بسیاری از ما تجربه گرم شدن گوشی‌های اندروید پس از یک تماس تلفنی طولانی، استفاده از دستگاه در حین شارژ و اجرای یک بازی یا برنامه نسبتا سنگین را داشته‌ایم. در این شرایط، گوشی موبایل شما ممکن است تا حدی داغ شود که اگر مدتی آن را به حال خود رها نکنید تا خنک شود، کارایی و عملکرد خود را از دست خواهد داد. اما دلایل مختلفی که موجب داغ شدن گوشی های اندروید می‌شوند کدامند؟ چگونه می‌توان از گرم شدن گوشی‌های اندرویدی جلوگیری کرد و میزان آسیب وارده به دستگاه را کاهش داد؟ با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

 

چرا گوشی‌های اندرویدی داغ می‌شوند؟

علت داغ شدن گوشی های مختلف اندروید

متاسفانه هیچ پاسخ واحدی برای این سوال وجود ندارد و علل مختلفی برای این پدیده عنوان می‌شود. به عنوان مثال، گاهی اوقات تلفن همراه شما در نتیجه اجرای بیش از حد برنامه‌ها در پس زمینه داغ می‌کند. البته ضعف باتری یا دیگر مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری مانند وجود بدافزار در این زمینه را نمی‌توان انکار کرد. با این حال، همه گوشی‌ها ممکن است کمی داغ شوند و مشکل زمانی ایجاد می‌شود که گوشی شما تا حدی داغ شود که حتی نتوانید آن را در دستان خود نگه دارید یا عملکرد آن دچار مشکل شود. دلایل متعددی برای پدیده داغ شدن گوشی های اندروید وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 

چه میزان داغی و حرارت در گوشی اندرویدی، عادی است؟

علت های داغ شدن گوشی های اندروید

پیشتر اشاره کردیم که همه تلفن‌ها می‌توانند در اثر استفاده مداوم، داغ شوند. اما این میزان گرما باید تا چه حد باشد؟ در چه صورت این داغی نگران کننده است؟ یا چگونه می‌توان متوجه شد که گوشی با مشکل مواجه شده است؟ همه گوشی‌ها دارای محدوده دمایی معمول 37 تا 43 درجه سانتی‌گراد هستند. بنابراین می‌توان از طریق حس لامسه، متوجه گرمای شدید یا داغ شدن گوشی های اندروید شده و اجرای برنامه‌ها را برای مدتی متوقف کرد.

 

دلایل و نشانه‌های داغ شدن گوشی های اندروید

برخی از علائم و نشانه‌های هشدار دهنده وجود دارند که می‌توانید از آنها برای تشخیص دلایل گرم شدن گوشی‌های اندرویدی استفاده کنید. در این میان، شناسایی بخش‌هایی از گوشی که بیشترین دما در آنها احساس می‌شود، از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل، بهتر است هر بار که گوشی شما داغ می‌کند، به محل خروج گرما توجه کنید:

  • اگر گوشی اندرویدی شما داغ می‌کند و این گرما از بخش پشتی بدنه آن احساس می‌شود، مشکل از داغ کردن باتری است. باتری‌های لیتیوم یونی امروزی، بسیار قدرتمند هستند و همین امر نیز موجب داغ کردن گاه و بی‌گاه آنها می‌شود. این گرما یا داغ شدن، باعث می‌شود تا باتری، حلال‌های آلی خود را تخلیه کرده و در صورت ایجاد گرمای شدید، موجب جرقه‌زدن و حتی آتش‌گرفتن دستگاه شود.
  • اگر گرما یا داغ شدن گوشی های اندروید از سمت جلو و نمایشگر دستگاه ایجاد شود، دلیل آن داغ شدن CPU یا GPU گوشی است. CPU و GPU، در هنگام کار گرما ایجاد می‌کنند و هر چه بار پردازشی بیشتر به آنها اعمال شود، میزان گرمای خروجی از آنها نیز افزایش خواهد یافت.
  • اگر داغ شدن گوشی های اندروید از بخش پایینی آن احساس شود، ممکن است مشکلی در درگاه شارژ یا بخش‌های مربوط به شارژ باتری وجود داشته باشد.

اما دلیل بالا رفتن دمای گوشی‌های اندروید چیست؟ برخی از دلایلی که برای داغ شدن گوشی های اندروید وجود دارند، عبارتند از:

 

بازی کردن بیش از حد و طولانی مدت

بازی کردن علت داغی گوشی های اندروید

اجرای بازی‌های سنگین در گوشی اندرویدی شما، CPU و GPU را به شدت تحت فشار قرار داده و موجب می‌شود تا گرمای زیادی تولید شود.

 

برنامه‌های پس زمینه بیش از حد

باز بودن بیش از حد برنامه های پس زمینه گوشی اندروید

بسیاری از برنامه‌ها مانند Gmail یا انواع پیام‌رسان‌ها، همواره در پس زمینه فعال هستند. با افزایش تعداد برنامه‌هایی که در پس زمینه اجرا می‌شوند، سیستم شما باید سخت‌تر کار کند. همین امر نیز می‌تواند موجب فشار بر پردازنده، پر شدن حافظه اجرایی و در نتیجه، گرم شدن گوشی‌های اندرویدی و اختلال در عملکرد آنها شود. برای مدیریت برنامه‌هایی که در پس زمینه اجرا می‌شوند، می‌توانید به تنظیمات گوشی خود بروید و موارد غیر ضروری را متوقف کنید.

 

تماشای ویدیو

علت داغی تماشای فیلم در گوشی های اندروید

به طور کلی، هر چیزی که صفحه نمایش شما را برای مدت زمان طولانی روشن نگه دارد و از GPU تلفن شما استفاده کند، باعث گرم شدن گوشی خواهد شد.

 

تنظیمات نامناسب

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که همواره از بیشترین میزان نور صفحه یا تصاویر پس زمینه متحرک و سه بعدی استفاده می‌کنند، باید بدانید که این تنظیمات در دراز مدت بر عملکرد گوشی شما تاثیر داشته و در صورت استفاده مداوم از گوشی، موجب داغ کردن و کاهش عمر مفید باتری نیز خواهد شد.

 

قرار دادن گوشی در معرض آفتاب

یک دلیل داغی گوشی های اندروید قرار دادن گوشی زیر افتاب

اگر گوشی خود را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دهید، طبیعی است که شاهد داغ شدن آن باشید.

 

مشکلات برنامه‌ها و سیستم عامل

برخی از باگ‌های موجود در برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف، باعث داغ شدن گوشی های اندروید یا بر هم خوردن عملکرد تلفن شما می‌شوند. همین امر در مورد سیستم عامل گوشی شما نیز صدق می‌کند. زیرا این برنامه‌ها باید روی دستگاه‌های مختلف با پیکربندی‌ها و سیستم‌ عامل‌های مختلف اجرا شوند و وجود یک خلا کوچک، می‌تواند موجب فشار بر پردازنده و داغ شدن گوشی شما شود. به همین دلیل، بهتر است اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های مختلف گوشی خود را همواره به روز نگهدارید.

 

وجود بدافزارها

هیچ یک از دلایلی که تاکنون برای داغ شدن گوشی های اندروید معرفی کردیم، به اندازه وجود بدافزار روی گوشی شما موثر و مخرب نیست. این برنامه‌ها کدهای بهینه شده‌ای ندارند و علاوه بر پردازنده، حافظه اجرایی گوشی شما را نیز به شدت تحت فشار قرار می‌دهند. بنابراین بهتر است پیش از نصب برنامه‌های مختلف، آنها را در اپلیکیشن‌های آنتی ویروس و بدافزار آزمایش کنید و در صورت تشخیص موارد مشکوک، از نصب این برنامه‌ها خودداری کنید.

 

چگونه می‌توان به خنک شدن گوشی کمک کرد؟

در اغلب اوقات، داغ شدن گوشی های اندرویدی به دلیل همزمانی دو یا چند نمونه از مشکلاتی است که در بخش قبلی به آنها اشاره کردیم. گوشی‌های اندرویدی، به خودی خود دارای مکانیزم‌هایی برای خنک کردن دستگاه هستند که از جمله آنها می‌توان به وجود خنک‌کننده مایع یا مسی در درون باتری و بخش‌های مختلف گوشی اشاره کرد. این مکانیزم‌ها برای انتقال گرمای اضافی در یک بخش گوشی بسیار موثرند. اما زمانی که گوشی شما، بیش از حد داغ می‌کند، این مکانیزم‌ها نیز کارایی خود را از دست خواهند داد. در اینجا چند نکته برای کمک به کاهش دما و خنک‌شدن گوشی اندرویدی وجود دارد که می‌توان برای تعدیل دمای گوشی از آنها استفاده کرد.

 

برنامه‌های سنگین را ببندید

اگر متوجه شدید که گوشی شما بعد از اجرای یک برنامه خاص، داغ می‌کند، بهتر است آن برنامه را ببندید و سپس صبر کنید تا گوشی خنک شود. شما همچنین می‌توانید از برنامه تنظیمات، وارد منوی برنامه‌ها شوید و در صورت لزوم، آن برنامه را به اجبار متوقف کنید.

 

قاب گوشی را جدا کنید

روش هایی برای رفع داغی گوشی های اندروید

قاب‌ گوشی می‌تواند به عنوان عایق عمل کرده و باعث تجمع گرما شود. بنابراین در صورت داغ شدن گوشی های اندروید می‌توانید قاب آنها را جدا کرده و اجازه دهید تا دستگاه خنک شود.

 

از حالت ذخیره انرژی استفاده کنید

شما می‌توانید عملکرد گوشی اندروید خود را روی حالت صرفه جویی در باتری و ذخیره انرژی تنظیم کنید تا از داغ شدن بیش از آن جلوگیری شده و هر چه زودتر، دستگاه را خنک کند.

 

قابلیت‌ها و امکانات ضروری را خاموش کنید

خاموش کردن وای فای برای حل مشکل گرم شدن گوشی های اندروید

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که قابلیت‌هایی مانند GPS، بلوتوث یا Wi-Fi را (حتی در مواردی که به آنها نیاز ندارند) روشن می‌گذارند، می‌توانید با خاموش کردن این برنامه‌ها و قابلیت‌های غیرضروری، به گرمای بیش از حد گوشی خود پایان داده و از کاهش عمر مفید باتری جلوگیری کنید.

 

برنامه‌ها و داده‌های بی استفاده را حذف کنید

بسیاری از برنامه‌های نصب شده روی گوشی‌های اندروید شما، استفاده چندانی ندارند و شما با حذف آنها، به آزاد شدن حافظه داخلی و اجرایی گوشی خود کمک شایانی خواهید کرد.

 

روشنایی صفحه را کم کنید

کم کردن روشنایی صفحه بر ای حل مشکل گوشی های اندروید

کم کردن میزان روشنایی صفحه یا فعال کردن گزینه روشنایی تطبیقی به گوشی شما اجازه می‌دهد تا روشنایی دستگاه را به درستی تنظیم کرده و علاوه بر بهبود عمر باتری، از داغ شدن گوشی های اندروید نیز جلوگیری کند.

 

کابل شارژ معیوب را تعویض کنید

بهتر است هر چند وقت یکبار کابل شارژ گوشی خود را عوض کنید. زیرا استفاده از کابل شارژ معیوب، می‌تواند باعث خرابی بخش شارژ دستگاه، بالا رفتن دمای دستگاه در زمان شارژ، کاهش عمر مفید باتری و خرابی دستگاه شود.

 

نصب برنامه‌های آنتی ویروس و کولینگ

نصب برنامه انتی ویروس روی گوشی های اندروید

نصب برنامه‌های آنتی ویروس و خنک کننده مانند AIDA64 و Cooling Master، شما را در یافتن دلایل داغ شدن گوشی های اندرویدی یاری می‌دهد. AIDA64، اطلاعات کافی برای بررسی وضعیت کلی گوشی‌تان را در اختیار شما قرار می‌دهد. Cooling Master نیز برنامه‌ای است که برای تشخیص گرمای بیش از حد در تلفن‌ها و تعدیل آن با توقف برنامه‌هایی که با مصرف بیش از حد باتری، پردازنده و توان نمایشگر باعث داغ شدن گوشی های اندرویدی شده‌اند، به کار می‌رود.

 

جمع‌بندی

ما در این مطلب به بررسی دلایل داغ شدن گوشی های اندروید پرداختیم و دیدیم که گرم شدن یا داغ شدن بیش از حد، ممکن است ناشی از سخت‌ افزار معیوب یا برخی اشکالات نرم افزاری باشد. در این میان، باتری، CPU و صفحه نمایش، به خودی خود ایجاد گرما کرده و می‌توانند موجب داغ شدن بیش از حد گوشی اندرویدی شما شوند. ما در ادامه، نکات و روش‌های برای جلوگیری از داغ شدن و حتی تعدیل دمای گوشی‌های اندرویدی معرفی کردیم که رعایت آنها می‌تواند از داغ شدن بیش از حد و آسیب دیدن بخش‌های مختلف گوشی جلوگیری کند. اگر گوشی اندرویدی شما نیز در هنگام اجرای برنامه‌های مختلف یا در زمان شارژ باتری گرم می‌شود، به میزان گرمای آن توجه کنید و در صورتی که گرمای شدیدی احساس کردید، از راهکارهایی که در این مقاله معرفی کردیم، برای خنک کردن دستگاه بهره ببرید.