شاید شما نیز تاکنون نام قابلیت Nearby Share در گوشی‌های موبایل اندرویدی را شنیده باشید اما ندانید که این فناوری چیست و چه کاری انجام می‌دهد. ما در این مطلب به بررسی قابلیت Nearby Share یا همرسانی با اطراف در اندروید خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

Nearby Share Android

انجمن اندروید مدت‌ها تلاش کرد تا راهی برای به اشتراک گذاری سریع محتوا بین دستگاه‌های مختلف ایجاد کند. پس از سال‌ها تلاش و توسعه، قابلیت Nearby Share به عنوان پلتفرمی که امکان به اشتراک گذاری آسان و مطمئن انواع محتوا میان مدل‌های مختلف تلفن‌های اندرویدی را فراهم می‌کند، معرفی شد. به عبارت بهتر، قابلیت Nearby Share در اندروید به شما کمک می‌کند تا فایل‌های مورد نظر خود را با سرعت بالا با افرادی که در نزدیکی شما هستند، به اشتراک بگذارید.

این قابلیت در تلفن‌های اندرویدی با سیستم عامل Android 6.0 و بالاتر در دسترس کاربران قرار داشته و در عین حفاظت از حریم خصوصی و داده‌های کاربران، امکان انتقال سریع انواع فایل‌ها، لینک‌ها، تصاویر و دیگر انواع محتوا را در اختیار آنها قرار می‌دهد.

 

همرسانی با اطراف در اندروید

nearby share android

قابلیت Nearby Share به شما اجازه می‌دهد تا انواع محتوا را به صورت آنلاین و آفلاین با دیگر دارندگان گوشی‌های اندرویدی به اشتراک بگذارید. در حالت عادی، اگر بخواهید یک محتوا را با دوست خود به اشتراک بگذارید، باید این محتوا در اپلیکیشن‌هایی مانند Zapya یا Shareit برای او ارسال کنید.

اما استفاده از برنامه همرسانی با اطراف امکان ارسال آن محتوا با چند کلیک را برای شما به ارمغان می‌آورد. شما برای استفاده از این قابلیت، کافی است تا گیرنده مورد نظر خود را از میان لیستی از دستگاه‌های نزدیک خود انتخاب کرده و سپس محتوای خود را با او به اشتراک بگذارید. در این مرحله، گیرنده انتخاب می‌کند که این محتوا را قبول یا رد کند.

در صورتی که محتوا از طرف او قبول شود، قابلیت Nearby Share به طور خودکار بهترین پروتکل را برای اشتراک گذاری سریع و آسان با استفاده از Bluetooth، Bluetooth Low Energy، WebRTC یا  peer-to-peer WiFi(برای اشتراک گذاری داده در حالت آفلاین و آنلاین) انتخاب می‌کند.

 

با خاطری آسوده، فایل‌های خود را با اطرافیان خود به اشتراک بگذارید

همرسانی با اطراف در اندروید

یکی از اصلی‌ترین نکات در ارتباط با استفاده از قابلیت Nearby Share نحوه رعایت حریم شخصی و محرمانگی داده‌های کاربران است. این برنامه، تمامی اصول حفظ حریم شخصی کاربران را رعایت کرده و شما می‌توانید با انتخاب یک سیاست برای چگونگی ارتباط با کاربران اندرویدی نزدیک به خود، ارسال و دریافت داده‌های خود را محدودتر سازید.

به عبارت بهتر، شما می‌توانید هر زمان که دوست دارید، تنظیمات حریم شخصی خود را از تنظیمات تلفن خود تنظیم کرده و وضعیت خود را به یکی از حالت‌های پنهان، قابل مشاهده برای برخی از مخاطبان یا همه مخاطبان تنظیم کنید. این امر موجب می‌شود تا هیچگاه فایل‌های ناخواسته را دریافت نکنید.

 

سازگاری قابلیت Nearby Share با دستگاه‌های Chromebook

انتقال فایل بین گوشی های نزدیک به هم

گوگل، ادعا می‌کند که قابلیت Nearby Share به زودی قادر خواهد بود تا امکان ارتباط دستگاه‌های اندرویدی با Chromebook را فراهم کرده و امکان انتقال سریع فایل بین تلفن همراه و Chromebook را در اختیار کاربران قرار دهد. البته، Chromebookها پیشتر از این نیز دارای ویژگی‌هایی مانند اتصال سریع به اینترنت و اشتراک گذاری نزدیک بودند که آنها را به دستگاه‌های اندرویدی متصل می‌کرد.

تلفن‌ها و دستگاه‌های هوشمند سری گوگل پیکسل و گوشی‌های سامسونگ اولین تلفن‌های هوشمندی هستند که این قابلیت را دریافت می‌کنند. دیگر دستگاه‌های اندرویدی نیز به زودی به آن دسترسی خواهند داشت.

 

تفاوت قابلیت Nearby Share با ایر دراپ اپل در چیست؟

بررسی قابلیت Nearby Share

سال‌هاست که کاربران گوشی‌های اپل، می‌توانند انواع محتوا و فایل‌ها را با قابلیت ایردراپ (AirDrop) در کوتاه‌ترین و سریع‌ترین زمان ممکن برای یکدیگر ارسال کنند. همین امر موجب شده بود تا کاربران اندرویدی نیز آرزو داشته باشند تا از چنین قابلیتی برخوردار باشند.

پس از آن که شرکت گوگل قابلیت Nearby Share را ارائه داد، امکان اشتراک گذاری نزدیک برای ارسال فایل بین دو دستگاه اندرویدی نیز به‌وجود آمد. این قابلیت نیز مانند AirDrop اپل، از اتصال بلوتوث برای ایجاد یک شبکه Wi-Fi نظیر به نظیر بین دستگاه‌ها استفاده می‌کند. این بدان معناست که شما برای استفاده از قابلیت Nearby Share نیازی به اتصال Wi-Fi یا داده ندارید. اما باید Wi-Fi و بلوتوث را روشن کنید.

توجه کنید که این قابلیت تنها برای ارسال فایل بین دستگاه‌های اندرویدی قابل استفاده است. برای ارسال فایل از یک دستگاه اندرویدی به یک دستگاه آی او اس، باید از دیگر روش‌های ارسال فایل مانند اپلیکیشن‌های انتقال فایل استفاده کنید. به یاد داشته باشید که از Nearby Share می‌توانید برای ارسال فایل به افرادی که در فهرست مخاطبین شما قرار دارند استفاده کنید. در حالی که استفاده از قابلیت ایردراپ، ملزم به ارسال فایل به مخاطبان شما نیست و شما می‌توانید به هر یک از کاربران آی او اس که در نزدیکی شما هستند، فایل ارسال کنید.

همچنین برای استفاده از قابلیت ارسال نزدیک در دستگاه‌های اندرویدی باید با استفاده از شماره تلفن همراه خود، حساب Google خود را تأیید کرده باشید. بنابراین استفاده از Nearby Share به سادگی AirDrop نخواهد بود.

 

چگونه می‌توان از Nearby Share برای ارسال فایل استفاده کرد؟

قابلیت nearby share

برای استفاده از قابلیت Nearby Share کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. وارد تنظیمات تلفن خود شوید
 2. به سمت پایین بروید و وارد بخش Google شوید.
 3. روی Device connections ضربه بزنید و حالا باید گزینه Nearby Share را ببینید.
 4. هر زمان که می‌خواهید فیلم یا عکسی را برای شخصی در کنار خود ارسال کنید، کافی است فایل مورد نظر را باز کرده، روی نماد اشتراک گذاری ضربه بزنید و با انتخاب Nearby Share، دستگاهی که می‌خواهید فایل را به آن ارسال کنید، انتخاب کرده و روی گزینه ارسال ضربه بزنید.

 

نحوه پذیرش Nearby Share در تلفن اندرویدی شما

اگر فایلی را از طریق Nearby Share دریافت می‌کنید باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. روی پنجره باز شده اعلان Nearby Share ضربه بزنید.
 2. روی گزینه Turn On ضربه بزنید.
 3. تلفن شما برای یافتن مواردی که با شما به اشتراک گذاشته می‌شوند، به جستجوی فایل‌های ارسالی می‌پردازد. حال شما باید برای قبول یا رد این فایل‌ها، یک گزینه را انتخاب کنید. برای پذیرفتن اشتراک روی پذیرش ضربه بزنید.

 

نحوه شخصی سازی Nearby Share در تلفن اندرویدی شما

قابلیت nearby share

اکنون که می‌دانید چگونه از قابلیت Nearby Share استفاده کنید، زمان آن فرا رسیده است که این ویژگی را به گونه‌ای تنظیم کنید که مطابق با میل و نظر شما کار کند. برای شخصی سازی این قابلیت در تلفن هوشمند خود کافی است مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. برنامه تنظیمات را در تلفن خود باز کنید.
 2. به پایین بروید و روی Google ضربه بزنید.
 3. روی گزینه Device connections ضربه بزنید و سپس Nearby Share را انتخاب کنید.
 4. برای تغییر حساب Google که از آن برای اشتراک گذاری استفاده می‌کنید، روی نام خود ضربه بزنید. اگر روی نام دستگاه ضربه بزنید و آن را تغییر دهید، در هنگام اشتراک گذاری فایل‌ها، دستگاه شما با این نام جدید دیده خواهد شد.
 5. برای مدیریت و کنترل افرادی که می‌توانید فایل‌ها را با آنها به اشتراک بگذارید، روی گزینه Device visibility ضربه بزنید.
 6. برای استفاده از داده، Wi-Fi یا به اشتراک گذاری آفلاین داده‌ها، روی گزینه Data usage ضربه بزنید. در این صفحه گزینه‌ای وجود دارد که به شما امکان می‌دهد تا فایل‌ها را بدون اتصال به اینترنت و به صورت انحصاری به اشتراک بگذارید. طبیعی است که این روند ارسال فایل‌های بزرگ و حجیم را کمی کُند می‌کند، اما اگر می‌خواهید میزان استفاده از داده خود را دنبال کنید، این گزینه به شما کمک خواهد کرد.

دو نکته اخیر، نحوه استفاده شما از قابلیت Nearby Share را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین اگر فایل‌های حساسی را به اشتراک می‌گذارید و نمی‌خواهید به طور تصادفی به دست شخص اشتباهی برسد، می‌توانید این قابلیت را محدود کنید تا فقط با مخاطبین انتخابی خود ارتباط برقرار کنید. همچنین اگر نخواهید دیگر کاربران اندرویدی بتوانند هر نوع فایلی را برای شما ارسال کنند، می‌توانید تلفن خود را به طور کامل از دسترسی به این سرویس خارج کنید.

 

 بررسی قابلیت Nearby Share

ما در این مطلب به معرفی قابلیت Nearby Share پرداختیم و دیدیم که این فناوری به دستگاه‌های اندرویدی اجازه می‎دهد تا بتوانند فایل‌های مختلف را به صورت آفلاین، با سرعت و امنیت بالا با یکدیگر به اشتراک بگذارند. ما همچنین به بررسی جنبه‌های مختلف این فناوری پرداختیم و آن را از جهات مختلف با دیگر فناوری‌های مشابه مانند AirDrop اپل مقایسه کردیم.

در نهایت نحوه انتقال فایل بین گوشی‌های نزدیک به هم را مورد بررسی قرار دادیم و نکاتی را برای کنترل فایل‌های ارسالی و دریافتی در تلفن هوشمند شما معرفی کردیم.