اینترنت 5G چیست و چگونه کار می‌کند؟

قابلیت 5g جدیدترین نسل سیستم‌های ارتباطات سیار سلولی محسوب می‌شود که بعد از نسل چهارم فعلی ارائه شده‌ است. طبق گزارشات طیف فرکانسی نسل پنجم شامل موج‌های باند بالا (بالای 6 گیگاهرتز)، باند متوسط(3 تا 4.5 گیگاهرتز) و باند پایین (زیر 3 گیگاهرتز) است.

اینترنت 5g یک استاندارد صنعتی محسوب می‌شود که جایگزین استاندارد رایج کنونی یعنی 4g LTE خواهد شد. لازم به ذکر است که هدف این استاندارد تنها به افزایش سرعت اتصالات اینترنتی گوشی‌های موبایل محدود نمی‌شود. این استاندارد، اینترنت بی‌سیم بسیار سریعی را در در تمام مکان‌ها و برای خیلی چیزها ازجمله خودروهای متصل، خانه‌های هوشمند و ابزارهای اینترنت اشیا فراهم می‌کند. در ادامه قصد داریم هرآنچه که درمورد اینترنت 5G باید بدانید، ذکر کنیم.

 

نکات فنی مهم اینترنت نسل پنجم

قابلیت 5G

بخشی از جذابیت اینترنت نسل پنجم این است که ظرفیت بسیار بالاتری را برای شبکه‌های تلفن همراه به ارمغان می‌آورد؛ به این معنی که شبکه‌ها قادر خواهند بود از بسیاری از اتصالات داده بیش از آنچه قبلا امکان‌پذیر بود، پشتیبانی کنند. استاندارد 5G برای دستیابی به این سرعت‌های فوق‌العاده از تکنولوژی‌های متعددی بهره می‌گیرد.

طبق گزارش‌های منتشر شده اینترنت 5 جی از یک باند بسامد رادیویی جدیدتر از 4g بهره می‌برد. نسل جدید اینترنت، امواج میلی‌متری که در فرکانس‌های‌ بین 30 و 300 گیگاهرتز منتشر می‌شوند، به کار می‌گیرد؛ لازم به ذکر است که در گذشته از باندهای کمتر از 6 گیگاهرتز استفاده می‌شد.

اینترنت 5G

بگذارید تفاوت میان این فرکانس‌ها را برای شما ذکر کنیم؛ پیش‌تر از فرکانس‌های مورد نظر تنها برای برقراری ارتباط میان ماهواره‌ها و سیستم‌های رادار استفاده می‌شد. تکنولوژی امواج میلی‌متری نمی‌توانند به راحتی از ساختمان‌ها یا سایر اشیا سخت و محکم عبور کنند. نسل جدید اینترنت 5g برای حل این مشکل از تکنولوژی سلول‌های کوچک بهره خواهد برد؛ سلول‌های کوچک درواقع‌ ایستگاه‌های بسیار کوچکی هستند که می‌توان در مناطق متراکم شهری آن‌ها را در فواصل 250 متری قرار داد. با این کار معضل عدم پوشش مناسب در این مکان‌ها رفع خواهد شد.

ایستگاه‌های سلول‌های کوچک از فناوری ورودی و خروجی انبوه بهره می‌برند. به کمک فناوری ورودی و خروجی‌ انبوه از تعداد بسیار زیادی آنتن در هر کدام از ایستگاه‌ها استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که آنتن‌ها جهت هدایت بهتر سیگنال‌ها از فناوری بیم فورمینگ (Beamforming) نیز استفاده می‌کنند. این فناوری باعث هدایت دقیق سیگنال بی‌سیم به ابزارها و کاهش تداخل برای سایر ابزارها می‌شود.

 

بیشترین سرعت 5G در کشورهای مختلف

اینترنت نسل پنجم 5g منجربه افزایش سرعت انتقال داده تا 20 گیگابیت بر ثانیه (یک گیگابیت بر ثانیه برای هر کاربر)، افزایش ظرفیت سرویس‌دهی به کاربران شبکه (کاربران بیشتر)، کاهش تاخیر شبکه و بهینگی بیشتر مصرف توان در تجهیزات شبکه و کاربر (مانند گوشی موبایل) و نیز پشتیبانی از سرعت بیشتر کاربران در حال حرکت (مانند کاربر سوار بر اتومبیل در اتوبان یا قطارهای سریع‌السیر) می‌شود.

طبق گزارش‌های منتشر شده به کمک نسل جدید اینترنت حداقل یک میلیون کاربر ارتباطات پهن‌باند سیار در هر کیلومتر مربع باید قادر باشند به شبکه متصل شوند. هر کاربر باید در شلوغ‌ترین حالت از حداقل سرعت 100 مگابیت بر ثانیه بهره ببرد.

 

تست سرعت 5G نسبت به 4G

نهایت سرعت نسل چهارم اینترنت چیزی در حدود 100 مگابیت بر ثانیه است. نسل پنجم اینترنت قادر است سرعت را تا حداکثر 20 گیگابایت بر ثانیه افزایش دهد. این یعنی اینترنت 5جی حدود 200 برابر سریع‌تر از نسل چهارم است. سرعت دانلود در کشورهای مختلف تفاوت دارد. اما طی یک گزارش اعلام شد به کمک اینترنت نسل پنجم می‌توانید یک فیلم دو ساعته را در مدت زمان 3.6 ثانیه دانلود کنید؛ این مقدار در نسل چهارم برابر با 6 دقیقه است.

 

مناطق تحت پوشش 5G در ایران

اینترنت 5G

مناطق تحت پوشش اینترنت 5G در ایران چندان گسترده نیست و باید کار زیادی روی آن صورت بگیرد. تنها در نقاطی از تهران، شیراز و مشهد شاهد تکنولوژی نسل پنجم اینترنت هستیم؛ البته میانگین سرعت نسل جدید در ایران فاصله زیادی با میانگین جهانی دارد و مسئولان باید در سریع‌ترین زمان ممکن زیرساخت‌ها را جهت دسترسی به این فناوری مهم فراهم آورند.

با تمام چیزهایی که ذکر شد باید اعتراف کرد طی ماه‌های اخیر روند دسترسی به اینترنت نسل جدید سرعت بالاتری گرفته و می‌توان نسبت به برخورداری گسترده از اینترنت 5جی در آینده‌ای نزدیک در ایران امیدوار بود.

 

اینترنت نسل پنجم و تاثیر آن بر زندگی

در دوران مدرن امروزی اینترنت نقش مهمی را در زندگی ایفا می‌کند. هر کشوری که دارای اینترنت قدرتمندتر و بهتری باشد، گام بزرگی را جهت پیشرفت و دسترسی به تکنولوژی‌های مهم می‌پیماید. اینترنت سبک زندگی افراد را طی سالیان اخیر کاملا متفاوت کرده است. بهره‌بردن از اینترنت سریع‌تر می‌تواند کمک بسیار خوبی برای افرادی که دارای کسب‌وکار آنلاین هستند، باشد.

بدون شک برای شما این اتفاق رخ داده که با اتومبیل در حال حرکت باشید و طی سفر با اختلال در دسترسی به اینترنت مواجه شوید. به کمک پوشش قدرتمند اینترنت نسل پنجم دیگر نگران قطعی اینترنت خود در بین راه نخواهید بود. البته دسترسی به چنین تکنولوژی قدرتمندی نیاز به زیرساخت‌های قدرتمندی دارد. درمجموع باید اعلام کرد که افزایش سرعت اینترنت به هوشمند‌ترشدن زندگی طیف وسیعی از مردم کمک می‌کند.

 

اینترنت نسل پنجم و موضوعات مختلف

رفع مشکل پینگ بالا با اینترنت 5G

بالابودن پینگ یکی از بزرگ‌ترین معضلات گیمرها هنگام انجام بازی‌های آنلاین محسوب می‌شود. درواقع مشکل اصلی گیمرها عدم ثبات اینترنت هنگام بازی است. گاهی اوقات دلیل پینگ بالا فاصله زیاد از سرورها است؛ اما دلیل اصلی مشکلات پینگ در کشور ما مربوط به عدم ثبات اینترنت و کیفیت پایین زیرساخت‌ها می‌شود.

به کمک فناوری جدید اینترنت 5g می‌توان انتظار داشت که مشکلات عدم ثبات اینترنت تا حد زیادی برطرف شود. توجه داشته باشید اگر زیرساخت‌ها فراهم نباشد، بار دیگر با مشکلاتی نظیر افزایش پینگ و تایم‌اوت هنگام اجرای بازی‌های آنلاین مواجه خواهید شد.

این نسل جدید به استریمرها نیز کمک بسیار خوبی خواهد کرد. درواقع استریمرها به‌واسطه سرعت عالی این فناوری می‌توانند بدون هیج مشکلی همزمان بازی کرده و بازی خود را به اشتراک بگذارند.

اینترنت 5جی به گردش سریع‌تر در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام کمک بزرگی می‌کند. افرادی که کارشان آنلاین بوده و در اینستاگرام فروشگاه‌های مجازی دارند، می‌توانند به کمک نسل جدید اینترنت با کیفیت بهتر و به شکلی راحت‌تر کار خود را انجام دهند. توجه داشته باشید که افزایش سرعت اینترنت منجر به آپلود راحت‌تر تصاویر شده و بدین ترتیب حجم مصرفی اینترنت نیز افزایش خواهد یافت.

 

مزایای مهم اینترنت 5g

اینترنت نسل پنجم می‌تواند کمک بسیار خوبی برای مدیریت بحران باشد. با بهره‌بردن از این فناوری می‌توان در شرایط بحرانی هشدار‌های به‌موقع داد. به کمک نسل جدید می‌توان اطلاعات زیادی از رخداد‌ها و حوادث مختلف کسب کرد. فناوری 5جی برای کشور ما که با بلایای طبیعی همچون سیل‌ و زلزله مواجه است، می‌تواند بسیار مفید باشد و به شکل چشمگیری منجر به کاهش تلفات جانی و خسارات مادی شود.

نسل جدید اینترنت به افزایش قدرت خدمات اتوماتیک و ربات‌ها در حوزه‌های پزشکی و حمل‌ونقل کمک زیادی می‌کند. درواقع اینترنت 5g باعث عملکرد بهتر ربات‌های خودکار پزشکی و اتومبیل‌های خودران در جاده‌ها می‌شود. نسل 5جی با سرعت بالاتر خود جهت پردازش اطلاعات می‌تواند کمک شایانی جهت رسیدن به این اهداف باشد.

 

معایب نسل پنجم اینترنت

اینترنت نسل پتجم 5G

بزرگ‌ترین و مهم‌ترین عیب بهره‌بردن از فناوری اینترنت 5g مربوط به سلامتی می‌شود. امواج رادیویی به دلیل تابش انرژی از هر منبعی تولید می‌شوند. توجه داشته باشید که امواج رادیویی مضر و بسیار خطرناک هستند. طبق تحقیقات صورت گرفته نسل جدید فاقد امواج آسیب‌زننده هستند؛ البته کارشناسان به شکل دقیق از این موضوع مطمئن نیستند و کماکان مشغول تحقیق روی آن هستند.

برخی از دانشمندان اعتقاد دارند که این امواج با تابش‌های خود می‌توانند خطر ابتلا به بیماری سرطان را افزایش دهند. البته همانگونه‌ که ذکر کردیم تاکنون هیچ منبع مدون و دقیقی این موضوع را به شکل رسمی اعلام نکرده است.

 

جمع‌بندی اینترنت 5g

طی این مطلب به هرآنچه که راجع‌به اینترنت 5جی باید بدانید، اشاره کردیم. این فناوری با سرعت بالایش می‌تواند به پیشرفت تکنولوژی، افزایش کیفیت آنتن‌دهی، ثبات پینگ‌، پیشرفت تکنولوژی پزشکی و بهبود سیستم حمل‌ونقل کمک کند. البته کشور ما هنوز به شکل گسترده زیرساخت‌های لازم را جهت دسترسی به این سرویس را فراهم نکرده است. پس از دسترسی به اینترنت نسل پنجم می‌توانید به کمک یک گوشی با اینترنت 5 جی از سرعت و امکانات فوق‌العاده این فناوری بهره ببرید. در حال حاضر تنها در قسمتی از شهرهای تهران، شیراز و مشهد شاهد برخورداری از نسل پنج ارتباطات اینترنتی هستیم. انتظار می‌رود طی دو سال آینده شاهد افزایش زیرساخت‌های لازم جهت بهره‌بردن از این سرویس در کشورمان باشیم.

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.