گوشی آیفون در اصل یک کامپیوتر همراه است و وظیفه‌های گوناگون پردازشی را انجام‌ می‌دهد. iPhone مانند همه‌ی دستگاه‌های الکترونیکی گرما تولید می‌کند‌ و تفاوت آن با سایر وسایل الکترونیکی مانند رایانه این است که دارای فن نیست که هنگام گرم شدن خنک شود. دلایل گوناگونی برای داغ شدن گوشی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ می‌پردازیم تا اگر این گرم شدن‌ها نیازی به رفع علت و یا تعمیر داشته باشد مطلع شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر عوامل داغ شدن گوشی اپل در ادامه‌ همراه ما باشید.

 

چرا گوشی آیفون داغ می‌شود؟

داغ شدن گوشی اپل به دلیل قرار گرفتن در زیر آفتاب

گرم شدن گوشی با داغ شدن متفاوت است و داغ شدن بیش از حد گوشی آیفون جالب نیست. گوشی آیفون به این علت داغ می‌شود که تمام اجزای سخت افزاری گوشی و باتری تلفن همراه، حتی هنگامی که در حال شارژ شدن است گرما تولید می‌کند اما ممکن است باتری آیفون شما در مواقعی که نیاز نیست، کار کند یا خراب شده باشد که در این صورت نیاز به تعویض باتری تلفن وجود دارد. در این زمان‌ها اعلانی برای عوض کردن باتری بر روی نمایشگر دریافت می‌شود‌. اگر گوشی آیفون خود را زیر نور آفتاب رها کنید با یکی از دلایل داغ شدن گوشی اپل مواجه می‌شوید.

در بیشتر مواقع زمانی که آیفون داغ می‌شود مشکل نرم افزاری وجود دارد. حال اگر این مشکل بر اثر ناکارآمدی سخت افزار ایجاد شده باشد، شاید نیاز باشد گوشی را تعمیر یا تعویض کنید. یکی از مسائل مهم درباره‌ی داغ نشدن گوشی این است که نرم افزارها و برنامه‌های خود را همیشه به روز نگه دارید؛ زیرا در آپدیت‌های جدید سعی بر این است باگ‌ها از بین بروند و عملکرد تلفن بعد از انجام به روزسانی بهتر شود. این کار باعث می‌شود پردازنده کمتر درگیر پردازش شود و دمای باتری زیاد نشود.

 

وقتی گوشی بیش از حد داغ شود چه مشکلاتی ایجاد می‌شود؟

داغی گوشی اپل سبب کاهش عمر باتری می‌شود

اگر گوشی آیفون شما زیاد داغ شود، به طور کلی میزان استفاده‌ی مفید از آن و طول عمر باتری کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر این موارد ممکن است با کند شدن تلفن و مختل شدن عملکرد عادی دستگاه رو به رو شوید. گرما عامل کم‌ شدن عمر باتری است و باعث می‌شود به مرور زمان گوشی مدت طولانی‌تری طول بکشد تا شارژ شود و یا شارژ خود را زودتر از دست بدهد. از این رو برای کاهش داغ شدن گوشی اپل، باید به نکاتی که باعث کاهش دمای باتری می‌شود توجه کرد‌.

 

دلیل داغ شدن گوشی آیفون در زمان اجرای بازی و برنامه‌های سنگین

بازی‌های با گرافیکی بالا سبب داغی اپل می‌شوند

گرمای زیاد ممکن است نشانه‌ی خوبی باشد زیرا در پردازنده‌ها باید هنگام انجام کارهای سنگین گرما تولید شود. بازی‌ها از نظر گرافیکی هر روز پیشرفت می‌کنند و بهتر می‌شوند. با توجه به این که بازی‌ها چقدر سنگین هستند و گرافیک بالایی دارند، می‌توانند از دلایل داغ شدن گوشی اپل باشند. دمایی بالاتر از حد مجاز طراحی گوشی آیفون، ممکن است در عرض چند ماه به باتری و دیگر اجزای دستگاه آسیب برساند و حتی تجربه‌ی کاربری نامطلوبی از بازی کردن به جای بگذارد. برای جلوگیری از این اتفاق، از تنظیم گرافیک گوشی در بالاترین کیفیت خودداری کنید و تنظیمات گرافیکی را بر روی متوسط و سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه نگه دارید. استراحت دادن به گوشی در میان بازی‌های سنگین که طولانی انجام می‌شود، می‌تواند مفید باشد و گوشی شما به نسبت خنک‌تر شود.

در انجام عمل پردازشی سنگین، روشنایی تطبیقی را خاموش کنید و از نور صفحه نمایش کم استفاده کنید زیرا استفاده از روشنایی تطبیقی باتری بیشتری مصرف می‌کند و در نتیجه گوشی داغ‌تر خواهد شد. استفاده از برنامه‌های خنک کننده نه تنها باعث بهبود عملکرد گرمایی گوشی نمی‌شود، بلکه اجرای آن در کنار سایر برنامه‌های تلفن باعث بالاتر رفتن نیاز به پردازش و داغ شدن بیشتر دستگاه می‌شود. قبل از شروع بازی با پاک کردن رم و بستن برنامه‌های پس زمینه، می‌توانید تجربه‌ی کاربری بهتری کسب کنید. زمانی ‌که یک برنامه در حال اجرا شدن است‌، اسمارت‌فون از کم‌ترین توان پردازشی نسبت به هنگامی که چندین برنامه باز است استفاده می‌کند و این امر باعث کاهش داغ شدن گوشی اپل می‌شود.

 

پر شدن حافظه‌ و استفاده‌ی همزمان از چند تب

دلیل داغی گوشی اپل باز شدن چند تب

برنامه‌هایی که باتری زیادی مصرف می‌کنند، فشار بیشتری بر روی CPU گوشی می‌آورند. با شناسایی و حذف برنامه‌های پر مصرفی که استفاده نمی‌شود می‌توان میزان مصرف باتری را کم کرد و در نتیجه از داغ شدن گوشی اپل تا حدودی جلوگیری کرد. بستن پنجره‌های گوناگون در Safari یعنی مرورگر اختصاصی آیفون، می‌تواند جستجو در پس زمینه را کاهش دهد و CPU کمتر درگیر پردازش شود.

در قسمت تنظیمات، گزینه‌ی Offload Unused Apps میزان فضای اشغال شده از برنامه‌هایی که مدت زیادی است که استفاده نمی‌کنید را نشان می‌دهد. در این قسمت می‌توان به صورت کلی تمام برنامه‌ها را غیر فعال کرد اما اطلاعات و دیتای داخل برنامه پاک نشود ولی با این حال اپلیکیشن لغو نصب شود. این کار به روش خودکار هم انجام می‌شود که در صورت فعال بودن آن با تشخیص گوشی آیفون برنامه‌های استفاده نشده غیر فعال می‌شوند. وقتی این کار انجام شود، کنار نماد هر اپلیکیشن در پس زمینه گوشی شکلی ابر مانند ظاهر می‌شود.

 

داغ شدن گوشی آیفون بر اثر هک شدن

علت داغ شدن گوشی ایفون

اگر پس از بررسی‌ علت‌های داغ شدن گوشی اپل به مواردی مانند خالی شدن سریع باتری، میزان مصرف اینترنت غیر طبیعی، اپ‌های جدید در هوم اسکرین و یا مواردی از این دست مواجه شدید، امکان وجود بدافزار یا هک شدن گوشی موبایل شما زیاد است. گوشی‌های آیفون نسبت به سایر گوشی‌های هوشمند بازار از امنیت بالاتری برخوردار هستند و نسبت به هک شدن مقاوم‌‌ می‌باشند. البته باید در نظر گرفت آیفون هم مانند هر دستگاه دیگری که بر پایه‌ی نرم افزار کار می‌کند، ممکن است هک شود‌. انجام برخی از کارها امنیت گوشی را پایین می‌آورد مثلا مشاهده‌ی سایت‌های ویروسی، باز کردن لینک‌های ناشناخته، اتصال به وای فای‌های عمومی، دانلود از منابع نامشخص می‌تواند باعث پایین آمدن امنیت گوشی، هک شدن آن و یا ویروسی شدن گوشی شود.

 

بیش‌ترین گرما در کدام نقاط گوشی حس می‌شوند

علت داغ شدن گوشی ایفون به دلیل قاب پشتی

در هنگام داغ شدن گوشی اپل، بیشترین گرما در قاب پشتی احساس می‌شود زیرا باتری به شدت مشغول کار کردن است‌. در iOS 13 اپل باتری‌های هوشمند لیتیوم یون را معرفی کرد که با بهینه سازی باتری، باعث بهبود سلامت باتری شدند. در این باتری‌های هوشمند نیازی نیست تا صد در صد شارژ شوند و برای بهبود عملکرد آن‌ها در طولانی مدت، به جز در مواقع ضروری نباید به طور کلی خالی شوند. باتری‌های لیتیوم یون قدرتمند به کار رفته شده در آیفون با تولید برق، گرما آزاد می‌کنند و به همین علت اگر کمی از عمر گوشی اپل گذشته باشد اندکی گرما طبیعی است. اگر علت داغ شدن گوشی آیفون در قسمت پایینی باشد، ممکن است استفاده از کابل نامناسب یا خراب باعث به وجود آمدن این مسئله باشد. در زمان‌هایی که صفحه نمایش علت بالا رفتن دمای گوشی ایفون است، امکان دارد سخت افزار‌ها و قطعات به کار رفته در گوشی آسیب دیده باشند. اگر با روش‌‌های رایج مشکل گرما حل نشد، نیاز به نشان دادن گوشی آیفون به یک متخصص به وجود می‌آید.

 

هنگام داغ شدن آیفون چه کاری انجام دهید؟

زمانی که گوشی ایفون داغ میکند و به حالت استراحت و سرد شدن میشود

چگونگی جلوگیری از داغ شدن آیفون حائز اهمیت است. گوشی آیفون به صورت خودکار وقتی بیش از اندازه داغ شود پیامی نمایش می‌دهد و بسیاری از عملکردهای اصلی دستگاه را به حالت کم مصرف تغییر می‌دهد یا در برخی موارد کار‌های پردازشی را متوقف می‌کند. در اغلب اوقات با این روش و استراحت چند دقیقه‌ای، دستگاه خنک شده و مانع از آسیب رسیدن به گوشی آیفون می‌شود. اگر اخیرا متوجه داغ شدن گوشی اپل خود شده‌اید، برنامه‌هایی که مدتی قبل از مشاهده‌ی این مشکل نصب کرده‌اید را لغو نصب کنید. اگر گوشی آیفون نیاز به خنک شدن داشت، قاب آن را از گوشی جدا کنید و شارژر را از برق بکشید. مواد به کار رفته برای ساخت قاب‌ها، اکثرا از جنس چرم و پلاستیک هستند که با قرار گرفتن بر روی بدنه‌‌ی iPhone باعث می‌شوند گرمای تولید شده در گوشی نتواند به راحتی خارج شود و مشکل داغ شدن گوشی اپل به وجود آید.

در قدم بعدی برای رفع علت داغ شدن iPhone گوشی را خاموش کرده و در سایه به دور از گرمای خورشید قرار دهید. بهتر است پس از روشن کردن گوشی نیز دستگاه را بر روی حالت هواپیما قرار دهید زیرا در این زمان تمام سیگنال ها و اتصالات خاموش می‌شود. در نظر داشته باشید خنک شدن سریع گوشی به تلفن همراه آسیب می‌رساند و گذاشتن تلفن همراه در محیط سرد یا ناگهانی سرد شدن گوشی خوب نیست زیرا برای جلوگیری از ضرر، اسمارت‌فون باید به تدریج خنک شود. نکته‌ی دیگری که در گرم شدن گوشی اثر دارد این است که برای شارژ کردن گوشی فقط از شارژرهای اپل باید استفاده شود. استفاده از شارژرها و کابل شارژهای تایید نشده اپل به دستگاه آسیب می‌رساند و حتی ممکن است باعث آتش سوزی شود. در هنگام شارژ کردن گوشی نباید با آن کار کرد زیرا علاوه بر پایین آمدن عمر باتری، گرمای زیادی تولید می‌شود.

 

جمع‌بندی

کاملا طبیعی است گوشی آیفون شما در زمان استفاده‌ی زیاد از سخت افزار، روشن بودن مداوم GPS، بازی کردن طولانی مدت، استفاده‌ی زیاد از اینترنت موبایل و…گرم شود. گوشی برخلاف کامپیوتر‌ها فن برای خنک کردن مستقیم قطعات داخلی دستگاه ندارد و همین موضوع می‌تواند علت بالا رفتن دمای گوشی آیفون باشد. طراحی گوشی اپل جوری است که در دمای ۰ تا ۳۵ درجه‌ی سانتی گراد کار می‌کند و اگر در مکانی که دما کم‌تر یا بیش‌تر از این محدوده است قرار گیرد، ممکن است با داغ شدن گوشی اپل مواجه شوید. در اکثر مواقع گرم شدن‌ موبایل نشان دهنده‌ی مشکل جدی نمی‌باشد و تنها در صورتی که این اتفاق تکرار شود باید فکر جدی کرد. اگر مجددا با مشکل داغ شدن گوشی اپل رو به رو شدید، به یک متخصص برای رفع مشکل مراجعه کنید. شما می‌توانید با جلوگیری از داغ شدن بیش از حد گوشی آیفون سال‌های استفاده‌ی مفید از گوشی خود را بیشتر کنید.