روشنایی

 

نحوه تنظیم خودکار نور گوشی اندروید

 

روش تنظیم خودکار گوشی‌های اندرویدی با وجود مزایایی که دارد به دلیل دقیق نبودن حسگرهای سنجش نور محیط دچار مشکلاتی می‌شود. مثلا حسگرها نمی‌توانند نور محیط را به درستی تشخیص دهند و تغییرات مناسبی در نور صفحه در موقعیت‌های مختلف ایجاد نمی‌شود. در مواردی حساسیت نامناسب حسگرها منجر به نوسانات زیاد و حواس‌پرتی و نارضایتی کاربر می‌شود. در این مواقع می‌توان از نرم افزارهایی که برای این تنظیمات طراحی شده‌اند استفاده کرد. در اینجا به معرفی یکی از این نرم افزارها به نام lux lite می‌پردازیم.

 

 

برنامه  lux lite چیست و چگونه کار می‌کند

 این برنامه یک نسخه رایگان دارد که تقریبا همه موارد مهم نسخه اصلی را پوشش می‌دهد و بدون هزینه و نمایش آگهی می‌تواند برای تنظیم خودکار نور گوشی اندروید مورد استفاده قرار بگیرد. نسخه اصلی آن Lux Auto Brightness را می‌توانید با حدودا 3 دلار خریداری کنید و از امکانات کامل آن استفاده کنید. برای مثال با استفاده از نسخه کامل می‌توانید روشنایی را برای استفاده در شب روی پایین‌ترین حالت نگه داشته و از قابلیتی که برای نمایش رنگ‌های مختلف صفحه  ارائه می‌دهد، بهره ببرید.

به طور کلی نحوه‌ی تنظیم خودکار نور گوشی اندروید در این برنامه، بر پایه تعریف پیوندهای مرتبط توسط کاربر است. این برنامه امکانی فراهم می‌کند تا شما بتوانید در موقعیت‌های مختلف نور مناسب با محیط را تنظیم کرده و آن را به عنوان یک پیش فرض در برنامه ثبت کنید. به عنوان مثال برای زمانی که در محیط باز و دارای نور طبیعی هستید نور گوشی خود را به صورت دستی روی تنظیماتی که برای آن محیط مناسب است قرار دهید. سپس با ذخیره این درجه تنظیم شده نور برای آن محیط خاص برنامه را برای تنظیم خودکار نور گوشی اندروید در مواقع مشابه آموزش دهید.

با تعریف چند نمونه از این پیوندها (بین نور مناسب تنظیم شده خودتان و نور محیط که توسط سنسور گوشی تعیین می‌شود)، در واقع به برنامه معیاری برای سنجش مقدار مناسب روشنایی برای موقعیت‌های مختلف می‌دهید. بدین ترتیب برنامه در مواقع مختلف بر اساس این معیار می‌تواند به صورت خودکار نور مناسب شما را تنظیم کند. تعریف این پیوندها  به برنامه برای تنظیمات بهتر کمک می‌کند.

 

 

روش کار با LUX

 

تنظیم نور خودکارصفحه گوشی اندروید

 

برای شروع کار با LUX  باید تنظیمات خودکار گوشی را غیر فعال کرده و به صورت دستی نور را تنظیم کنید. سپس برای آموزش دادن LUX کافی است سطح روشنایی دلخواه صفحه را روی نوار تنظیم مشخص کنید و آن را با مقدار روشنایی محیط که توسط سنسور تعیین شده است (مقدار lx ) لینک کنید. این دو شاخص عددی به صورت پیوندی در برنامه ذخیره شده و به عنوان پیش فرض و معیاری برای تنظیم خودکار نور گوشی اندروید در موارد بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در نهایت باز هم امکان تغییر تنظیمات به حالت پیش فرض برنامه وجود دارد. پس اگر به اشتباه تنظیمات نامناسبی را انتخاب کردید نگران نباشید. این برنامه دارای تنظیمات متنوعی برای کاربردهای مختلف است که شما می‌توانید با توجه به نیاز خود هر کدام از آنها را انتخاب و استفاده کنید. همچنین درصورت لزوم امکان تغییر تنظیمات برای زمان‌های مختلف را نیز دارید. روش کار پیش فرض lux به این صورت است که فقط در حالت شروع به استفاده از گوشی یک بار روشنایی را تنظیم می‌کند.

یعنی در حین استفاده اگر محیط شما و سطح روشنایی تغییر کند، برنامه تنظیمات جدیدی ارائه نمی‌دهد. این روش تنظیم خودکار نور گوشی اندروید قطعا از جهاتی خوب است. چراکه تغییرات مداوم نور صفحه در حین استفاده شما را اذیت نمی‌کند. اما در هنگام جابه‌جایی بین محیط‌های تاریک و روشن این ویژگی زیاد جالب به نظر نمی‌رسد. برای برطرف نمودن این مشکل لازم است حالت پیش فرض را به تنظیمات دیگر موجود در برنامه تغییر دهید و از امکانات مورد‌نظر خود استفاده کنید.

 

 

بررسی تنظیمات مختلف برنامه LUX

 

 تنظیم نور خودکارصفحه گوشی اندروید

 

در زیر به چند نمونه از پرکاربردترین  تنظیمات این برنامه به اختصار اشاره می‌کنیم.

 

حالت دستی(Manually) :

این روش همان روش تنظیم دستی است که می‌توانید به آسانی با غیر فعال کردن تنظیم خودکار نور گوشی اندروید و با اعمال تغییرات مورد نظر در زمان‌های مختلف از آن استفاده کنید.

 

حالت در بیداری (On Wake):

این حالت همان تنظیمات پیش فرض برنامه LUX است. بدین صورت که فقط در زمان شروع به کار نور را تنظیم می‌کند. (اگر این حالت مناسب شما نیست می‌توانید با استفاده از تنظیمات دیگر برنامه به حالت مورد نظر خود دست یابید.)

 

حالت پویا(Dynamically) :

در این حالت، با تغییرات زیاد نور محیط، برنامه به دستگاه شما تنظیمات جدیدی از روشنایی را ارائه می‌دهد و سطح روشنایی را با توجه به محیط جدید تنظیم می‌کند. البته برای جلوگیری از تغییرات ناگهانی در این روش تنظیم خودکار نور گوشی اندروید، می‌توانید زمان تاخیر بین حالت‌ها را در برنامه مطابق با نظر خود تعیین کنید.

 

حالت دوره‌ای(Periodically) :

اگر برنامه را روی این حالت بگذارید به صورت پیش فرض هر پنج ثانیه یکبار با بررسی سطح روشنایی محیط به شما سطح نور جدیدی ارائه می‌دهد. البته شما می‌توانید برای جلوگیری از نوسانات زیاد این زمان را به دلخواه افزایش دهید.

 

حالت صعودی(Ascendingly) :

این حالت فقط به صورت صعودی کار می‌کند. یعنی فقط افزایش نور محیط را تشخیص داده و متناسب با آن روشنایی صفحه را افزایش می‌دهد. درصورتی که با کاهش نور محیط تغییری در تنظیمات ارائه نمی‌دهد. در زمان اتمام کار هم دوباره تنظیمات آپدیت می‌شود. این حالت برنامه مناسب گوشی‌هایی است که حسگرهای نامناسبی دارند و به صورت پیوسته نوسانات ناخواسته ایجاد می‌کنند. حالت بهینه استفاده از لوکس(LUX)  ایجاد پیوندهای پیش فرض برای تنظیم خودکار نور گوشی اندروید در این  برنامه است. همچنین استفاده از نوع تنظیمات مناسب خودتان می‌تواند روشنایی دلخواه شما را ارائه دهد.

 

 

جمع بندی

در این مقاله به اهمیت تنظیمات نور و روشنایی گوشی در هنگام استفاده‌های گوناگون از گوشی موبایل پرداختیم. در ادامه با معرفی امکان تنظیم خودکار گوشی اندرویدی و برشمردن مزایای استفاده از آن، روش‌های مختلف این کار را بررسی کردیم. همچنین به معرفی یکی از برنامه‌های جانبی تنظیم خودکار نور نیز پرداختیم و امکانات موجود در این برنامه و شیوه کار با آن را شرح دادیم. این مقاله با هدف بهبود تجربه کاربری شما و استفاده مناسب از امکانات گوشی اندرویدی نوشته شده است. امیدواریم با بررسی نکات آن و همچنین بررسی سایر روش‌های تنظیم خودکار نور گوشی اندروید در (LUX) و سایر برنامه‌ها رضایت بیشتری را در استفاده از گوشی هوشمند خود تجربه کنید.