امروزه با رایج شدن استفاده از گوشی‌های هوشمند و انجام بسیاری از کارهای روزانه با استفاده از آن، قوی بودن آنتن تلفن همراه یکی از مهم‌ترین مسائل کار کردن با گوشی موبایل به حساب می‌آید. با ضعیف بودن آنتن گوشی، ممکن است پیام و یا تماس مهمی را از دست بدهید یا با پایین آمدن آنتن، سرعت اینترنت گوشی هم پایین بیاید و کارهایتان مختل شود. مشکلات آنتن دهی ممکن است مربوط به آب و هوا، دور بودن از دکل، در ارتفاعات، دیوارهای بتنی، اپراتور و نوع سیم کارت، مشکلات گوشی، شلوغ بودن اطراف و یا به دلیل موقعیت جغرافیایی باشد که با راه‌های ساده بتوان مشکل را حل کرد.

در این مقاله سعی شده مشکلات آنتن ‌دهی گوشی و هم‌چنین افزایش آنتن دهی به صورت خلاصه و ساده بیان شود. برای بررسی بیشتر و پیدا کردن بهترین راهکارها همراه ما باشید.

 

راهکارهایی کلی برای بهبود آنتن دهی

مشکلات آنتن دهی گوشی

شاید عجیب به نظر برسد اما پر نگه داشتن باتری تلفن همراه می‌تواند به کاهش مشکلات آنتن دهی گوشی کمک کند‌. گوشی شما برای انجام چندین کار به طور همزمان و هم برای دریافت سیگنال احتیاج به باتری دارد. سعی کنید باتری گوشی خود را بالای ۵۰ درصد نگه‌دارید تا گوشی شما انرژی کافی برای پیدا کردن سیگنال‌‌ لازم را داشته باشد. نا گفته نماند با قابلیت power saving mode می‌توانید در جاهای کم آنتن سطحی مفید از آنتن دهی را داشته باشید. بسته نگه‌داشتن برنامه‌هایی مثل بلوتوث، برنامه‌های غیر ضروری فعال در پس زمینه و کاهش روشنایی صفحه نمایش در هنگام نیاز به ذخیره باتری و بهبود آنتن دهی گوشی، کمک می‌کند.

برخلاف قدیم که آنتن‌های گوشی بیرون از قاب بود، امروزه آنتن در داخل تلفن همراه قسمت بالایی یا پایینی آن قرار دارد. البته طراحی گوشی‌ها متفاوت است و ممکن است آنتن در کناره‌های تلفن همراه قرار گرفته باشد. هنگام گرفتن گوشی به صورت افقی، گاهی حواسمان نیست و آنتن گوشی را می‌پوشانیم یا به قول معروف بلاک می‌کنیم. درست است طراحی گوشی‌های امروزی به نسبت قبل زیباتر شده اما مشکلات آنتن دهی گوشی با قرارگرفتن دست شما در مسیر دریافت سیگنال از دکل هم وجود دارد.

اگر در مکانی هستید که سیگنال مناسبی دارد اما شما با مشکلات آنتن دهی روبه‌رو شده‌اید، با استفاده از حالت هواپیما گوشی خود را مجدداً به شبکه تلفن همراه وصل کنید. بعد از چند دقیقه گوشی را از حالت هواپیما خارج کنید تا گوشی شما مجدداً با شبکه تلفن همراه ارتباط برقرار کند. زمان‌هایی وجود دارد که گوشی شما دچار مشکلات آنتن دهی است و شما منتظر یک تماس مهم در آن زمان هستید در چنین موقعیتی ما یک پیشنهاد کاربردی برای شما داریم که می‌توانید با دایورت کردن گوشی موبایل خود به صورت موقت مشکل را حل نمایید.

یکی دیگر از روش‌های بهبود سیگنال استفاده از برنامه‌های آنتن دهی گوشی است. شما به سادگی با پیدا کردن برنامه آنتن دهی گوشی می‌توانید نرم‌‌ افزارهای کاربردی در زمینه افزایش میزان قدرت آنتن‌ دهی و سیگنال را پیدا و نصب کنید. این نرم‌افزارها قابلیت‌هایی مانند نشان دادن مکان‌هایی که بیشترین قدرت سیگنال را دارند، چک کردن گوشی از نظر دریافت سیگنال، نمایش دادن سرعت و… را دارا می‌باشند.

در طول روز حجم زیادی از اینترنت شما صرف تبلیغاتی می‌شود که در هنگام جستجو در مرورگر نشان داده می‌شود. با استفاده از مرورگر‌هایی که قابلیت بلاک کردن تبلیغات را دارند، می‌توانید از نمایش تبلیغات جلوگیری کنید و با استفاده از این روش سرعت اینترنت خود را افزایش دهید.

درمواقع ضروری اگر با مشکل عدم آنتن دهی گوشی مواجه شدید، برای برگرداندن آنتن گوشی می‌توانید با استفاده از یک کابل شارژ میزان آنتن دهی گوشی را بهتر کنید. اگر کابل شارژ را به دور یک میله‌ی فلزی بپیچانید نتایج بهتری می‌گیرید. در این مواقع اگر به اینترنت نیاز داشتید استفاده از اینترنت 2G توصیه می‌شود‌. این شبکه از همه‌ی شبکه‌ها فرکانس پایین‌تری دارد و حتی در بسیاری از جاهای دور افتاده در دسترس می‌باشد‌. ناگفته نماند در مواقع نیاز به صورت خودکار تلفن همراه شما در جاهایی که آنتن ضعیف است به حالت 2G می‌رود اما اگر این اتفاق نیفتاد، شما می‌توانید اینترنت گوشی را خودتان به صورت دستی تنظیم کنید.

 

یک کد برای پیدا کردن بهترین محل آنتن دهی

افزایش آنتن دهی گوشی

یکی دیگر از مشکلات آنتن دهی تعداد خط‌های آنتن نشان داده شده بر روی نمایشگر گوشی است. چون واحد مشخصی برای تبدیل دسی بل به خط وجود ندارد، زیاد بودن یا کم بودن خط‌ها نشان دهنده‌ی قوی یا ضعیف بودن آنتن گوشی نمی‌باشد. می‌توان گفت خط‌های آنتن نمایشگر بیشتر حالت نمایشی دارند و امکان دارد حتی با میزان سرعت و مقدار سیگنال برابر، تعداد خط برای هر اپراتور فرق داشته باشد.

شما می‌توانید عدد سیگنال گوشی خود را پیدا کنید و با استفاده از آن عملکرد آنتن دهی گوشی خود را بهتر کنید. برای پیدا کردن عدد سیگنال آنتن برای گوشی آیفون کافیست *#12345#3001* را شماره گیری کنید و وارد Field Test Mode شوید. notifiction را انتخاب کنید و در قسمت چپ عدد سیگنال dB reading نمایش داده می‌شود. این روش فقط برای گوشی‌های آیفونی است که پردازنده‌ی کوآلکوم دارند. در گوشی‌های اندرویدی به قسمت settings بروید. General را انتخاب کنید و از طریق About Phone گزینه‌ی Status یا Network را انتخاب کنید. حال می‌توانید dB Value را مشاهده کنید.

تمام گوشی‌های همراه در محدوده‌ی 50- تا 120- دسی بل کار می‌کنند‌. اگر عدد به دست آمده بین 95- تا 50- بود خوب است و آنتن گوشی در محدوده‌ی خوبی کار می‌کند. درواقع 50- ایده‌آل‌ترین میزان سیگنال است و هرچه به عدد ۱۲۰- نزدیک‌تر باشد مرگ سیگنال را داریم. با این روش شما می‌توانید برای پیدا کردن بهترین نقطه‌ی آنتن دهی در اطراف خود عمل کنید و هرمکانی که عدد به 50- نزدیک‌تر بود، آنجا را بهترین مکان برای آنتن دهی قوی در نظر بگیرید.

 

افزایش سرعت اینترنت

برگرداندن آنتن گوشی

در دنیایی که همه‌ی کارها هوشمند شده، سرعت اینترنت یکی از دغدغه‌های اساسی ما است. درست است مشکلات آنتن دهی مهم است ولی کارهای کوچکی هم هستند که در افزایش سرعت اینترنت تاثیر می‌گذارند. اولین نکته‌ای که شاید پیش پا افتاده به نظر برسد ولی به افزایش سرعت اینترنت کمک می‌کند این است که همیشه vpn در هنگام استفاده از سایت‌های ایرانی خاموش باشد. این نکته‌ی کوچک باعث می‌شود علاوه بر سرعت بیشتر، حجم کمتری از اینترنت مصرف کنید و هم در بعضی سایت‌های ایرانی‌ ترافیک برای شما نیم بها حساب شود.

راه دیگر افزایش سرعت اینترنت، بستن برنامه‌های پر مصرفی است که در پس‌زمینه گوشی دیتا مصرف می‌کنند و سرعت اینترنت را کند می‌‌کنند. برای کنترل برنامه‌های پرمصرف در گوشی‌های آیفون به setting بروید و با انتخاب Cellular Data برنامه‌هایی که اینترنت زیادی استفاده می‌کنند را ببینید. برای گوشی‌های اندرویدی به Network یا connection بروید و گزینه Data usage را انتخاب کنید و با گزینه ی Mobile data usage برنامه‌های پرمصرف را کنترل کنید.

تنظیمات مربوط به مرورگر در وب گردی و کش‌ها را پاک کنید. برای این کار در گوشی آیفون وارد setting شوید و گزینه‌ی Safari را انتخاب کنید. بعد با انتخاب  clean History and website data تمام تاریخچه‌ها و اطلاعات سایت‌ها پاک می‌شود. در قسمت Advance با انتخاب گزینه‌ی website data  تمام دیتاهای سایت‌ها می‌آید و می‌توانید آن‌ها را کنترل کنید. در این روش رمز سایت‌های مختلف که ذخیره کرده‌اید پاک نمی‌شود‌.

 برای مرورگر کروم هم وارد خود کروم شوید‌. سه نقطه را انتخاب کنید و وارد setting شوید. privacy را انتخاب کنید و با گزینه‌ی Clear Browsing Data تمام دیتاها و کش‌های مرورگر کروم را پاک کنید. از برنامه‌های کوچک گرافیکی مثل نمایش ساعت و آب‌وهوا و … غافل نشوید و  در زمان‌هایی که دیگر به آن‌ها نیاز ندارید و یا هنگامی که از گوشی استفاده‌ی سنگین می‌کنید، آن‌ها را غیرفعال کنید. خصوصا در گوشی‌های اندرویدی ممکن است ویجت‌ها همراه با انیمیشن‌ و افکت‌های گرافیکی همراه باشند که گوشی را کند کنند.

با استفاده از برنامه‌ی دی ان اس چهار تا یک، پس از اتصال به این DNS امن سرعت اینترنت شما درحدود ۲۸٪ افزایش میابد. در واقع اپلیکیشن ۱.۱.۱.۱ یک DNS است که مثل vpn عمل می‌کند و ترافیک اینترنت کاربران را به سمت سرور‌های دی ان اس ۱.۱.۱.۱ هدایت می‌کند، این کار در آخر باعث افزایش سرعت اینترنت کاربران می‌شود.

 

تقویت کننده سیگنال تلفن همراه

مشکل عدم آنتن دهی گوشی

به علت محدود بودن انتقال سیگنال توسط دکل‌های مخابراتی، مشکلات آنتن دهی در تمام مناطق شهری و غیرشهری وجود دارد. یک راه سریع و آسان برای زیادتر کردن آنتن دهی گوشی‌ها استفاده از دستگاهی به نام تقویت‌کننده آنتن موبایل می‌باشد که افزایش سرعت اینترنت را بسیار قوی‌تر می‌کند و می‌تواند تمام نقاط ضعیف و یا نقاط کور را پوشش دهد. این دستگاه یک وسیله الکترونیکی است که بيشتر براي كارخانه‌ها، هتل‌ها و نقاطي که دور از دسترس دكل‌های BTS قرار دارند استفاده مي‌شود.

دستگاه تقویت‌کننده آنتن موبایل حتی در مکان‌هایی که آنتن صفر بوده هم می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و در خیلی از شهرهای دورافتاده، مناطق شهری با برج‌های بلند، زیرزمین‌ها و مکان‌هایی که دسترسی به سیگنال بسیار ضعیف است، می‌تواند بسیاری از مشکلات آنتن دهی را برطرف نماید.

از مزایای تقویت‌کننده‌ی آنتن این است که که فقط یک بار آن را خریداری می‌کنید و ماهانه هزینه اضافی نمی‌پردازید. مزیت دیگر این دستگاه این است که بدون اتصال اینترنت و وای فای هم کار می‌کند و حتی ضعیف‌ترین سیگنال‌های موجود را دریافت و تا ۳۲ برابر تقویت می‌کند.

ممکن است برای شما سوال پیش بیاید این دستگاه ضرر دارد یا نه؟ باید گفت نتایج قطعی در این مورد وجود ندارد اما دکل‌‌های BTS در سطح شهر دارای استاندارد وزارت بهداشت هستند و اگر نوسانی در فعالیت آن‌ها رخ دهد، از طرف مراجع مرتبط پیگیری می‌شوند.

 

جمع بندی

در این مقاله سعی شد راهکارهایی برای بهبود سرعت اینترنت و آنتن دهی گوشی ارائه شود. امید است این راه‌‌ حل‌های ذکر شده کارآمد بوده و توضیحات برای رفع مشکل شما مفید واقع شود.